Kanadský Labrador je pohřben pod sněhem

27. 11. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 27.11.2020 21:33
ǀ
Lukáš

U nás zatím ne, ale na opačném břehu Atlantiku je již zima v plném proudu a prakticky celé kanadské území pokrývá sníh (a led). Zasněžené jsou také vysoce položené oblasti na západě Spojených států, kde leží i přes metr sněhu, a státy u Velkých jezer, zejména Michigan, Minnesota a Wisconsin. Jedním z nejzasněženějších severoamerických míst je kromě amerického Washingtonu a kanadské Britské Kolumbie i kanadský Labrador, který v tomto týdnu postihla rekordní sněhová bouře.

St. John’s je hlavní a s více než 100 000 obyvateli největší město kanadské provincie Newfoundland a Labrador. V pondělí ráno tamní profesionální meteorologická stanice naměřila hodnotu atmosférického tlaku 1039 hPa. V Montrealu, o 1 600 km jihozápadněji, barometr ukazoval přibližně 1008 hPa a důvodem byl střed tlakové níže. Ta postupovala severovýchodním směrem a poměrně rychle se prohlubovala – za 24 hodin v ní atmosférický tlak klesl o 30 hPa, k hodnotám kolem 975 hPa. Pocítil ji jak severovýchod Spojených států, tak hlavně východ Kanady, resp. Labrador, kam přinesla silný vítr v kombinaci s velmi vydatným sněžením.

 

ONA TLAKOVÁ NÍŽE NA SNÍMKU Z 23. LISTOPADU 21:00 SEČ | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Nejbouřlivější povětrnostní podmínky v Labradoru panovaly během úterního dne. V osmitisícovém městě Happy Valley-Goose Bay dosahoval vítr v nárazech rychlosti 70 až 80 km/h, stejně jako v městečku Churchill Falls, které se nachází zhruba 20 km východně od Churchillových vodopádů. Na stanicích na labradorském pobřeží, jež nejsou nijak chráněny proti větru, byly zaznamenány poryvy o síle 100 až 120 km/h, tedy o síle orkánu (podle Beaufortovy stupnice). V průběhu noci na středu, kdy se tlaková níže přesunula nad oceán, se vítr začal uklidňovat.

 

ONA TLAKOVÁ NÍŽE NA SNÍMKU Z 25. LISTOPADU 18:00 SEČ | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Ladovská zima v kanadském podání

Srážky spojené s touto tlakovou níží byly intenzivní. Na přední straně, v teplém jihozápadním až jižním proudění, dešťové, naopak na zadní straně, v chladném severovýchodním až severním proudění, sněhové. Na hranici obou proudění i mrznoucí. Celkové úhrny se pohybovaly povětšinou mezi 50 až 100 mm.

Obecně platí, že 1 mm srážek = 1 l vody na metr čtvereční, ale i to, že 1 mm srážek = 1 cm sněhu. Čili v tomto případě 50 až 100 mm srážek přibližně odpovídalo 50 až 100 cm nového sněhu. V Happy Valley-Goose Bay od pondělního od úterního večera spadlo 67 mm srážek, a proto od pondělního do úterního večera napadlo okolo 70 cm sněhu, přesněji 68 cm. Před příchodem sněhové bouře byla výška sněhové pokrývky 6 cm, po ní 74 cm. Obdobně tomu bylo na spoustě dalších míst.

 

PONDĚLNÍ/ÚTERNÍ BLIZARD V LABRADORU | ZDROJ: AMY MONTAGUE

 

PONDĚLNÍ/ÚTERNÍ BLIZARD V LABRADORU | ZDROJ: DENISE EARLES

 

PONDĚLNÍ/ÚTERNÍ BLIZARD V LABRADORU | ZDROJ: CAITLIN LAPALME

 

PONDĚLNÍ/ÚTERNÍ BLIZARD V LABRADORU | ZDROJ: DONNA

 

PONDĚLNÍ/ÚTERNÍ BLIZARD V LABRADORU | ZDROJ: CHELSEABARRETT

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě