SUKCES TROPŮ NA SIBIŘI, ALE I NA TCHAJ-WANU

16.8.2017 8:12 | Autor: Kamil Sojka

Úterním (nejvyšším) odpoledním teplotám předcházel přechod ne moc krutopřísné fronty s přídomkem studená, s čímž tak trochu souhlasila také družice Meteosat, která včera po poledni nepřehlédla pás oblačnosti táhnoucí se od jihovýchodní Francie až po Dánsko, na jehož čele se v západoněmeckém vzdušném prostoru v důsledku vynucených vzestupných proudů začala tvořit kupovitá oblačnost známá jako kumulonimbus. U našich západních sousedů se jednoduše tvořily bouřky, asi tak. Není tím pádem divu, že již předpředposlední úterý „prázdnin“ flirtovalo s tropickými podmínkami. Například před 15. hodinou byly k osobnímu prožitku dostupné tyto hodnoty:

29,9 °C – Staňkov, Plzeňský kraj

29,7 °C – Brod nad Dyjí, Jihomoravský kraj

29,7 °C – Plzeň (Bolevec), Plzeňský kraj

29,6 °C – Lednice, Jihomoravský kraj

29,5 °C – Strážnice, Jihomoravský kraj

Ptáte-li se náhodou, proč rozprava na téma Sukces tropů na Sibiři, ale i na Tchaj-wanu startuje v České republice:

Dne 15. srpna 2017 ve 12 hodin sibiřský Jakutsk hovořil o nesibiřských 31,2 °C – u nás v evropském srdci ve shodném čase nikde 30,0 °C a více naměřeno nebylo. Obsahem slova nikde je jako obvykle síť meteorologických stanic „českohydrometeorologickoústavních“ (ať žije čeština a především ptačí volnomyšlenkářství) a synoptických. Nejtepleji bylo, zcela dechberoucně, na jihu Moravy, jmenovitě ve Strážnicích, které svými poledními 27,9 °C strážily celý zbytek polední teplotní tabulky. Lednice v Lednicích nejspíše chladily, avšak samotné Lednice skrze svých poledních 27,5 °C dýchaly na záda strážícím Strážnicím. Opravdu, ať žije čeština.

Nicméně nebylo by na škodu konečně zmínit, oč tu vlastně jde:

V Jakutsku samozřejmě po zaznamenání 31,2 °C prohřev neskončil, rovněž po obědě teplotní křivka pokračovala směrem vzhůru, byť nikterak strmě. Nakonec se zastavila na 33,2 °C. Pakliže tuto hodnotu vzhledem k zeměpisné poloze tohoto města a datu shledáváte přehnaně letní, máte pravdu. S takto teplým 15. srpnem měl Jakutsk tu čest teprve poprvé, alespoň co se let 1888 až 2017 týče. Pokořeno bylo 30,7 °C z roku 1997 a mimoto se jednalo o nejpozdnějších 33 °C – nahrazen 13. srpen (1939), jenž shodou troposférických náhod taktéž přinesl až 33,2 °C. No není ta meteorologie krásná?

Co se toho Tchaj-wanu týče – řeč je jmenovitě o nemaloměstské Tchaj-peji, která je terčem do dějin vstupující horké vlny. V sobotu 5. srpna Tchaj-pej evidovala až 36,1 °C, přičemž také v období od 6. do 15. srpna se každý den postaral o nejvyšší denní teplotu nejméně 36,0 °C (celkovým rozsahem se stalo 36,0 až 38,1 °C). Jinými slovy tahem 11 dnů s maximem na nebo nad hranicí 36,0 °C. Něco takového toto zákoutí Země v dějinách měření nepamatuje, tedy nyní už vlastně ano. Na teploměrech umístěných řekněme méně odborně byly k vidění teploty okolo 40 °C. Zkrátka vedro.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...

REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...


DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...

REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...


PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...