Bouřky přinesly velice silné poryvy větru i lijáky

09. 08. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 9.8.2021 21:02
ǀ
Lukáš

Menší déjà vu. Předminulý víkend patřil bouřkám, uplynulý právě tak. V obou případech za to mohla studená fronta, resp. zvlněná studená fronta. Na přelomu července a srpna byly velmi četné a intenzivní, ale České republice, s výjimkou Moravy a Slezska, se jaksi vyhnuly. Po týdnu tomu bylo spíše naopak a v Čechách byly doprovázeny přívalovými srážkami a větrem o síle vichřice.

 

PŮSOBIVÝ ZÁPAD SLUNCE VE HVOZDCI (8. 8. 2021) | ZDROJ: NIKOLA MATĚJKOVÁ

 

Ani tentokrát před studenou frontou teploty nestoupaly příliš vysoko. Pouze sporadicky se sobotní maxima pohybovala okolo tropické třicítky, jako např. v Hroznové Lhotě v okrese Hodonín, kde naměřili 30,4 °C. V sousední obci Kněždub se rtuť teploměru vyšplhala na 29,6 °C, ta samá hodnota byla naměřena mj. ve Strážnici, kde v roce 2015 měli až 37,4 °C. Tenkrát Česká republika byla docela blízko čtyřicítce, protože do Řeže u Prahy 7. srpen přinesl až 39,3 °C (na stanici v Dobřichovicích bylo naměřeno maximum 39,0 °C, tj. o 1,4 °C méně než v srpnu 2012).

 

 

Napršelo dost

Frontální srážky překročily česko-německou hranici v sobotu kolem čtrnácté, patnácté hodiny. Zprvu se jednalo o déšť, později se přidaly bouřkové buňky. Snad nejvýraznější byla linie, která ve večerních hodinách vznikla na jihu Čech, která za čtyři hodiny urazila 300 km (zcela zanikla nad Jesenickem) a která se postarala o nejzajímavější srážkové úhrny.

Za 60 minut spadlo: na Filipově Huti 22 mm, na Borové Ladě 37 mm, na Bučině 37 mm, ve Strakonicích 38 mm, na Strážném 38 mm. Strakonice byly zároveň nejdeštivějším místem v celé zemi, a to s celkem 46 mm, které navíc spadly za 120 minut (mezi dvacátou a dvaadvacátou hodinou).

V obci Stožec, ležící v NP Šumava asi 10 km severozápadně od Lipenské přehrady, za necelou hodinu napršelo 31 l vody na m². K nejdeštivějším místům Čech, Moravy a Slezska dále patřil Zdíkov na Prachaticku, který se v sobotu dočkal 26 l vody na m². Přes 20 l vody na m² napršelo i v Praze, příkladem u FN v Motole 22 l vody na m².

 

SRÁŽKY ZA 24 HODIN (DO 8. 8. 2021 18:00) | ZDROJ: ČHMÚ

 

I blýskalo se dost

Od neděle 1. srpna u nás bylo zaznamenáno přibližně 29 000 blesků (na Slovensku mezi 24 až 25 000 blesky), tedy o dost více než loni ve dnech 1. až 8. srpna, kdy na našem území uhodilo zhruba 6 000 blesků (na Slovensku byla blesková aktivita 15krát slabší). O víkendu 7. a 8. srpna přístroje zaznamenaly mezi 5 až 6 000 blesky, většinu v Čechách. K tomuto celkovému počtu napomohla mj. fotogenická bouřka, jež se v neděli večer vytvořila v Plzeňském kraji.

 

TAKTO SE JEVILA NA RADARECH KRÁTCE PŘED DOSAŽENÍM PRAHY | ZDROJ: RADAR.BOURKY.CZ

 

A I TAKHLE VYPADALA, KDYŽ BYLA PŘÍMO NAD PRAHOU | ZDROJ: JANIČKA BÁTOVIČOVÁ

 

Neklidně na čele

Na přední straně neboli čele cumulonimbu bývá často k vidění tzv. shelf cloud. Mnohdy působí opravdu děsivě, neboť se tvoří v turbulentním prostředí. Před shelf cloudem do cumulonimbu proudí teplý vzduch (který mu dává život), proto panuje klid. Jakmile se však shelf cloud dostatečně přiblíží, klid rychle střídá vítr, ve skutečnosti studený vzduch padající z cumulonimbu. A právě čelo bývá nejnebezpečnější úsek cumulonimbu čili bouřky.

Při víkendových bouřkách vítr dosahoval v nárazech rychlosti až pomalu 100 km/h. Výše rozebíraná bouřka do Prahy přinesla poryvy o síle 70 až 80 km/h, dříve zmíněná bouřková linie do oblasti mezi Českými Budějovicemi a Plzní přinesla poryvy o síle 80 až 90 km/h. V Pardubicích v průběhu sobotního večera anemometr naměřil hodnoty až kolem 95 km/h.

Před 43 lety, 8. srpna 1978, vítr dosáhl v nárazech rychlosti až kolem 175 km/h, a to na Lysé hoře. Na vině však nebyla superbouřka, nýbrž poměrně hluboká tlaková níže, jejíž střed přešel přímo přes Českou republiku, resp. Československo.

 

NEDĚLNÍ VEČER V PRAZE | ZDROJ: ISABELA KADLECOVÁ

 

NEDĚLNÍ VEČER V PRAZE | ZDROJ: EVA KUCHYŇKOVÁ

 

NEDĚLNÍ VEČER V PRAZE | ZDROJ: DAVID PROVAZNÍK

 

SOBOTNÍ VEČER NA PRACHATICKU | ZDROJ: VINICKÁ LUCIE

 

SOBOTNÍ VEČER NA ÚSTECKOORLICKU | ZDROJ: PAVLÍNA JARKOVSKÁ

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě