SPOKANE (USA) ČEKÁ NA DÉŠŤ – JIŽ OD 29. ČERVNA

11.9.2017 7:18 | Autor: Kamil Sojka

Je zcela pochopitelné, vzhledem k aktuálnímu dění v troposféře, že (drtivá) většina amerických (a evropských a dalších) meteorologických očí v posledních dnech hleděla na Karibik a posléze na Floridu, do jejíhož vzdušného prostoru před několika desítkami hodin vstoupil bývalý superhurikán (tj. hurikán 5. kategorie) Irma, který cestou do Spojených států amerických výrazně zkomplikoval život lidem v Karibiku. V neděli v 19 hodin SELČ se střed (oko) Irmy nacházel kousek od jihozápadního pobřeží Floridy, přesněji nedaleko města zvaného Neapol (angl. Naples), které v ten moment čelilo poryvům větru o rychlosti přes 120 km/h. O téměř 100 km jižněji, v srdci Irmy, bylo bouřlivěji – pořád až přes 200 km/h.

Na západě Washingtonu, který je, pomineme-li Aljašku, nejseverozápadnější zemí Spojených státu amerických, kvůli podnebným možnostem hurikány nehrozí. Bohudík. Zato sucho, klidně i to déletrvající, v klidu možné je. Bohužel. Vždyť průběh letošního roku, možná lépe řečeno léta a rané fáze podzimu, je toho jasným důkazem – ve Spokane, v němž trvale pobývá nějakých 200 000 (s aglomerací +550 000) Američanů, se poslední déšť konal ve středu 28. června, když mezi 20:00 a 23:00 do srážkoměru zavítaly 2 mm srážek. Počínaje čtvrtkem 29. června a konče nedělí 10. září v tomto zákoutí Severní Ameriky nespadla ani kapka, čímž je myšleno, že ani jeden ze všech těch 74 dní nenabídl měřitelnou srážkovou činnost. Jinak řečeno v předešlých 74 dnech ve Spokane nasrážkovalo dohromady 0 mm srážek. Stejně jako v egyptské Hurghadě.

Avšak zatímco na východě Egypta je zdánlivě nekonečná absence deště zcela normální záležitostí, však jinak by tu všude nebyl písek, o cca 11 500 km (severo)západněji rozhodně není na všedním pořádku, aby skoro dva a půl měsíce nezapršelo.

Východowashingtonské Spokane ve skutečnosti zažívá nejdelší bezesrážkovou epizodu od začátku pozorování, která odstartovalo v úvodu 80. let 19. století, jmenovitě v letopočtu 1881. Po včerejšku je jasné, že na takzvanou druhou kolej najede suchá vlna 1917, která trvala úctyhodných 73 dní. Ta skončila ve středu 5. září, začala tím pádem v pondělí 25. června. Nicméně dle aktuálních (nedělních) predikcí předpovědních modelů by minimálně do středy ve Spokane srážky k vidění být neměly, právě probíhající rekordní suchá vlna by proto mohla pokořit hranici 80 dní, to jsou takřka 3 měsíce.

Pouze na srážky hledící statistiky zajímající se o Spokane mají jasno v tom, že:

• se průměrný roční příděl nalézá v blízkém sousedství 420 mm,

• v součtu na červenec a srpen připadá v průměru 30 až 35 mm,

• období od července do září je obecně nejsušší (ve středním smyslu cca 50 mm),

• na dnešek, tzn. 11. září, připadá rekord z roku 1982, jímž je 9 mm,

• nejmokřejším dnem vstupní třetiny podzimu je 10. září 1927 (38 mm).

Neuškodilo by zmínit, že aktuálnímu suchu předcházelo abnormální vlhko, neb v periodě od 1. října loňského roku do konce letošního dubna Spokane obdrželo skoro 540 mm srážek, z toho 158 mm v říjnu, díky čemuž se říjen 2016 stal nejuplakanějším měsícem vůbec. Počasí je nevyzpytatelné…

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

V pondělí bude oblačno až polojasno, během dne od severozápadu...

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...


POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...