ROZHOVOR Z NEW YORKU: ANTHONY MARTELLO (3/4)

12.1.2018 8:56 | Autor: Kamil Sojka

Vice versa (naopak) – jaké je Tvé nejméně oblíbené počasí? Za mě jsou to bouřky… Ale ty klasické letní, plodící blesky, hromy, kroupy apod., sněhové bouře jsou super! (A bohužel tak trochu vzácné tady v českých nížinách.)

Mým nejneoblíbenějším počasím jsou vedra a vysoká vlhkost v létě. Nejvyšší denní teploty čas od času stoupají až do sousedství 100 °F (38 °F) a přidá-li se k tomu vysoká vlhkost, pocitová teplota se bez problému může přiblížit 110 °F (43 °C), což je hnus!

Hele, sleduje Tvoje matka předpovědi počasí v televizi, nebo Ti pokaždé zavolá a povídá: „Hej, synu, jak to vidíš? A nelži mi!“ Má matka se mě v minulosti vždycky ptala, nicméně teď už má chytrý telefon s přístupem k internetu. Zrádce…!

Tož toto je vtipná otázka! Moje matka se mne ptá, jaké bude počasí, ale mé odpovědi má ráda pouze v případě, že slyší to, co chce slyšet. Například když jí prozradím, že bude sněžit nebo že nás čeká hic a vyšší vlhkost (obojí nesnáší), je tu nebezpečí, že se rozčílí a jednu mi lískne! 🙂

Zažil jsi někdy, že Tvá prognóza ohledně vývoje počasí nebyla úplně správná a matka i šéf byli naštvaní?

To záleží na okolnostech, pakliže bych své matce dodal nesprávnou předpověď, spíše než naštvaná by byla šťastná! Ona meteorologie je nedokonalá věda s tak velkými proměnnými, že prostě není možné, aby každá předpověď byla stoprocentní.

Co si myslíš o lidech, kteří i v 21. století věří tomu, že Země je placatá? Tito jedinci akutně potřebují profesionální pomoc, toť můj názor… Jsem tolerantní, ale tohle je moc. Země je palačinka? Oj. V současnosti tu máme nejednu konspirační teorii, kromě výše zmíněné ještě HAARP, chemtrails apod. Kde je „problém“? Proč tolik „exotických témat“?

Máš naprostou pravdu, existuje spousta bláznivých představ a teorií, které jsou doslova a do písmene úplně mimo tento svět! Může tu být hned několik vysvětlení pro to, proč lidé věří v placatost Země, vše od kulturnosti některých kultur až po naprostou nevědomost! Upřímně doopravdy nechápu, kde tito jedinci přišli k těmto konspiracím, když jsou vědou neoddiskutovatelně prokázány jako lživé!

Na placatost Země jsem se ptal i pana Torgeira ze špicberského Longyearbyenu (meteorolog) a on zastává názor, že mozky jedinců věřících v palačinkový zjev Země jsou také placaté… Souhlasíš?

Z té placatosti jsem dostal chuť na palačinky!

Jsi spokojen s newyorským podnebím? Osobně mi české klima vyhovuje, nicméně pokud bych si měl vybrat jiné místo k životu, pravděpodobně by to byla Aljaška. Důvod? Zaprvé dechberoucí (nedotknutá) příroda, zadruhé (velmi) proměnlivé počasí, zatřetí dobré zimy, začtvrté dlouhé dny v létě… Kdyby sis mohl vybrat jinačí místo k žití, co by sis vybral a na základě čeho?

Z větší části musím říct ano, jsem spokojen s newyorským klimatem. Máme dobrou rovnováhu chladu a sněhu v průběhu zimy, ale téže teplo a slunečno během léta. Za rok, za ta čtyři roční období se u nás prostřídá mnoho odlišných druhů počasí. Rovněž samotná poloha New York City je věru ideální, vždyť na jedné straně máme pláže a na té druhé hory. Není moc lidí, kteří mohou říci, že žijí mezi oceánem a horami! Ale kdybych si mohl vybrat jiné místo, kde bych žil, asi bych zvolil Texas, konkrétně jeho sever. Texas se nalézá v jižním sektoru Plání, tudíž je náchylný k zažívání nesčetných povětrnostních podmínek – od vánic v zimě až po tornáda v létě. Je to opravdu vzrušující oblast, ačkoli léta tam umí pořádně zpražit! Dobrá zpráva pro klimatizační jednotky!

Viděl jsi někdy na vlastní bulvy tornádo? Zdali ano, kde a kdy? Jestli ne, chtěl bys?

Ne, tornádo jsem ještě nikdy nespatřil, a to už v New York City nějaká ta slabá velká tromba pozorována byla. Samozřejmě, že bych rád hleděl na tornádo. Je to nezapomenutelný zážitek, vidět všechnu tu jeho energii a sílu, ovšem jen do doby, než se vrhne na lidi!

Praktická otázka: Cítíš se v New York City v bezpečí? Nyní nemluvím pouze o počasí…

Když to vezmu obecně, tak ano, v New York City se cítím bezpečně. Naše město vždy bude středem pozornosti celého světa, poněvadž je symbolem svobody a příležitostí. Upřímně, vždy budou existovat skupiny lidí chtějící násilnou cestou narušit naše životy s konečným cílem vdechnout strach do každodenního života. Nicméně mám však velikou důvěru v naše bezpečnostní složky a národní zpravodajské agentury se nás snaží držet v co největším bezpečí, to znamená varovat nás před případným nebezpečím apod., abychom mohli v životech skloňovat výrazy mír a normálnost.

Tak, teď co se počasí týče. V rámci něho se v New Yorku cítím velmi bezpečně. Máme prostředky na to, abychom se dokázali vyrovnat s tím, co by nám matka příroda mohla udělat. Samozřejmě platí, že nikdy nepodceňujte moc přírody. V tomto ohledu je dobrým příkladem post-tropická tlaková níže Sandy, jež v roce 2012 zavítala až k nám, konkrétně zasáhla centrální New Jersey. Stačila pouze jedna „perfektní“ bouře, aby tak rozsáhlá a hustě osídlená oblast čelila extrémní devastaci. Musíme být plně připraveni a učit se od minulých bouří, co všechno lze udělat proto, abychom co nejvíce zmírnili následky takovýchto rozmarů matky přírody.

Jak asi bude svět vypadat za 100 let? Jaký být Tvůj názor?

No doufám, že bude vypadat více méně stejně jako dnes a že tu ještě budu, abych to viděl! Se vší vážností nevěřím, že podoba tohoto světa bude za 100 let úplně jinačí než v současnosti. Věřím tomu, že Země prochází pravidelným cyklem oteplování a ochlazování. Přestože bychom aktuálně měli být v té teplejší periodě, v dlouhodobém měřítku se planeta určitě vyváží.

Dokážeš si představit svůj všední život bez moderních technologií? Já asi ne…

Je těžké si představit každodenní život bez toho pohodlí poskytovaným moderností dnešních dní. Informace jsou v každém okamžiku doslova ve vašich dlaních, v podstatě na požádání. Dle mého názoru byly učiněny velké kroky a z větší části byly prospěšné neboli pozitivní. Když moderní éra vstoupila do světa počasí, tak…

Pokračování příště.

Několikero fotek zachycujících NYC naleznete zde.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude jasno až polojasno,...

BYŤ POMALU KONČÍ JARO, GANDER ZASYPAL SNÍH

BYŤ POMALU KONČÍ JARO, GANDER ZASYPAL SNÍH

Gander je plus minus 12 000 obyvatel čítající maloměsto ležící...

REKORDY NA 28. KVĚTEN

REKORDY NA 28. KVĚTEN

Na pondělí 28. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


MEKUNU VERSUS OMÁN

MEKUNU VERSUS OMÁN

Vývoj tropické tlakové níže Mekunu: ...

LETEM SVĚTEM (13.)

LETEM SVĚTEM (13.)

Velký rozdíl, zdali před, nebo za Ašským výběžkem ...

REKORDY NA 27. KVĚTEN

REKORDY NA 27. KVĚTEN

Na neděli 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

Nebývá příliš zvykem, aby Dánsko bylo prakticky jediným státem...

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

0,1 °C v 16:00 aneb čtvrtek 24. 5. 2018...

REKORDY NA 26. KVĚTEN

REKORDY NA 26. KVĚTEN

Na sobotu 26. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...