Proč jsme se v neděli 11. 12. nedočkali přívalů sněhu?

19. 12. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 19.12.2022 10:58
ǀ
Filip Najman
Minulý týden (5. – 11. 12. 2022) jste si v některých médiích mohli přečíst o vydatném sněžení v neděli 11. a v pondělí 12. , kdy mělo napadnout až 50 cm sněhu. Již na začátku týdne se ve výpočtech numerických modelů objevovalo frontální rozhraní nad střední Evropou oddělující studený vzduch na severozápadě od teplejšího na jihovýchodě. Jednotlivé modely se také shodovaly na postupu tlakové níže ze Středomoří přes střední Evropu dále k severu. Právě tato tlaková níže měla přinést jednu z nejvýraznějších epizod se sněžením za poslední roky.

Jak se předpovědi vyvíjely?

Výstupy z modelů ze začátku týdne počítaly s postupem středu tlakové níže spíše v oblasti západního Slovenska nebo východu ČR, což by znamenalo trvalé a vydatné sněžení (na východě přechodně i déšť) téměř na celém území ČR, zejména pak na východě.
Ke konci pracovního týdne již výstupy z modelů předpokládaly postup tlakové níže více na východ, přes východní Slovensko a Ukrajinu. Právě posun tlakové níže o 200 až 400 km východněji ve výsledku znamenal, že místo Moravy a Slezska nejintenzivněji sněžilo na východním Slovensku a v ČR se vydatné sněžení omezilo jen na návětří Beskyd.
    Úhrn srážek v neděli 11.12. podle středečního (7. 12.) výstupu z modelu GFS – model počítal s 20 až 30 mm srážek (na jihovýchodě část i v dešti) pro východ území. Sníh by v takovém případě ležel  na celém území ČR.
Synoptická situace v poledne v neděli 11.12. podle středečního (7. 12.) výstupu z modelu GFS – střed tlakové níže postupující přes západní Slovensko by na Moravu a do Slezska přinesl trvalé a vydatné sněžení.
V aktualitách na webu jsme možnost vydatného sněžení zmiňovali již na začátku týdne s tím, že je situace prozatím nejistá. V pátek 9. 12. jsme pak v předpovědi na neděli psali o trvalém sněžení na Moravě, ve Slezsku a ve východních Čechách. Během soboty 10. 12. jsme pak předpověď upřesnili a pro východ Moravy a Slezska jsme předpovídali 5 až 15 cm sněhu, s nejsilnějším sněžením na severním a severozápadním návětří Jeseníků a Beskyd. Ve zbytku ČR mělo sněžit na většině území, na JZ místy, ale množství sněhu mělo být nižší. V sobotu večer jsme vydali varování před sněžením pro Slezsko a východní Moravu, v neděli 11. 12. pro severní Čechy a v pondělí 12. 12. znovu pro oblast Jeseníků a Beskyd.
    Úhrn srážek v neděli 11.12. podle sobotního (10. 12.) výstupu z modelu GFS – oproti středečnímu výstupu jsou nejvydatnější srážky posunuty na východní Slovensko a jihovýchodní Polsko. S výjimkou severovýchodu je v ČR předpovídáno jen slabé sněžení.
Synoptická situace v poledne v neděli 11.12. podle sobotního (10. 12.) výstupu z modelu GFS – postup tlakové níže přes západní Ukrajinu přinese do ČR jen slabé občasné sněžení. Vzhledem k chladnému severnímu proudění je sněžení nejvýraznější na severních návětřích hor.

Jaká byla realita?

Nakonec během neděle 11. 12. napadl sníh na necelé polovině území ČR. V Čechách a na většině Moravy a Slezska napadlo do 5 cm. 5 až 20 cm napadlo v Beskydech, především na jejich návětří, včetně například Těšínska, a na návětří Jeseníků. Během pondělí 12. 12. bylo sněžení výraznější a taktéž vázané na orografii. V části středních Čech napadlo 5 až 10 cm sněhu, na severu Čech až kolem 15 cm, na návětří severních a severovýchodních pohoří i 20 cm. Byla však opět místa, kde sníh nenapadl vůbec. Předpovědi počasí z bulvárních médií, které považovaly sněhovou kalamitu za hotovou věc již několik dní před situací, se tak nenaplnily.
Odhad úhrnu srážek za neděli 11.12. ze srážkoměrných stanic a radarových dat – nejvíce srážek spadlo v Beskydech a jejich okolí. (1 mm srážek odpovídal 1 až 1,5 cm sněhu) (zdroj: hydro.chmi.cz)
Odhad úhrnu srážek za pondělí 12.12. ze srážkoměrných stanic a radarových dat – nejvíce srážek spadlo na severu a severovýchodě území a také ve východních částech Středočeského kraje. (1 mm srážek odpovídal 1 až 1,5 cm sněhu) (zdroj: hydro.chmi.cz)

Vydaná varování

Při vyhodnocení varování vidíme, že u varování vydaných v sobotu 10. 12. a v neděli 11. 12. jsme měli více zohlednit terén a návětrný efekt, kdy na některých varovaných místech takřka nesněžilo. Před pondělním sněžením by bylo vhodné varovat i další místa v severních Čechách a částečně střední Čechy. Varování samozřejmě nikdy nevyjde na 100 %, avšak většina míst s nejvyšším úhrnem srážek byla dopředu varována. Z tohoto pohledu lze varování považovat za částečně úspěšné.
Varování před nedělním (11. 12.) sněžením ve Slezsku a na východě Moravy vydané v sobotu 10. 12. večer.
Varování před pondělním (12. 12.) sněžením na severu Čech vydané v neděli 11. 12. večer.
Varování před sněžením v Jeseníkách a Beskydech v pondělí vydané v pondělí 12. .12. ráno.

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě