O REKORDNÍM CHLADNU V MYANMARU I O PONDĚLKU

30.1.2018 9:02 | Autor: Kamil Sojka

Do Myanmaru, zastarale Barmy, dlouze Svazové republiky Myanmar, se obvykle jezdí za teplem, však se také tato země nachází na jihu Asie, přesněji mezi 10 až 30° s. š. Pomineme-li velehory na jejím severu, které s ladností překračují hranici 2 500 m n. m., tak je myanmarské podnebí převážně tropické až subtropické. A obecně velice štědré na srážky, ostatně jako v dalších subekvatoriálních a ekvatoriálních partiích asijského kontinentu. Ovšem aktuální východoasijská ledová tsunami (expandování původem arktického vzduchu až k Jihočínskému moři) je natolik naplněna ambicemi, že se dokonce postarala o přepis meteorologických dějin i právě v Barmě.

Na jejím severu, konkrétně asi 35 km jihovýchodně od indicko-myanmarské státní hranice při proudu řeky Čjintwin, jež je mimochodem zhruba 2,81krát delší než Vltava, leží jedno plus mínus padesátitisícové město. V něm se ve dnech 1. 12. 2017 až 29. 1. 2018 teploty pohybovaly v průměru kolem 20 °C, přičemž nepřesáhly 28,0 °C (první prosincová sobota). Profesionální meteorologická pozorování v tomto koutě Svazové republiky Myanmar probíhají již od roku 1965, jinými slovy dlouhých 53 let.

Když kalendář hovořil o pátku 13. 1. 1989, byla tam naměřena nejnižší denní teplota 6,0 °C. Jelikož v sezónách 1965 až 1988 nižší hodnota evidována nebyla, ihned bylo stanoveno tamní totální minimum a v termínu od soboty 14. 1. 1989 do soboty 27. 1. 2018 se v tomto ohledu nezměnilo ani ň. Pak však dorazila neděle 28. 1. 2018 a čarovala. A to tím způsobem, že rtuť tamního teploměru srazila až k 5,3 °C. Čili porodila nové totální minimum. Avšak to příliš dlouho nevydrželo, neb hned následující pondělí 29. 1. 2018 slevilo až na 5,0 °C. Brrr.

Ostrava v úvodních pasážích včerejšího dne nešla pod 5,8 °C, z toho okamžitě vyplývá, že v metropoli Slezska bylo ve smyslu pondělní nejnižší noční/ranní teploty o 1 °C tepleji než v severomyanmarských nížinách. Aneb když se sejdou dvě abnormálnosti najednou. Nicméně Ostrava nebyla jediným zákoutím Česka, jehož předpředposlední lednové noční/ranní minimum (do 7:00) zahřálo více než to severomyanmarské: Praha-Ruzyně 6,1 °C, Praha-Libuš 7,1 °C, Doksany 7,5 °C… Kupříkladu lidé v Prostějově na tom byli stejně jako Myanmarané, protože i jejich teplotní křivka v čase snídaně pohladila 5,0 °C. Takováto shoda už se nemusí opakovat hodně dlouho, v rámci 29. ledna už možná nikdy. Ale to je jen kdyby.

Na prvním dni současného sedmidenní bezesporu zaujaly nejvyšší denní teploty. Ty sem tam zprostředkovaly plnohodnotnou simulaci jara, dejme tomu Pohořelice na jižní Moravě s decentní rezervou pokořily 14,0 °C a poohlédly se po 15,0 °C. Podobně jako severoslezská Osoblaha, jež už koncem dopoledne uskutečnila nezdárný pokus o patnáctistupňové „vedro“. Scházelo však málo, jen pár desetin stupně Celsia. Mimochodem, třeba Lednice flirtovaly se 14 °C, to je na lednici hodně. Kór v závěru ledna.

Teploty v České republice byly srovnatelné s teplotami v Řecku, na Sicílii, ve Španělsku, na severozápadě světadílu známého jako Afrika a podobně. Prostě další neúspěšný den v celkově neúspěšné zimě 2017/2018. Modely pořád ohlašují jakési ochlazení, spíše suchého rázu, no uvidíme…

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

Ve středu bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky....

REKORDY NA 19. ČERVEN

REKORDY NA 19. ČERVEN

Na úterý 19. června připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

Osmý tropický den v Doksanech – poprvé minimálně od poloviny...