Detekce blesků

Zobrazené údaje jsou orientační, v BETA prohlížeči blesku se mohou objevovat chyby, velmi rádi budeme za zpětnou vazbu. Tu nám můžete poslat na info@meteopress.cz popř. na náš Facebook. Na mapě můžete v reálném čase sledovat výskyt blesků v Česku, na Slovensku, Maďarsku a okolí. Bílou barvou jsou označeny blesky nejnovější, fialová barva značí blesky starší.

Společnost Meteopress od minulého roku instaluje v Česku a na Slovensku síť detektorů blesku, které v reálném čase zaznamenávají bleskové výboje. V současné době máme v Česku a Slovensku umístěno 15 bleskoměrů. Velmi intenzivně sledujeme efektivitu jednotlivých zařízení, i nadále připravuje instalaci dalších bleskoměrů.

Detektory blesků Blitzortung, které používáme, fungují na tzv. principu TOA (základní metoda určování polohy v podzemních sítích na principu měření doby šíření signálů. Z rozdílu času příchodu signálu a známé polohy jednotlivých detektorů pak můžeme spočítat polohu. Čím hustší je tedy síť detektorů, tím přesněji můžeme určit polohu blesku. Podle intenzity přijatého signálu v přijímači lze zjistit, o jaký druh blesku šlo.

Jak blesky vznikají?

Princip vzniku blesku je poměrně složitý, zjednodušeně však můžeme říci, že blesk vzniká nahromaděním opačných elektrických nábojů v bouřkovém oblaku. Jednotlivé části se pravděpodobně nabíjejí třením o sebe – konkrétně malé ledové krystalky se nabíjejí kladně, vodní kapky naopak záporně. Lehčí a kladně nabité částečky se hromadí v horní části, zatímco těžší a záporně nabité částice ve spodní části mraku. Kladně nabitá oblast se také vytváří u zemského povrchu. V okamžiku, kde vrstva vzduchu neudrží náboje odděleně, nastane elektrický (bleskový) výboj.

Jaké existují druhy blesků se dočtete v tomto článku.

Hledáme další místa pro detektory blesku.

Síť bleskoměřů i nadále rozšiřujeme, proto hledáme nové lokace pro umístění tohoto zařízení. V současné době hledáme zejména místa v severní část republiky. Zařízení však musí mít k dispozici stabilní elektřinu a internet. Umístěno však musí mít mimo vysílače, vlaková nádraží, velká průmyslová centra a podobně. Pokud máte zájem, určitě nám napište na info@meteopress.czFotografie od vás

Blesky u Hrochova Týnce 12. 07. 2021 ǀ Miloslav Staněk
Kroupy v jižních Čechách 10. 07. 2021 ǀ Marcela Holsanova
Noční svítící oblaka 09. 07. 2021 ǀ Šimon Rogl
Oblaka typu mammatus 26. 06. 2021 ǀ Erik Janeček
Letní bouřka 12. 05. 2021 ǀ Jozef Dovičin
Chorvatská pláž 01. 05. 2021 ǀ Markéta Novotná