Rok 2018  –  po 25 letech znovu na začátku

23. 01. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 23.1.2019 11:04
ǀ
Lukáš

Firmy nejsou jako skautské oddíly, mnohdy se jako skauti nechovají a nepíšou krásné barevné kroniky. Kdybychom však v Meteopressu jednu takovou tvořili, uplynulý rok 2018 by měl hodně tlustý a barvitý zápis.

Jenže kdo by takový zápis četl? Já ne, říkáte si a už hledáte křížek na zavření okna prohlížeče. A tak tenhle zápis bude v duchu citátu páně Pascala “Býval bych napsal kratší dopis, ale už jsem neměl čas.”

Taky v něm popíšu zase pár oblíbených F-upů, tj. přešlapů a chybek, takže ty škodolibější z vás možná i potěší.

Závěr

Proč si nedat závěr na začátek? Stejně 90 % lidí tenhle článek nedočte a bilancování bývá nuda pro kohokoliv, koho se přímo netýká. Proto long story short — 26. rok v naší historii byl divoký, hutný a epický. Mnohé se povedlo (nový web, spousta radarů a bleskoměrů, skvělí lidé ve firmě, klienti) a některé věci se povedly méně (aplikaci jsme nespustili, balón nám uletěl, …)

Je to dobrodružná plavba, které rád dělám kapitána. Občas si škrtneme o dno, někdy se na křižovatce vydáme trošku divočejšími peřejemi, ale plujeme rádi. Níže je pár přístavů na cestě, ze kterých mám radost.

Kouká, jako když mu uletěl balón

Abychom se jen nechválili, začněme tím, co se nepovedlo. Tak třeba jsme vypouštěli náš třetí meteorologický balón ve Spišské Nové Vsi. A tentokrát jsme ho nenašli. Přišli jsme o pár zařízení, ale hlavně chybělo vyvrcholení — nemohli jsme ukázat lidem záběry z kamer ze stratosféry.

Co se také nepovedlo, byla mobilní aplikace. Můžu sice říkat, že na ní intenzivně pracujeme, ale na faktu to nic nezmění — stále ji nemáme. Budeme rádi, když nám s jejím vývojem pomůžete. Chceme vypustit první základní verzi a chceme ji testovat na lidech.

Máte web? A mohla bych ho vidět?

Že jsme spustili nový web, jste si asi všimli. Spuštění našich nových stránek bylo jedním ze dvou hlavních milníků minulého roku. Staré stránky dosloužily už tak před pěti lety a nový www.meteopress.cz je krok na nové cestě. Cestě UX testování, nejmodernějších protokolů a předávání spousty skvělých dat tou nejpříjemnější formou.

Na nových stránkách jsme pracovali v podstatě dva roky. Od prvních UX testů přes drátěné modely, designérskou soutěž s Czechdesignem, po kódování, nasazení, opravování atd.

 

Naše stránky jsou venku a jsou super. Nejsou dokonalé a nejsou hotové. Ony totiž “hotové” nikdy nebudou. Chceme je neustále vylepšovat. Není to klišé, je to princip práce. Princip, kdy nikdy nejste na konci a pořád věci opravujete, přidáváte, odebíráte a tím snad zlepšujete. A také non-stop testování a vyhodnocování.

Co na stránkách chystáme dále? Hlavně ukázat všechny ty skvělé věci, na kterých jsme poslední dva roky pracovali. Víte třeba, že už máme 20 vlastních kamer? Nebo 60 vlastních bleskoměrů, že počítáme na pět numerických modelů a máme své malé “Windy”? Jak byste mohli, když jsme vám to neukázali. Letos ukážeme.

Radary pro všechny

Druhým milníkem byl pilotní provoz naší sítě srážkových radarů pro veřejnost. Jedná se o unikátní síť 22 malých radarů, která nás posouvá na druhé místo v počtu radarů v Evropě. Bez státních rozpočtů, dotací a velkého investora v zádech. Zatím.

Stejně jako u webu platí, že s radarovou sítí nejsme zdaleka u konce. Máme radost, že radary v 1minutových aktualizacích ukazují většinu bouřek, ale perfektní nejsou. Proto makáme na tom, jak je udělat lepší.

Právě v těchto dnech k nám míří zásilky z Japonska i z Číny, testujeme nové díly od stávajících i úplně nových dodavatelů. To vše s jediným cílem — zlepšit radary. A možná i víme, jak na to — vyšší výkon, lepší antény, hustší síť. Pokud máte své nápady, sem s nimi. Chceme se učit, poslouchat zkušenější a sdílet své zkušenosti s ostatními.

Nepracujeme jen na kvalitativním zlepšování, ale i na kvantitativním. To znamená, že budeme přidávat radary. Dva do Česka, jeden na Slovensko, ale čekají nás i zahraniční výzvy.

Podepsali jsme spolupráci s rakouským meteorologickým ústavem ZAMG. Je to pro nás prestižní a radostná zpráva, ale zároveň zavazující projekt.

Vytipované lokality ZAMG pro umístění 2. (červeně) a 3. radaru (černě)

V tomto projektu přidáme po jednom našem radaru do Horního a Dolního Rakouska, tedy severně od Alp. Snímky z nich propojíme s těmi z již existujích radarů (zejména s Vídní, Znojmem, Bratislavou a Gyorem), vytvoříme kompozitní snímek a data ukážeme, vyhodnotíme.

Také si pohrajeme s radarem ve Vídni. Možná ho o kousek zvětšíme…

Na Bělehrad!

A kam s rozšiřováním naší sítě? Kurz, když budu pokračovat v námořní terminologii, jsme nabrali jižní a jihovýchodní. Máme povolení na radary v Chorvatsku a nebýt drobného zádrhelu v Zadaru, byli bychom už měli první radar. Jsou to jen místní specifika, se kterými si musíme poradit.

Nevadí, bude na jaře a snad nebude sám. Udělali jsme několik inspekčních cest, návštěv a třesení rukou po Chorvatsku, Itálii a Slovinsku. Rýsuje se i zajímavá spolupráce v Srbsku, Bulharsku a Rumunsku.

Také si nechceme radary instalovat jen sami. Ač možná máme velké ambice, osadit celý svět bychom určitě nezvládli. I proto pracujeme na ještě menším radaru. Takovém, skoro kapesním, který si bude moci koupit každý.

Opravdu každý.

There is no I team, but there is M and E

Velkou radost mám z našeho rozšiřujícího se týmu. Formujeme se novým směrem, směrem k odborné meteorologii, výzkumu a novým technologiím.

 

Do našich řad jsme přijali tři nové meteorology. Dva v Česku a to z jedné z nejprestižnějších fakult — ze samotného MatFyzu. Slovenský tým obohatil mladý absolvent Univerzity Komenského. A jelikož jsme hodně punkoví a rychlí, tak se museli hned zapojit a už dělají skvělé věci. Plánují sítě radarů v zahraničí, vymýšlejí systém vyhodnocování úspěšnosti předpovědí, přináší nové poznatky. Zkrátka hodili jsme je do vody, oni začali plavat a nemuseli jsme je zatím ani protáhnout pod kýlem.

Ale nejen novými lidmi živa je firma. Je krásné vidět, když po dlouhých letech vidíte novou energii v očích i služebně nejstaršího člena týmu. Všechny projekty, dílčí úspěchy a nové nápady pochází z potu tváře a hodin práce všech kolegů.

Díky komunikačním nástrojům jako je Slack či Trello se nám daří týmy propojovat, sdílet nápady, koordinovat úsilí a hlavně si navzájem pomáhat. A když si tak moderní a inovativní nástroj, jako je Slack, oblíbí i služebně či věkově nejstarší členové týmu, víte, že jste na dobré cestě!

Loňský rok byl ve znaku propojení týmů ze tří zemí a z této synergie chceme těžit i do budoucna.

Zpátky do školních škamen

Novou kapitolu jsme otevřeli ve spolupráci s univerzitami. Zjistili jsme, že potřeba a chuť spolupracovat je vzájemná.

S mnoha z nich jsme načali debaty o spolupráci — s Českou zemědělskou univerzitou či ostravskou Vysokou školou báňskou.

S jednou univerzitou jsme spolupráci už odstartovali. A zrovna s tou, která má k počasí v Česku možná nejblíže. Katedra fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze vychovala velké množství špičkových odborníků v oblasti meteorologie a od nynějšího roku začneme spolupracovat. Možná už letos uvidíte výsledky našeho pilotního projektu.

Naše stránky jsou venku a jsou super. Nejsou dokonalé a nejsou hotové. Ony totiž “hotové” nikdy nebudou. Chceme je neustále vylepšovat. Není to klišé, je to princip práce. Princip, kdy nikdy nejste na konci a pořád věci opravujete, přidáváte, odebíráte a tím snad zlepšujete. A také non-stop testování a vyhodnocování.

Co na stránkách chystáme dále? Hlavně ukázat všechny ty skvělé věci, na kterých jsme poslední dva roky pracovali. Víte třeba, že už máme 20 vlastních kamer? Nebo 60 vlastních bleskoměrů, že počítáme na pět numerických modelů a máme své malé “Windy”? Jak byste mohli, když jsme vám to neukázali. Letos ukážeme.

Chceme si společně hrát se senzory a zkusit vymyslet, jak být ve městech zdravější.

Konference/hackatony

Moc fajn bylo účastnit se v roce 2018 datových konferencí a hackatonů. Rádi naše data sdílíme a je skvělé vidět, jak si s nimi vývojáři hrají, zapojují je do svých nápadů, projektů a vizí.

Byli jsme třeba na dopravním hackatonu, středoškolském, datovém. Všechny byly nějak super, a tak i tento rok se na hackatonech potkáme. Už teď víme, že letos budeme třeba na jednom, který se bude týkat zemědělství. Pořádáte také nějaký? Dejte vědět, dáme data, dáme cenu, přijedeme.

Dotace, investor

Konec roku jsem strávil nad dvěma pro mě novými termíny. Dotace a investor.

Dva měsíce jsme připravovali žádost o dotaci. Meteopress doteď jel vždy bez dotací. Prý je to chyba a já s tím souhlasím. Máme pár nápadů, které můžeme rychleji a lépe rozvinout. Když se to povede, svět meteorologie možná poprvé za naši existenci opravdu posuneme.

Druhý termín je ještě zajímavější. Investor. Něco, za čím se většina start-upů, začínajících firem, žene. Je to pro ně svatý grál, cíl cesty. Pro nás to není cíl, ale možnost znovu dělat věci lépe, rychleji a mít i možnost se s někým poradit. Je to rozhodování, mezi vlastní, pomalejší cestou, kdy vás mnozí mohou předběhnout a někdy i zadupat. A mezi cestou rychlejší, se silným partnerem po boku, kdy můžete dosáhnout skvělé věci, ale zase ten náraz může být o mnoho silnější. Výzvy máme rádi, takže jsme nyní inspirativním investorům otevřeni.

Opravdový závěr

Tyjo, on to moje dlouhé, ale jistě zajímavé povídání někdo opravdu dočetl až sem.

Tak možná ještě k tomu titulku tohoto článku: 2018 — po 25 letech znovu na začátku. Opravdu tomu věřím. Jsme tu čtvrt století, ale jsme znovu ten pověstný start-up. Učíme se, objevujeme, expandujeme. Riskujeme a bavíme se, když se něco povede. Často se to také nepovede, ale tím se snažíme poučit.

Za tým Meteopressu chci poděkovat, že i vy jste součástí naší cesty.

Je radost být lodivodem takové posádky nadšenců.

 

Ať je Vaše plavba rokem 2019 zábavná, klidná, ale možná i trochu dobrodružná.

Michal Najman, kapitán

 

Článek byl publikovaný na medium.com/pocasi

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě