Nad oceánem vznikly dvě nové tropické bouře

21. 09. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 21.9.2021 21:53
ǀ
Lukáš

Jedna dostala jméno Peter a ta druhá byla pojmenována Rose. Letošní atlantická hurikánová sezóna je s dosavadními sedmnácti tropickými bouřemi nadprůměrná a do jejího oficiálního konce zbývají ještě více než dva měsíce. První tropickou bouří byla Ana, která se utvořila týden a půl před oficiálním začátkem atlantické hurikánové sezóny (1. června), a prvním hurikánem byla Elsa. Elsa se vepsala do dějin, a to tak, že byla nejdřívější pátou pojmenovanou bouří (tropickou cyklónou) v historii. Dříve toto prvenství patřilo tropické bouři Edouard (2020).

 

ČAS OD ČASU SE HURIKÁNY NETÝKAJÍ JEN OBLASTI KARIBIKU A MEXICKÉHO ZÁLIVU – JAKO V ŘÍJNU 2005, KDY HURIKÁN VZNIKL NEDALEKO MADEIRY/KANÁRSKÝCH OSTROVŮ (ZNAČNĚ ZESLÁBLÝ ZASÁHL PYRENEJSKÝ POLOOSTROV, KAM PŘINESL NÁRAZY VĚTRU O RYCHLOSTI AŽ KOLEM 80 KM/H A VYDATNÉ SRÁŽKY) | ZDROJ: NASA

 

Peter

Oblast nízkého tlaku vzduchu, jež se v pondělí 13. září přemístila ze západní Afriky nad Atlantický oceán, v neděli 19. září začala ovlivňovat počasí na severu Malých Antil (Dominika, Guadeloupe, Svatý Kryštof a Nevis aj.). To už ale byla tropickou bouří, doprovázenou větrem o síle až 85 km/h. Následující den se projevila hlavně na Britských Panenských ostrovech a východě Portorika, kam přinesla bouřky. Sama o sobě se však Karibiku vyhnula, resp. její střed Malé Antily minul o necelých 200 km. Jiné ostrovy Peter neohrozí, brzy zanikne nad otevřeným oceánem.

 

PETER NA SNÍMKU Z 20. ZÁŘÍ Z DRUŽICE TERRA | ZDROJ: NASA

 

Rose

Nebezpečí pro pevninu nepředstavuje ani tropická cyklóna Rose. Intenzity tropické bouře poprvé dosáhla v průběhu nedělního odpoledne, kdy se nacházela asi 500 km jihozápadně od Kapverd. V úterý v odpoledních hodinách v ní vítr vanul rychlostí nanejvýše okolo 65 km/h – aby byla tropická cyklóna klasifikována jako tropická bouře, musí produkovat vítr o rychlosti alespoň 63 km/h. Brzy se zcela vyplní, a to na půli cesty mezi Bermudskými a Kanárskými ostrovy.

 

ROSE (A SAHARSKÝ PÍSEK/PRACH NAD KAPVERDAMI) 21. ZÁŘÍ | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Tim aneb Jako v hurikánu

Nově zformovanou a velmi rychle se prohlubující tlakovou níži nad severním Atlantikem na Svobodné univerzitě v Berlíně nazvali Tim. Za ani ne 20 hodin v jejím středu atmosférický tlak klesl o více než 30 hPa (z hodnot kolem 995 hPa k hodnotám kolem 960 hPa), což však v okolí jižního pobřeží Grónska není příliš neobvyklé.

Během úterka střed této tlakové níže přešel přes Island. Není proto překvapením, že na Islandu byly velice bouřlivé povětrnostní podmínky. A to hlavně na souostroví Vestmannaeyjar. Stanice na poloostrově Stórhöfði na ostrově Heimaey ve 14 hodin naměřila poryv o síle 205 km/h. Podobná hodnota byla naměřena také na jedné ze stanic na poloostrově Vestfirðir (Západní fjordy), a to 194 km/h. Hlavní město Reykjavík čelilo poryvům o síle 75 až 85 km/h.

 

ÚTERNÍ TLAKOVÁ NÍŽE NA SYNOPTICKÉ MAPĚ | ZDROJ: BIRTA LÍF KRISTINSDÓTTIR

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě