Další intenzivní bouřky způsobily řadu problémů

23. 06. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 23.6.2021 18:36
ǀ
Lukáš

Bouřkám se v posledních dnech daří. Vždyť od soboty (19. června) na našem území uhodilo bezmála 50 000 blesků a pokud zohledníme i naše blízké okolí (Slovensko a část Německa, Polska a Rakouska), rázem se dostáváme do rozmezí 150 až 200 000. Ani v dohledné době si střední Evropa od bouřek neodpočine, neboť absence tlakové výše, která by nastolila stálé (slunečné) počasí, minimálně ještě nějakou chvíli potrvá.

Úterý (22. června) bylo s více než 30 000 zaznamenanými blesky zatím nejbouřlivějším dnem tohoto meteorologického (zároveň astronomického) léta. Kromě severovýchodních Čech a severní Moravy se blýskalo prakticky všude, zvláště však na Vysočině a na jihu Moravy. Naprostá většina výbojů byla zaznamenána v nočních a brzkých ranních hodinách, kdy Českem postupovalo rozsáhlé bouřkové pásmo. To bylo nejintenzivnější v Jihočeském kraji, na Vysočině a v Jihomoravském kraji, kam přineslo kroupy. Ale jedno silné bouřkové jádro krátce po půlnoci vzniklo na Šumavě, a proto v Železné Rudě za 4 hodiny spadlo 75 mm srážek, z toho 67 mm v čase 0:00 až 2:00.

 

ONO SILNÉ BOUŘKOVÉ JÁDRO NA RADAROVÉM SNÍMKU | ZDROJ: RADAR.BOURKY.CZ

 

 

PŘI NOČNÍCH BOUŘKÁCH BLESKY VYNIKNOU NEJLÉPE, JAKO V TOMTO PŘÍPADĚ V NOVÉM JIČÍNĚ (ASI 30 KM OD OSTRAVY) | ZDROJ: ADAM BESEDA

 

Z Česka se zároveň stala hranice mezi relativně chladným a velmi teplým vzduchem. To platilo nejen včera (kdy na několika místech Moravy a Slezska rtuť teploměru překročila tropickou třicítku), ale také dnes. Kolem 16:00, tedy 3 hodiny po pravém poledni, Aš hlásila 18 °C, zatímco okolí Luhačovic letních 29 °C. Ještě tepleji bylo na Slovensku, až 36 °C, a vůbec nejhůře, v rámci střední Evropy, bylo v Maďarsku, kam 16. hodina přinesla až 39 °C.

 

 

 

Dnešní odpoledne se v Čechách, na Moravě a ve Slezsku obešlo bez bouřek, nicméně okolo Švýcarska a dále na východě Polska a v Rumunsku byla situace opačná. O tom svědčila nejen sumace blesků v těchto oblastech, ale rovněž družicové snímky.

 

 

 

Polsko

Naši severovýchodní sousedé mají v zásadě všechno – moře (byť chladné, Baltské), rozlehlé nížiny, ale i velehory (Tatry). A v úterý měli i bouřky. Ano, bouřky se vyskytovaly i u nás, avšak zdaleka ne v takovém rozsahu jako v Polsku. Několikacentimetrové kroupy, lijáky a bleskové povodně, prudké nárazy větru jako nedávno v Brně, desetitisíce blesků, nespočet dechberoucích návějových oblaků (obecně známých jako shelf cloud), ale současně vytopené sklepy, domy, garáže, zničené zahrady, stovky výjezdů hasičů. Tak by se daly shrnout úterní bouřky, které řádily napříč Polskem, zejména jeho východní polovinou, kde panovaly nanejvýše ideální podmínky pro růst kupovité oblačnosti.

 

KRAKOV | ZDROJ: PATRIK BEMBENKA

 

OLŠTÝN | ZDROJ: MAŁGORZATA LE

 

SŁOMNIKI | ZDROJ: FRCS MAR

 

BISKUPIEC | ZDROJ: ADA PAPIERZYŃSKA

 

KRAKOV PODRUHÉ | ZDROJ: WIOLETA MICEUSZ

 

POZNAŇ | ZDROJ: NATA LKA

 

SWARZĘDZ | ZDROJ: DARIUSZ CZAJKA

 

TOMASZÓW MAZOWIECKI | ZDROJ: EWELINA LENARCIK

 

KDESI V POLSKU | ZDROJ: RYSZARD ŚWIRK

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě