PYRENEJSKÁ VÝHEŇ

19.6.2017 7:34 | Autor: Kamil Sojka

„Pouze“ 1,6 °C scházelo k tomu, aby se sobota 17. 6. 2017 stala tím nejžhavějším červnovým dnem všech dob. Kde? V Córdobě na jihu Španělska, kde se předvčerejší rtuť teploměru vyšplhala až na úmorně úmorných 43,5 °C. Z toho logicky vyplývá, že prozatímním teplotním stropem úvodní třetiny meteorologického léta je 45,0 °C. Stalo se tak v sobotu 26. 6. 1965.

O den později, takže v neděli 27. 6. 1965, se zrodila aktuální podoba červnového totálního maxima i v relativně nedaleké Seville, která se rozžhavila až na 45,2 °C. V sobotu 17. 6. 2017 toto jihošpanělské městečko naměřilo nejvyšší denní teplotu sestávající ze shodných číslic, akorát jinak poskládaných – sobotní teplotní křivka tečovala nepříliš sympatických 42,5 °C.

A takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Poslední dny, včetně toho včerejšího, zkrátka byly ve Španělsku velice horké.

V první polovině předposledního víkendu června 2017 byla na síti španělských synoptických meteorologických stanic hranice 39,9 °C pokořena dohromady 10krát s tím, že nejparnějším místem se stala zmíněná Córdoba a že nejmírnější čtyřicetistupňové vedro bylo k prožití v Jaénu (40,0 °C) ležícím zhruba 85 km východně od Córdoby. Průměrná hodnota vycházející z denních maxim byla rovna 33,1 °C, přičemž 30,0 °C a více bylo zaznamenáno celkem na 57 synoptických teploměrech.

Pátek 16. 6. 2017 byl na španělském teritoriu ještě parnější, minimálně pro Córdobu bezesporu ano – poslední den pracovního týdne se tady prezentoval až 44,5 °C, k ataku oněch legendárních 45,0 °C z poloviny 60. let 20. století tím pádem chybělo jen 0,6 °C. A podobně jako o den později za to mohl saharský vzduch, který se sem (a dalších koutů Španělska) zatoulal díky vhodné konstelaci tlakových útvarů.

Teploty pobývající na či nad 40 °C byly ve Španělsku, ale také v sousedním Portugalsku sužovaném nelítostnými požáry ve velkém hlášeny taktéž v neděli 18. 6. 2017. Španělé a Španělsky se i protentokrát nejvíce zapotili v Córdobě, která kupříkladu v 16:00 informovala o 43,0 °C – v sobotu v tu samou dobu teploměr informoval o 42,8 °C a v pátek pak o 41,9 °C. Z tohoto prostého (omezeného) úhlu pohledu se tedy trochu nabízí, že konec předešlého týdne se vší vážností zauvažoval o pokoření těch 45 °C z minulého milénia. Jak to dopadlo? Odpovědí je, že nedělní rtuť teploměru v Córdobě nakonec stagnovala na 43,2 °C.

Sousedním Portugalcům a Portugalkám bylo dosti teplo především v plus mínus dvacetitisícovém městě zvaném Beja. V 15:00 se tu dočkali 40,2 °C, o premiérové překročení meze 40,0 °C se ovšem ani omylem nejednalo, neb třeba taková sobota přinesla až 42,8 °C a pátek donesl až 41,9 °C. A právě den páteční byl tím prvním, komu se zdárně podařilo přejít přes 40,0 °C. Ve dnech 1. 1. až 15. 6. 2017 teplota vzduchu nešla přes 39,0 °C.

35 až 40 °C, sem tam 41 °C a více, bude na Pyrenejském poloostrově v poobědovém čase k vidění taktéž v dnech nejbližších, pakliže tedy v nejméně vzdálené budoucnosti budete pobývat ve zdejším vnitrozemí, připravte se na pořádné horko.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

Severočínský Charbin jako takový je domovem pro více než...

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

Pomineme-li vůdce Kim Čong-una a jeho pravé ruce a...

REKORDY NA 19. LISTOPAD

REKORDY NA 19. LISTOPAD

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

V sobotu bude polojasno až oblačno, během dne přibývání oblačnosti...

REKORDY NA 18. LISTOPADU

REKORDY NA 18. LISTOPADU

Na sobotu 18. listopadu připadají z měření Praha-Klementinum následující...

REKORDY NA 17. LISTOPAD

REKORDY NA 17. LISTOPAD

Na pátek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

Na území dnes cca patnáctitisícového města Shipley ležícího na...

STŘEDA – OD ZATAŽENA PO JASNO

STŘEDA – OD ZATAŽENA PO JASNO

Nad územím Česka se bude ještě zpočátku dne rozpadat...

ZIMNÍ CHARAKTER POČASÍ VYDRŽÍ

ZIMNÍ CHARAKTER POČASÍ VYDRŽÍ

Ve čtvrtek bude jasno až polojasno, místy mlhy nebo nízká...