PŘÍM. KRAJ: U POBŘEŽÍ 6 °C, AVŠAK O 55 KM DÁLE 31 °C

5.5.2017 7:24 | Autor: Kamil Sojka

Agzu (rus. Агзу) je malá víska sídlící na východě Ruska přibližně 700 km severovýchodně od Vladivostoku. Od slaných vod Tichého oceánu je vzdálena nějakých 55 km, což je de facto vzdálenost mezi Litoměřicemi a Prahou. Nalézá se v nadmořské výšce okolo 160 m n. m., okolí je však bohaté na majestátné kopce. A ve čtvrtek 4. 5. 2017 zde byla k vidění jak zima, tak i léto – v doslovném smyslu. V brzkých ranních hodinách totiž rtuť teploměru klesla až k -0,2 °C, díky čemuž se zde čtvrteční den stal mrazovým, avšak po poledni se teplota vzduchu vyšplhala až na tropických 31,8 °C. Z toho mimo jiné vyplývá, že teplotní amplituda byla rovna 32,0 °C. Ráno zimní kabát, odpoledne šortky!

Svetlaja (rus. Светлая) je taktéž východoruskou vesnicí a stejně jako Agzu je situována v severní polovině Přímořského kraje. Akorát s tím rozdílem, že přímo hledí na Pacifik – svůj život tráví hned u pobřeží. Tady čtvrteční jitro mrazivé nebylo, byť rozhodně nezahřálo – nejnižší teplota činila 0,7 °C. Během následujících hodin teplotní křivka stoupala, ale na rozdíl od té v Agzu ne nijak nadšeně – nejvyšší teplota odpovídala 8,4 °C. Z tohoto úhlu pohledu tedy Svetlaja byla o 23,4 °C chladnější než Agzu, navzdory tomu, že leží „jen“ o cca 115 km dále. Jen pro lepší představu – 115 km = vzdušná odloučenost Brna a Ostravy (odečteme-li plus mínus 22 km).

Zaměříme-li se na konkrétní část dne: v 16 hodin bylo v Agzu 31,2 °C, zatímco Svetlaja v tu samou chvíli informovala o 6,0 °C. To máme rozdíl 15,2 °C. Brno 240 minut po čtvrtečním obědě hlásilo 17,4 °C – pakliže by na východě Česka panovala stejná situace jako v rozebíraném sektoru Přímořského kraje, nebylo by v Ostravě 16,9 °C, ale 32,6 °C. Stát se toto doopravdy, bylo by počasí mediální hvězdou. A pravděpodobně by asi bylo i velice „bouřkoplodné“. Kdoví.

Do očí bijící teplotní rozdíly však nabídl více méně celý Přímořský kraj, Svetlaja spolu s Agzu ale bila nejvíce. Jako další příklad můžeme uvést velkoměstský Vladivostok, který se před pátkem dočkal nanejvýš 10,2 °C s tím, že třeba ve 13 hodin naměřil 7,5 °C – v Ussurijsku ležícím o cirka 75 km severněji se těšili z až 21,1 °C a namátkou v Anučinu (asi 130 km severovýchodně od Vladivostoku) byli obdařeni až 28,9 °C.

Letní a v ojedinělých případech až tropické teploty se ve čtvrtek 4. 5. 2017 leckde zjevily napříč celým vnitrozemským sektorem Přímořského kraje, kdežto u oceánu se maxima zdržovala někde kolem 7 až 12 °C. Proč tomu tak bylo?

Přímořský kraj se v podstatě ocitl mezi objemnou tlakovou výší se středem x set kilometrů jihovýchodně od Tokia (tj. nad Tichým oceánem) a prostornější tlakovou níží s centrem nad severovýchodem Číny, lépe řečeno nad čínsko-ruským pomezím. Jižní okraj oné cyklóny způsobil, že většinu Přímořského kraje od jihozápadu omýval teplejší kontinentální vzduch. Naopak severozápadní cíp zmiňované anticyklóny se postaral o to, že přímořskokrajské pláže, které jsou z opačné strany chráněny vyzrálými horami, ofukoval chladnější pacifický vánek. Výsledkem byly ony výrazné teplotní kontrasty.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. DUBNA

REKORDY NA 23. DUBNA

Na úterý připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

Jazd je přibližně 0,5 milionu obyvatel čítající město. Nachází...

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

Jen aby se to plně slunné a bláhově teplé...


REKORDY NA 22. DUBEN

REKORDY NA 22. DUBEN

Na neděli 22. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude jasno až polojasno,...

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

Máme před sebou další nádherný víkend a já vás vítám...


REKORDY NA 21. DUBEN

REKORDY NA 21. DUBEN

Na sobotu 21. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

SKORO TROPICKÝ LONDÝN

SKORO TROPICKÝ LONDÝN

Čtvrteční odpoledne nemělo se středním jarem nic společného, zato...

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

S výjimkou Velikonoční neděle a Velikonočního pondělí je letošní...