V SEVŘENÍ ZIMY

18.3.2018 9:03 | Autor: Kamil Sojka

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v centru Prahy – v Klementinu – sobota nezavítala nad bod mrazu, naopak souvisle chladla. Ostatně jako v ostatních částech hlavního města. Například v Kbelích bylo „nejtepleji“ hned po půlnoci, kdy se teplota vzduchu zdržovala v sousedství -1,7 °C, pak už pouze a jen klesala – ve 3 hodiny -2,3 °C, v 6 hodin -3,6 °C, v poledne -4,0 °C atd. Došlo také na sněhové vločky, ve večerním čase byla zem pocukrována 1 cm sněhu. Nicméně Kbely na tom se srážkami (sněžením) byly nejhůře, naopak Karlov nejlépe (3 mm). Dobře si však vedla také Libuš, do jejíhož srážkoměru se vydaly 2 mm srážek, zásluhou čehož byl závěr soboty zkrášlen 3 cm silnou sněhovou pokrývkou.

Srážková činnost se týkala hlavně Čech, především těch severozápadních (vliv Krušných hor a Českého středohoří), severních a severovýchodních (působení Jizerek a Krkonoš), středních, jižních a jihovýchodních (účinek Středočeské pahorkatiny a Českomoravské vrchoviny). Srážkami nejnabytější se jevila krkonošská Labská bouda, která pokořila hranici 27 mm.

Nedaleko Chomutova, konkrétně v Tušimicích, se sobotní 19. hodina prezentovala -5,4 °C a sedmicentimetrovou vrstvou sněhu. K drsnějšímu pojetí 17. března dále přispěl živý vítr, jenž plodil nárazy kolem 50 km/h. Být sněhobílý koberec ještě o trochu tlustší, jednalo by se o sněhem nejobdařenější večer (19. hodinu) od soboty 11. února 2017 (9 cm). Ve středu 3. ledna 2018, taktéž v pozdním čase, Tušimice čelily poryvům o ráznosti až přes 70 km/h, které pocitovou teplotu srážely někam k -3 °C. V závěru včerejška ale pocitová teplota, navzdory méně agresivnějším poryvům, odpovídala nějakým -15 °C.

Podobně jako v metropoli českého západu, jenž se rovněž tvářil divoce (stav po 21. hodině):

Plzeň: reálná teplota -5 °C, v nárazech 40 až 50 km/h – pocitová teplota -14 až -15 °C

Přimda: reálná teplota -8 °C, v nárazech 55 až 65 km/h – pocitová teplota -19 až -20 °C

Rokycany: reálná teplota -6 °C, v nárazech 30 až 40 km/h – pocitová teplota -14 až -15 °C

Vary: reálná teplota -8 °C, v nárazech 40 až 50 km/h – pocitová teplota -18 až -19 °C

V kopcích nad Ústím nad Labem, ačkoli stále na jeho katastrálním území, se příkladem 22. hodina představila 8 cm hlubokou sněžnou přikrývkou, ryze zimními -6,5 °C a nepříjemným větrem, jehož nárazovité tempo činilo plus mínus 50 km/h. Teplota pocitového rázu tím pádem činila -16 °C. Mimoto, takto zasněžený 17. březen se v Ústí nad Labem už dlouho nekonal, jmenovitě od roku 2006, kdy byl zemský povrch přikryt takřka 20 cm silnou vrstvou sestávající z ledových krystalků.

Dejme tomu Ostrava patřila k nespočtu míst, která srážky ignorovaly. I tak kdovíjak vlídná nebyla, opak je pravdou. Vhodnou ukázkou je 23. hodina, kdy ostravský teploměr mluvil o -5,3 °C, přičemž přilehlý anemometr měl jasno v tom, že vítr bičuje intenzitou 70 km/h. Výsledek? Mimo jiné pocitová teplota nalézající se v těsném sousedství -16,5 °C.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

Jazd je přibližně 0,5 milionu obyvatel čítající město. Nachází...

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

Jen aby se to plně slunné a bláhově teplé...

REKORDY NA 22. DUBEN

REKORDY NA 22. DUBEN

Na neděli 22. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude jasno až polojasno,...

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

Máme před sebou další nádherný víkend a já vás vítám...

REKORDY NA 21. DUBEN

REKORDY NA 21. DUBEN

Na sobotu 21. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...


SKORO TROPICKÝ LONDÝN

SKORO TROPICKÝ LONDÝN

Čtvrteční odpoledne nemělo se středním jarem nic společného, zato...

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

S výjimkou Velikonoční neděle a Velikonočního pondělí je letošní...

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

I. BLESKY Ve dnech 1. března až 15. dubna 2018...