Bouřky umí i jiné věci – viz. severní Čechy

27. 07. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 27.7.2018 23:52
ǀ
Lukáš

Dnešní 15. hodina byla obohacena o více než 30 samostatných bouřkových jader, nikoli však v naší zemičce, nýbrž vedle na jihozápadě Polska. Jedno z nich zasáhlo například Vratislav, kde se představilo nárazy větru kolem 60 km/h, i proto vratislavská meteostanice hlásila vskutku příjemných 22,5 °C, zatímco třeba relativně nedaleká Jelenia Góra v téže chvíli hovořila o 27,8 °C (a oblačnu). Nejmajestátnější oblačnost na Zemi nicméně zamířila také nad Západní Tatry. Příkladem na hoře známé jako Kasprov vrch (skoro 2 000 m n. m.) ze sebe vydala 43 mm srážek.

Česká republika

800 u nás, 700 na Slovensku. Tolik blesků se zjevilo v pátek mezi půlnocí a středním odpolednem. Přesně se jednalo o 824 a 704 elektrických výbojů, přičemž polským vzdušným prostorem proběhlo přes 10 000 jisker, což ale s ohledem na panující konvenční aktivitu není až tak šokující. První bouřka se na území Česka odehrála v západních Krušných horách a dle radarů měla určité grády – na moment produkovala srážky o intenzitě přesahující 100 mm/h. Právě proto srážkoměrná stanice v Přebuzi (903 m n. m.) mezi 11:00 až 12:00 zaznamenala 22 mm srážek.

I to je samo o sobě zajímavé, avšak ještě zajímavější je to, co se událo v severních Čechách. O tom ale žádná přízemní stanice neví. Po 11. hodině se poblíž Liberce začaly zviditelňovat vzestupné proudy teplého vzduchu, jinými slovy se začaly formovat kumuly, jež poté transformovaly na kumulonimby.

 

 

Docela rychle nabobtnaly, ale i kvapně dobobtnaly. V tomto okamžiku se začaly angažovat sestupné proudy chladného vzduchu, kdy nastal „kapkovitý efekt“ – tepla zbavený vzduch rozšiřující se hned do několika světových stran začal rozhánět přilehlou oblačnost. Viz. severní Čechy:

 

 

 

 

 

 

Quick motion:

 

 

Čínská lidová republika

V provincii Čching-chaj na západě Čínské lidové republiky, asi 2 500 km lehce severozápadně od Šanghaje, leží Golmud, malá vesnice čítající ani ne 150 000 obyvatel. Stárnoucí léto 2018 sem zatím přineslo v průměru 18,2 °C s tím, že 7. června se ochladilo až na 5,6 °C. Naproti tomu dnes a včera se teplotní křivka zastavila až na 32 °C, přitom hovoříme o místě situovaném ve 2 800 m n. m. Pravdou je, že 32 °C bylo v Golmudu naměřeno také předevčírem, to jest ve středu. Hlavním středečním tématem však nebyly tropy, nýbrž respekt budící písečná bouře:

 

https://www.youtube.com/watch?v=VNqdYNQzC1g

 

Další pěkný supertropický den

O víkendu do střední Evropy pronikne studená fronta, a to od západu. Čekáte-li od ní masivní ochlazení neboli úlevu od veder, máte smůlu. Bude totiž dosti mdlá, takže s teplotami hne jen symbolicky a hlavně pouze přechodně. Trochu jinak se odprezentuje u Holanďanů, Francouzů anebo Němců, kde se postará o ukončení supertropické výhně. Ta pokračovala i dnes – zase padaly rekordy:

 

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě