Bílý kůň Martina nerad (nebo opačně?)

11. 11. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 11.11.2018 00:01
ǀ
Lukáš

Na 11. listopad se vztahuje nespočet pranostik, například:

 

  • Na svatého Martina zima chod svůj začíná.
  • Na svatého Martina bývá dobrá peřina.
  • Jaký den svatého Martina, taková též bude zima.
  • O Martině houser po ledě když chodí, o Vánocích husy blátem vodí.
  • Svatý Martin přijíždí na bílém koni.

 

72. den meteorologického podzimu byl evidentně v dobách pradávných bohatý na zimní charakter počasí, jinak si těžko vysvětlit tu „zimomilnost“ ve svatomartinských pranostikách. Naneštěstí meteorologické záznamy v drtivé většině případů doby pradávné nepamatují, důkladné prošetření rysů prastarého počasí, jež by vedlo ke smysluplným výsledkům, je proto neuskutečnitelné. Hlavním svědkem je v tomto případě pražské Klementinum, které pamatuje vše (co se teplot týče) od letopočtu 1775, tedy vše za posledních 243 let, čímž se v globálním měřítku řadí k naprosté špičce. Nejchladnější 11. listopad se v Praze-Klementinu konal v roce 1908, kdy rtuť teploměru klesla až k úctyhodným -9,6 °C. Jak to však tenkrát na území Prahy a dnešní České republiky vypadalo se sněhem, to lze jen hádat. Na Milešovce, jejíž meteorologická stanice je v neustálém provozu od Nového roku 1905, se středa 11. 11. 1908 prezentovala denním minimem -7,1 °C, čili v Praze bylo o 2,5 chladněji. Rovněž průměrná denní teplota (vypočtena americkým způsobem, tj. zprůměrováním Tmin a Tmax) hovoří ve prospěch Prahy, která Milešovku pokořila v poměru -5,8 °C ku -5,2 °C.

 

 

 

Naopak nejteplejší 11. listopad se v Praze-Klementinu odehrál v sezóně 1977, když se teplé jihozápadní proudění zprostředkované tlakovou výší nad Středozemím a tlakovou níží nad Severním Atlantikem a tedy severními částmi Evropy postaralo o nejvyšší denní teplotu 17,3 °C. Podle synoptické sítě se tehdejší svatomartinská denní maxima pohybovala v průměru okolo 14 °C a to vůbec nejextrémnější měly na svědomí České Budějovice, jež naměřily 21 °C. Ani Milešovka nezchladila, neb nabídla až 16 °C. Letos bude konstelace tlakových polí obdobná, cílevědomým jihozápadním větrem to nicméně neskončí. Z toho vychází, že nejnezimnějšího a ani nejzimnějšího svatého Martina se v tomto roce nedočkáme.

 

 

Vraťme se do přítomnosti. Pamatujete si, kdy naposledy do Vašeho města Martin skutečně přijel na bílém koni?

 

 

Z grafu výše vyplývá, že v hlavním městě se za posledních 20 let příjezd svatého Marina na bílém koni konal pouze jednou, a to před 11 lety. Nutno říci jen tak tak, ranní sněžení při teplotách mezi 0 až 1 °C vyústilo v decentní a navíc jen přechodný poprašek. V 90. letech 20. století se Praha (Libuš) svatomartinského bílého koně nedočkala, obdobně jako v 80. letech 20. století, v nichž kupříkladu 11. listopad 1982 namísto sněhových vloček přinesl až 13,6 °C. Obdobně z toho důvodu, že 11. listopad 1981 proběhl při teplotách mezi -4 až 1 °C, přičemž nasněžilo necelých 0,5 mm srážek. Zda to lze brát jako příjezd na bílém koni, to nechť každý posoudí sám.

 

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě