Čtvrt milionu blesků křižovalo oblohu

16. 05. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 16.5.2022 21:56
ǀ
Lukáš

5,3 mm. Tolik srážek spadlo v Bošicích-Budilově na Prachaticku během 5 minut. Do Česka se v pondělí vrátily bouřky a hned ta první intenzivní, s odrazivostí 60 dBZ (doprovázená srážkami o intenzitě přes 100 mm/h, což je zpravidla krupobití), postihla právě Prachaticko. Do Bošic-Budilova přinesla celkem, za půl hodiny, 22 mm srážek. S bouřkami, resp. frontou jako takovou, současně dorazilo i ochlazení. A proto např. v 17 hodin v Ašském výběžku bylo 18 °C, zatímco v Plzni nebo v Praze 28 °C. Pondělní den byl osmým letním dnem v řadě a osmým letním dnem v letošním roce (z pohledu stanic ČHMÚ). Letní teploty se objeví také v tomto týdnu.

 

NOC Z 15. NA 16. KVĚTNA BYLA RELATIVNĚ CHLADNÁ A V HORSKÝCH MRAZOVÝCH KOTLINÁCH SE OPĚT UKÁZAL MRÁZ (NEJCHLADNĚJI BYLO V JIZERSKÝCH HORÁCH, AŽ KOLEM -4 °C)

 

S bouřkami se v průběhu pondělního odpoledne a večera potýkala mimo jiné alpská oblast. Příkladem ve čtyřtisícovém italském městě Follina na úpatí Alp za 10 minut, do 17:35, spadlo 13 mm srážek a za 25 minut, do 17:50, spadlo 25 mm srážek. Rtuť teploměru klesla z 28,4 °C (denní maximum) na ani ne 16 °C. Podobné spady srážek byly hlášeny i z okolních stanic. Za 6 hodin, do 18:00, v alpských zemích, včetně velké části Německa, uhodilo přibližně 100 000 blesků. Tak bouřlivý 16. květen alpské země už dlouho, přinejmenším v uplynulých 8 letech, nezažily.

 

PONDĚLNÍ (OROGRAFICKÉ) BOUŘKY Z POHLEDU DRUŽICE METEOSAT | ZDROJ: SAT24

 

V první polovině tohoto měsíce (od 1. do 15. května) v centrální části Evropy bylo zaznamenáno více než 800 000 blesků. Loni to nebylo ani 200 000 blesků, poslední měsíc meteorologického jara 2022 je tedy mnohem bouřlivější než poslední měsíc meteorologického jara 2021. V celoevropském měřítku bylo období od 1. do 15. května milionové, a sice s počtem zaznamenaných blesků překračujícím číslo 1 700 000. Z toho kolem 250 000 blesků bylo zaznamenáno v jeden den – v neděli 15. května. Většina blesků navíc uhodila ve Francii a v jejím blízkém okolí, zahrnujícím zejména severní Itálii a Švýcarsko, kde se v bouřkách objevily i kroupy o průměru v rozmezí 3 až 5 cm.

 

NĚKOLIKACENTIMETROVÉ KROUPY NA SEVERU ITÁLIE PADALY I V PONDĚLÍ, V TOMTO PŘÍPADĚ V SEDMITISÍCOVÉM MĚSTĚ ALTIVOLE V PROVINCII TREVISO | ZDROJ: MIRELA FILIMON

 

Bouřící obloha nad Francií

Nedělní výrazná bouřková činnost v zemi galského kohouta souvisela s tlakovou níží se středem nad Atlantikem, která, kromě jiných věcí, do Francie poslala vlhký oceánský vzduch. Bouřky vlhkost rády, i proto měly ve Francii tak dobré podmínky. V bouřkách se kromě přívalových srážek objevily i prudké nárazy větru. Na pobřeží Normandie byly naměřeny poryvy o rychlosti až okolo 100 km/h. Vítr zesílil i v Paříži, byť ne tolik. Na pařížských stanicích se maximální rychlost poryvů pohybovala převážně mezi 50 až 60 km/h. Ve městě Troarn (cca 5 000 obyv.) na západě Normandie po úderu blesku začal hořet tamní dětský domov. Naštěstí se nikomu nic nestalo, požár však napáchal značné škody.

 

ZDROJ: CORRESPONDANTS TF1 EN NORMANDIE

 

ZDROJ: CORRESPONDANTS TF1 EN NORMANDIE

 

ZDROJ: CORRESPONDANTS TF1 EN NORMANDIE

 

S bouřkami ale nesouvisely jen nebezpečné doprovodné jevy. Mnoha lidem se naskytl až dechberoucí pohled na čelo bouřky, přesněji řečeno na tzv. shelf cloud, a v neposlední řadě pak na oblačnost typu mammatus, která při nedělních bouřkách byla velmi častým jevem. Oblačnost typu mammatus sama o sobě není známkou toho, že bouřka je intenzivní, nicméně je pěkná. Posuďte sami:

 

ZDROJ: SYLVIE LAVALLEY

 

ZDROJ: JULIE HURICANE

 

ZDROJ: CAROLINE AMÉLIE MARTIN

 

ZDROJ: GE BRUNO

 

ZDROJ: KARLINE DESVAGES

 

Avšak i shelf cloud má své kouzlo:

 

ZDROJ: ALEK’S GRN

 

ZDROJ: JENNIFER LIVERNAIS

 

ZDROJ: JULIE LAGLUE

 

ZDROJ: ANNABELLE AUSSANT

 

ZDROJ: LAURA LRX

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě