Bouře Athina udeřila na Jadranu silou hurikánu třetí kategorie

12. 10. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 12.10.2021 23:54
ǀ
Lukáš

Athina, též Christian. Jména přiřazená výrazné tlakové níži se středem nad Řeckem/Tureckem (dnes), která v posledních sedmi dnech diktovala počasí v jižní Evropě, resp. na Apeninském poloostrově, ale především na Balkáně. Na východním pobřeží Jaderského a Jónského moře velkou oblačnost doprovázely vydatné srážky, a to v důsledku návětrného efektu tamních horských masivů. Celkové spady srážek se pohybovaly i v řádech stovek milimetrů. Mimoto došlo k významnému zesílení větru. V nárazech dosahoval rychlosti i přes 180 km/h.

Přehlédnout bouři Athina/Christian na družicových snímcích bylo prakticky nemožné, zejména ve čtvrtek (7. října) a na přelomu týdne (10. a 11. října):

 

SNÍMEK Z DRUŽICE AQUA ZE ČTVRTEČNÍHO DNE | ZDROJ: NASA

 

SNÍMEK Z DRUŽICE NOAA-20 Z NEDĚLNÍHO DNE | ZDROJ: NASA

 

Ve středu (6. října) bylo v Itálii a okolo Itálie zaznamenáno přes 0,2 milionu blesků. Ke vzniku bouřek došlo také nedaleko Benátek, konkrétně v oblasti třináctitisícového města Cavarzere. Meteorologická stanice, která se v něm nachází, za dvě hodiny (od 17:00 do 19:00) naměřila 135 mm srážek. Stanice ležící o přibližně 15 km dále směrem na východ i na západ přitom naměřily mezi 22 až 29 mm srážek.

Až 125 litrů vody na metr čtvereční napršelo za 24 hodin, do pátečních 8:00, na území Chorvatska, jmenovitě na stanici ve vísce Prijeboj, asi 90 km severovýchodně od Zadaru. Přes 100 litrů vody na metr čtvereční napršelo ještě ve vesničce Jasenak poblíž Rijeky a v národním parku Plitvická jezera. V devítitisícovém Ogulinu napršelo 84 litrů vody na metr čtvereční, přičemž v bosenském městě Neum napršelo 88 litrů vody na metr čtvereční.

 

OBJEVILY SE I TROMBY – JEDNA NAD ITALSKÝM MĚSTEM NARDÒ | ZDROJ: FABIO DE DONNO

 

Obdobně to se srážkami vypadalo i na některých místech Řecka. Mimo jiné na Korfu, kde za 24 hodin, do pondělních 8:00, spadlo 80 mm. Ještě vyšší čtyřiadvacetihodinový srážkový úhrn byl naměřen na malém ostrově Skiathos, a to 86 mm.

 

OBJEVILY SE I VODNÍ SMRŠTĚ – JEDNA U OSTROVA KYTHÉRA | ZDROJ: METEO.GR

 

Nejsilnější nárazy větru v průběhu uplynulých osmi dnů zaznamenala měřící technika na chorvatském pobřeží. V letovisku Makarska se maxima pohybovala kolem 70 km/h, v Pule či ve Splitu kolem 80 km/h. Jeden z největších extrémů byl zaznamenán v Rijece, a to 130 km/h. Avšak mnohem bouřlivější povětrnostní podmínky panovaly u 1,4 km dlouhého železobetonového obloukového mostu Krk, spojujícího ostrov Krk s pevninou, kde byly zaznamenány poryvy o síle mezi 180 až 185 km/h, a to v průběhu čtvrtečního rána.

ZDROJ: DHMZ

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě