Západ Česka pokryl sníh, noc přinesla silný mráz

01. 12. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 1.12.2020 21:47
ǀ
Lukáš

Úterkem začal prosinec a spolu s ním na severní polokouli meteorologická zima, která trvá do konce února. Počasí v České republice, vlastně fakticky v celé Evropě tomu odpovídalo. Až na několik výjimek noční a ranní teploty na území všech evropských států klesaly pod bod mrazu, kromě Skandinávie a Ruska zvláště v Evropě střední a jihovýchodní. V Německu, přesněji v Bavorsku a Bádensku-Württembersku, i ve Švýcarsku se k nízkým teplotám přidalo vydatné sněžení, zimní atmosféru však sněžení dokreslilo také u nás, resp. na západě Čech.

Během pondělního odpoledne a večera od severu postupovala do střední Evropy oblast nízkého tlaku vzduchu, berlínskou Svobodnou univerzitou pojmenovaná Undine. Doprovázela ji okluzní fronta, která po půlnoci dosáhla česko-saské hranice. Hlavně do Karlovarského a Ústeckého kraje přinesla srážky, jež byly ve všech polohách sněhové. Sníh ale padal i v Plzeňském či Libereckém kraji, částečně i Středočeském. Srážkové úhrny se pohybovaly nanejvýše okolo 3 mm, k utvoření souvislé sněhové pokrývky, mnohde první v sezoně 2020/21, to nicméně stačilo.

 

ZAČÁTEK LETOŠNÍ METEOROLOGICKÉ ZIMY V TEPLICÍCH | ZDROJ: HONZA SMOČEK

 

ZAČÁTEK LETOŠNÍ METEOROLOGICKÉ ZIMY V JÁCHYMOVĚ | ZDROJ: VERONIKA TOTHOVÁ

 

V Kadani, ale taktéž na Klínovci anebo v Plzni spadlo kolem 0,5 mm srážek. K místům, kde byla dosažena nebo překročena hranice 1 mm, patřily třeba Karlovy Vary, dále potom Klíny, Lobendava (nejsevernější obec v České republice), Louny, Milešov, Milešovka, Nová Ves v Horách, Sokolov, Teplice anebo Žatec. Jeden z nejvyšších srážkových úhrnů byl zaznamenán v malém krušnohorském městě Hrob, mezi 3 až 3,5 mm, stejně jako v Přebuzi v okrese Sokolov. Ještě více srážek ve formě sněhu spadlo v Mostě, kolem 4 mm.

 

START METEOROLOGICKÉ ZIMY 2020/21 V MOSTĚ

 

START METEOROLOGICKÉ ZIMY 2020/21 V MOSTĚ

 

START METEOROLOGICKÉ ZIMY 2020/21 V MOSTĚ

 

„Mrzne, až praští,“ znělo Českem

Množství oblačnosti v noci z 30. listopadu na 1. prosince nikterak velké nebylo, naopak, v Čechách, na Moravě i ve Slezsku bylo povětšinou jasno. Vítr byl slabý, a tak se zemský povrch mohl snadno ochlazovat. Mrazový den, jinými slovy záporná minimální teplota byla v úterý naměřena prakticky všude. Z pohledu profesionálních meteorologických stanic byl přelom ročního období nejchladnější na Lysé hoře, která k ránu naměřila -9,2 °C. Sněžka hlásila -8,9 °C, Šerák -8,3 °C. Zatím nejnižší hodnoty sezony 2020/21 byly naměřeny mj. v Praze: Libuš -3,5 °C, Ruzyně -3,7 °C, Kbely -4,6 °C.

 

 

 

Největší mráz byl i tentokrát na Šumavě, ačkoli někde kvůli nízké oblačnosti bylo relativně teplo. Dejme tomu Volary po 3. hodině hlásily -11,4 °C, zato Borová Lada v minimu -5,2 °C. Na Horské Kvildě teploměr mezi 1. a 2. hodinou ukazoval -13,6 °C, na Rokytské slati, která v noci z 29. na 30. listopadu registrovala až -16 °C, ve shodnou dobu o 8 °C více. Nejmrazivějším místem Čech, Moravy a Slezska byla protentokrát Jezerní slať, tamní stanice Kvilda-Perla ve velmi brzkých hodinách za svitu Měsíce naměřila -17 °C, resp. hodnotu -16,5 °C.

 

GRAF ZE STANICE KVILDA-PERLA | ZDROJ: ČHMÚ

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě