Silný vítr, prudký déšť a krupobití. Čechami se prohnaly supercely

07. 09. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 7.9.2022 00:08
ǀ
Lukáš

Hraje velkou roli při (ne)tvorbě hurikánů i supercelárních bouří (masivních konvektivních buněk, které rotují kolem své osy). Řeč je o vertikálním střihu větru. Ne vždy se numerické modely 100% shodují se skutečností, respektive ne vždy je reálný vertikální střih větru takový, jaký uvádějí numerické modely. Někdy jej nadhodnotí, někdy naopak podhodnotí. Včera do Česka mezi tlakovou níží Peggy a tlakovou výší Quintin opět proudil teplý a ne úplně suchý vzduch od jihu. V numerických modelech byla zmínka o přeháňkách a bouřkách v Čechách, ne příliš četných, ne příliš intenzivních. Hodnoty CAPE rozhodně nebyly výrazné, nejinak tomu bylo se střihem. Skutečnost však byla trochu jiná.

 

 

První se objevily okolo čtrnácté hodiny na pomezí Karlovarského a Ústeckého kraje a Saska. Chemnitz (Saská Kamenice) zaznamenal náhlý pokles teploty o 10,3 °C (na 13,7 °C) za cca dvacet minut, k tomu za šedesát minut spadlo 36 mm srážek, z toho 16 mm za deset minut. V krušnohorských Vejprtech se za cca patnáct minut ochladilo o 6,4 °C (na 13,3 °C), přičemž za deset minut spadlo 5 mm srážek. Více zajímavého „krušnohorský komplex“ nenabídl. Ještě můžeme zmínit Abertamy, tam za třicet minut spadlo 12 mm srážek. Srážky přinesl v podstatě do celých severozápadních Čech, ale moc jich nebylo. Na většině stanic ČHMÚ v Ústeckém kraji spadlo od 1 do 3 mm.

 

 

A pak to začalo

Po pár hodinách na radarovém snímku dominovala dvojice supercel. Jedna se od severozápadu blížila k Plzni, druhá mezi sedmnáctou a osmnáctou hodinou postihla středočeskou Dobříš. Přinesla s sebou nárazy větru o síle 70 až 80 km/h a patnáctiminutový srážkový úhrn 23 mm. Obdobně to vypadalo i v okolí. Příkladem v Bykoši na Berounsku naměřili desetiminutový srážkový úhrn 15 mm, s větrem to nebylo lepší. Stanice ČHMÚ v Neumětelích při této supercele naměřila náraz větru o síle až 90 km/h. „Plzeňská“ supercela nebyla o moc odlišná. Průměr krup dosahoval až 3 cm, převážně byl ale menší. Jako v Plzni-Božkově, kde spadlo 7 mm srážek i ve formě krup o průměru do 1 cm. Kroupy o průměru až okolo 3 cm padaly i na Klatovsku, a to ve večerních hodinách.

 

VČEREJŠÍ VEČERNÍ KRUPOBITÍ NA KLATOVSKU | ZDROJ: LUCKA PILEKOVÁ

 

PŘÍBRAMSKO PO PŘECHODU SUPERCELY | ZDROJ: RADIM KOHUT

 

Z Klatovska je i nejvyšší denní úhrn srážek (co se stanic ČHMÚ týče) – ve Vlkonicích na Horažďovicku od 0:00 do 0:00 spadlo 38 mm, z toho 100 % v době od 20:00 do 21:00. V Horažďovicích spadlo pouze 7 mm. K nejdeštivějším, přesněji k místům s nejvyšším denním úhrnem srážek patřily i Neurazy (okres Plzeň-jih), a sice s 32 mm. Celkem v Česku uhodilo 11 000 blesků, tak jako loni 11. září. V Evropě bylo zaznamenáno přes 300 000 blesků, primárně díky bouřkové činnosti ve Francii a v přilehlém okolí.

 

„DOBŘÍŠSKÁ“ SUPERCELA | ZDROJ: VILDA SCHINDL

 

„PLZEŇSKÁ“ SUPERCELA | ZDROJ: KAČKA STAŇKOVÁ POSLEDNÍ

 

„PLZEŇSKÁ“ SUPERCELA | ZDROJ: ALŽBĚTA SLÁMOVÁ

 

„PLZEŇSKÁ“ SUPERCELA | ZDROJ: MILOSLAV DOUBRAVA

 

„PLZEŇSKÁ“ SUPERCELA | ZDROJ: HANČA KOUKOLÍKOVÁ

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě