Na Island udeřila bouře o síle hurikánu 4. kategorie

04. 12. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 4.12.2020 22:28
ǀ
Lukáš

Sněžení doprovázené velmi silným chladným severovýchodním větrem, až o síle srovnatelné s hurikánem čtvrté, tj. druhé nejvyšší, kategorie. Tak to v uplynulých dnech vypadalo na Islandu, který prožil zatím nejprudší bouři zimy 2020/2021. Na konci zimy 2019/2020 se Islandem prohnala bouře, v níž měl vítr v nárazech rychlost až přes 255 km/h, což podle Saffirovy-Simpsonovy stupnice odpovídá intenzitě hurikánu nejvyšší neboli páté kategorie. Ještě extrémnější, vlastně vůbec nejextrémnější náraz větru byl na Islandu zaznamenán v polovině ledna 1995, a to 267 km/h.

 

 

Před pár dny se u islandského východního pobřeží utvořila tlaková níže, poměrně rozsáhlá i hluboká. V noci na čtvrtek její střed přešel přes Faerské ostrovy, proto nejen v hlavním a největším městě Tórshavnu vanul pouze slabý vítr. Na zadní, respektive severozápadní straně této oblasti nízkého tlaku vzduchu, které berlínská Svobodná univerzita přiřkla jméno Wenke, panovaly naprosto odlišné povětrnostní podmínky. A to zejména na východě Islandu. Drsné počasí východ Islandu sužovalo mimo jiné začátkem prosince 2015, tenkrát byla na stanici Hallormsstaðaháls anemometrem zaznamenána hodnota 261 km/h.

 

DRUŽICOVÝ SNÍMEK ISLANDU ZE ČTVRTKA 3. PROSINCE 2020 | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Větrno, kvůli působení severního okraje cyklóny Wenke, bylo na Islandu také v pátek. Na letišti v Reykjavíku byl v 5 hodin naměřen poryv 86 km/h, tak jako na největším islandském letišti v Keflavíku (které o den dříve hlásilo až 90 km/h). Akureyri, druhé největší město na Islandu (budeme-li celou metropolitní oblast Reykjavíku, tzv. Velký Reykjavík, brát jako jeden celek), čelilo poryvům do 65 km/h. Ve smyslu nížin byl páteční den nejbouřlivější v Höfnu (až 104 km/h), na poloostrově Stórhöfði na ostrově Heimaey (až 108 km/h) a v oblasti fjordu Hamarsfjörður (až 126 km/h).

Maxima nárazu větru ale byla dosažena v průběhu čtvrtečního dne a noci na pátek. Nejvyšší maximum naměřila výše zmíněná stanice Hamarsfjörður, ležící asi 2 km od Atlantického oceánu, a to 223 km/h. Šlo o poslední údaj ohledně rychlosti nárazů větru, následně došlo k výpadku.

 

 

Stovky centimetrů sněhu pro Alpy

Tlaková níže Wenke se před druhým adventním víkendem rozprostírala od Islandu až po severozápadní Afriku. Vpád studeného vzduchu do západního Středomoří povede ke vzniku další tlakové níže, která v nadcházejících dnech přinese extrémně vydatné srážky do Alp. Celkové úhrny by se měly pohybovat v řádech stovek milimetrů, přesněji mezi 150 až 300, v některých částech Alp mezi 300 až 400 mm. Převážně se bude jednat o sněžení, a tak napadnou dva až čtyři metry nového sněhu. Srážkově bohatší období znovu očekává i východní pobřeží Jaderského moře. Do Česka se v nejbližší době výrazné srážky nechystají.

 

ZVÝŠENÁ HLADINA ŘÍČKY JADRO U SPLITU PO LIJÁCÍCH | ZDROJ: DALMACIJA DANAS

 

ZVÝŠENÁ HLADINA ŘÍČKY JADRO U SPLITU PO LIJÁCÍCH | ZDROJ: DALMACIJA DANAS

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě