Kolik znáte druhů blesků?

23. 11. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 22.11.2018 15:14
ǀ
Zuzana Peštová

Bouřková sezóna sice skončila teprve nedávno, ale pro ty, kterým už teď bouřky, blesky a jejich pozorování chybí, přinášíme přehled jaké vůbec existují druhy blesků.

Pro základní dělení blesků si nejprve řekněme jaké je rozložení elektrických nábojů v bouřkovém oblaku – cumulonimbu. Ve spodní části oblaku se hromadí záporný náboj (je zde tzv. spodní záporné centrum), zatímco nahoře se vytváří kladné centrum elektrického náboje (viz obrázek).

Blesk vnitřní nebo blesk do země?

Primárně blesky dělíme na blesky vnitřní a blesky do země. Vnitřní blesky jsou výboje mezi jednotlivými oblaky a výboje mezi kladným a záporným centrem v oblaku. V literatuře (a na následujícím obrázku) se často zkráceně označují jako blesky CC (cloud-to-cloud) nebo IC (intra-cloud). Blesky do země se označují jako CG (cloud-to-ground) a dělí se na dva druhy – záporné a kladné. Záporné blesky vychází ze záporného centra oblaku a značí se CG-. Analogicky kladné blesky vychází z kladného centra a značí se CG+. Mnohem častější jsou při bouřce záporné blesky, ale pokud dojde k posunutí kladného centra nebo pokud je záporné centrum již vyčerpáno, vyskytují se i blesky kladné. Často můžeme na konci bouřky kladný blesk sami odlišit – když při slábnoucí bouřce blesky ustávají, ale najednou se opět objeví jeden velmi silný, byl to pravděpodobně kladný blesk, který se objevil po vyčerpání záporného centra.

Stuhový, perlový, kulový?

Další dělení blesků vzniklo podle toho, jak blesky vypadají. Podle rozvětvenosti dělíme blesky na čárové a rozvětvené.

Čárový blesk, zdroj: news.sky.com

 

Rozvětvený blesk, zdroj: dailymail.co.uk

Vzácněji se vyskytující je blesk perlový a blesk stuhový. Perlový (někdy také čočkový) blesk připomíná perly navlečené na šňůrce, protože jeho kanál vypadá jako by byl přerušovaný. Stuhový blesk má větší šířku než obvyklý čárový blesk a proto pozorovatelům může připomínat stuhu.

Perlový blesk, zdroj: kidskunst.info

 

Stuhový blesk, zdroj: mnn.com

Plošný blesk pro některé pozorovatele nemusí být tak zajímavý – nevidíme při něm totiž samotný kanál blesku, ale jen osvětlený oblak.

Plošný blesk, zdroj: nssl.noaa.gov

Notoricky známý kulový blesk bývá popisován jako koule červené až žluté barvy. K zajímavostem patří fakt, že ani dnes nemáme teorii, která by mohla vysvětlit všechna pozorování kulového blesku.

Kulový blesk, zdroj: nautil.us

Kde blesky sledovat online?

Od letošního roku navíc blesky na našich stránkách můžete sledovat online. Podívejte se, jak naše radary a bleskoměry zachytily situaci koncem září:

Mohlo by Vás zajímat

FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 29.9.2022

290 km/h. Hurikán Ian dorazil na Floridu

ZE SVĚTA ǀ 27.9.2022

Jeden z nejhorších hurikánů v historii Kuby se žene na Floridu

AKTUÁLNĚ ǀ 26.9.2022

Bouřky přinesly přívalové srážky, na východě Čech spadlo kolem 80 mm

AKTUÁLNĚ ǀ 23.9.2022

Noc na dnešek byla velmi chladná, padaly rekordy