Jak utkat radarovou síť aneb Expanze do Rakouska

06. 03. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 7.3.2019 10:50
ǀ
Zuzana Peštová

Staré lidové moudro praví, že celý svět se skládá z otvíráků na pivo. V Meteopressu ale víme, že se celý svět skládá nejen z otvíráků na pivo, ale navíc ještě z podstavců pro radar. Proto od podzimu vybíráme, kam bychom mohli umístit náš další radar. V Rakousku. Spolupracujeme totiž s Rakouským ZAMG (Zentralanstalt für Meteorologie und Geodynamik, tedy Ústřední ústav pro meteorologii a geodynamiku) a letos budeme naši spolupráci a aktivity v Rakousku rozšiřovat.

V Rakousku už jeden radar máme, konkrétně ve Vídni v radarové věži u ústředí ZAMG. Věž je to majestátní a náš radar v ní až roztomile malý. Proto naším prvním letošním krokem bude radar zvětšit — ze současných 1,2 metru na 2,4.

Velké třídění

V další fázi umístíme na západ od Vídně druhý radar a po něm ještě víc na západ radar třetí. Na základě čeho jsme vybírali, kam nové radary dáme, ptáte se?

Krok 1 — vyhoďme ho z kola ven

Od ZAMG jsme obdrželi souřadnice všech meteorologických stanic v Horním a Dolním Rakousku. Těch je 81. Bylo tedy nutné vymyslet, na základě čeho počet lokací zredukujeme a jak vybereme ty nejlepší. Neocenitelným pomocníkem při tomto kroku byl náš radarový simulátor. Do něj se zadá zeměpisná poloha, výška radarové věže a dosah plánovaného radaru a za půl hodiny máme obrázek toho, co by radar z daného místa viděl.

Výstup ze simulátoru vypadá například takto:

Radarová simulace pro bouřky, středně intenzivní přeháňky a slabý déšť

Plánovač radarových kompozitů

Naším cílem bylo umístit druhý a třetí Rakouský radar tak, abychom spolu s našimi existujícími radary (hlavně se znojemským a vídeňským) vytvořili kvalitní kompozit. Seznam uvažovaných lokací jsme proto v prvním kroku proškrtali podle pěti parametrů:

  • kvalita pokrytí na základě výstupu z radarového simulátoru
  • množství orografických překážek v těsné blízkosti radaru
  • vzdálenost od Vídně
  • směr od Vídně
  • vzdálenost od Znojma

Tím se počet uvažovaných lokací snížil z 81 na 13.


Mapa výsledných 13 lokací. Fialově existující radary, červeně lokace pro druhý radar a černě lokace pro třetí.

Krok 2 — fotky

Pro další krok jsme si od ZAMG vyžádali fotky z výsledných 13 lokací. Podle nich jsme pak pro druhý radar vybrali 2 lokace a pro třetí radar 5 lokací. Kritérii výběru pro nás byl hlavně typ budovy, na kterou bychom radar umisťovali, a její okolí. Radarový simulátor totiž bere v úvahu pouze orografii a nikoliv třeba budovy a stromy, které ale radaru ve výhledu také vadí.

Krok 3 — inspekční cesta

Třídění podle parametrů a fotek bylo vše, co jsme mohli pro výběr lokace udělat z tepla kanceláře. Dalším krokem tedy bylo potkat se se zástupci z ZAMG a osobně vybraná místa navštívit během třídenní inspekční cesty.

Inspekční cesta

Na inspekční cestu jsme vyrazili brzy ráno 19. února. Naší první zastávkou byl Allentsteig, konkrétně tamní vojenská základna. Místo je to ideální — hlavní (a nejvyšší) budova má rovnou střechu a v nejbližším okolí základny není žádná další zástavba, protože se zde nachází vojenské cvičiště. Cvičiště má plochu přibližně 200 km² a je tu historicky více než 80 let — vzniklo totiž v roce 1938. I když byla v té době oblast kolem Allentsteigu řídce osídlena, bylo kvůli vojenskému cvičišti vystěhováno skoro 7000 Rakušanů.

Zpátky ale k radarům — Allentsteig i po inspekci zůstal naším favoritem číslo jedna pro umístění druhého radaru.

Allentsteig

Druhou zastávkou byl 141 metrů vysoký vysílač Jauerling. Potvrdilo se ale, že dávat sem náš radar není dobrý nápad — jeho instalace by byla komplikovaná a navíc by musel dostat slušivou stříšku. V zimě totiž horní část vysílače namrzá a odpadávají z ní velké kusy ledu, které ničí nejen přidělané antény, ale někdy dokáží prorazit i kovové ochozy vysílače.

Jauerling

Po Jauerlingu následovala dvě vzájemně podobná místa — Enns a Gallspach. Na obou místech má ZAMG meteorologické stanice na oploceném travnatém pozemku, ke kterému nepatří žádná budova, jejíž střechu bychom mohli využít pro radar. I tak ale z fotek místa vypadala použitelně a proto jsme se rozhodli je během inspekce navštívit. V Enns se ale jako problém ve výhledu radaru ukázala nedaleká budova a v Gallspachu les na blízkém vrcholku.

Enns

Po třech zklamáních jsme pokračovali do Reichersbergu. Tady kousek od městečka sídlí firma šlechtící osivo a semena a právě jejich budovy jsme chtěli obhlédnout. Náročnost instalace se nám zde zdála rozumná — konstrukci s radarem bychom umístili na sklad, postavený z poctivých, skoro 40 centimetrů širokých betonových sloupů. Díky tomu se Reichersberg jako první zařadil mezi favority pro umístění třetího radaru.

Reichersberg

Naší další zastávkou byla škola v Mattighofenu. I když se tamní simulace řadila k těm méně dobrým, plochá střecha školy nás stejně přitahovala (celý svět se skládá z otvíráků na pivo a podstavců pro radar, pamatujete?). Při výhledu ze střechy se ale ukázalo, že Mattighofen nakonec také zavrhneme — ve směru, ve kterém byla simulace nejlepší, stálo vzrostlé stromořadí, se kterým se, kupodivu, škola rozloučit nechtěla. Po obdivování školních solárních panelů jsme tedy radši vyrazili na obhlídku naší poslední lokace.

Mattighofen

Poslední lokací byla budova v průmyslové zóně nedaleko Braunau am Inn. Simulace i výhledy z konkrétního místa nám připadaly rozumné, drobným detailem je ale to, že se zde letos bude uvažovaná budova přestavovat. Plusem by bylo, že nová budova bude mít plochou střechu, na kterou se radar dobře staví. Navíc zde sídlí firma obrábějící hliník a pro konstrukci pod radar bychom tedy nemuseli chodit daleko. Mínusem je ale fakt, že netušíme, kdy přesně budou stavební práce dokončeny a jak by se mohly protáhnout. I přesto je Braunau dalším favoritem pro třetí radar, i když nad ním visí jistý otazník.

Braunau am Inn

Po ukončení poslední inspekční návštěvy v Braunau jsme se během odpoledne přesunuli do Vídně, kde jsme se večer setkali s kolegy z Meteosense/Időképu. S nimi jsme probrali nejen lokace rakouských radarů, ale i další rozvoj radarové sítě v Chorvatsku nebo třeba spolupráci na poli numerických modelů. Ale o těch zase příště.

Další den jsme s ředitelem ZAMG Dr. Michaelem Staudingerem schválili námi navržený postup rozšiřování rakouské radarové sítě a hurá do realizace.

Co se tedy v Rakousku bude dít dál?

Nejprve ve vídeňské radarové věži zvětšíme anténu a pak se vydáme směrem na západ. Protože nechceme, aby náš radar proklály obrovské rampouchy na Jauerlingu, zamíříme se druhým radarem na vojenskou základnu v Allentsteigu a budeme doufat, že se domluva s vojáky příliš neprotáhne. Třetí radar bychom pak rádi umístili do Reichersbergu, ale v záloze si necháváme i Braunau am Inn.

Vybudovat v Rakousku radarovou síť pro nás bude výzva, ale s těmito třemi radary už obstojně pokryjeme Horní a Dolní Rakousko.

A co bude dál? Vydáme se do Alp?

Článek na našem blogu.

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě