NEDÁVNÁ ARCHANGELSKÁ „APOKALYPSA“

28.7.2017 7:56 | Autor: Kamil Sojka

Takové menší déjà vu se v polovině brzy zesnulého pracovního týdne konalo v ruském Archangelsku, jenž je domovem pro přibližně 351 488 zástupců rodu Homo sapiens a který, navzdory tomu, že je situován o plus mínus 1 800 km východněji než srdce Evropy, je vůči České republice napřed jen o 60 minut (od konce října do závěru března o dvojnásobek), což se odráží na termínech východu a západu slunce (včera se probudilo okolo 3:00, přičemž spát šlo kolem 21:40), a mimo jiné se o něj postarala absence oblasti vysokého tlaku vzduchu.

Loni, konkrétně ve středu 20. 7., se nad západem evropského Ruska, možná lépe řečeno nad bělorusko-ruským pomezím, angažoval střed relativně obtloustlé (tj. rozlehlé) oblasti nízkého tlaku vzduchu. S ní byl spojený pás oblačnosti táhnoucí se od Běloruska přes Pobaltí a Finsko až někam do aleluja. Nešlo pouze o „nudná“ oblaka nízkého a středního patra, k vidění byla i ta všemocná neboli nejvíce kupovitá čili kumulonimby.

Jeden kumulonimbus zavítal také do Archangelsku, ale troškař to rozhodně nebyl – v odpoledních hodinách na toto město vypustil 56 mm srážek s tím, že v noci do archangelského srážkoměru zaparkoval 1 mm deště, takže finální podoba středečního srážkového úhrnu činila 57 mm. Právě tato hodnota se vepsala do historie – uplakanější den Archangelsk v sedmém měsíci ještě nezažil, přinejmenším v letech 1881 až 2016 určitě ne.

Včera, jinak řečeno ve středu 26. 7. 2017 (podvečer, večer a taktéž počátkem čtvrtka), se archangelský svět opět stal terčem řekněme sebevědomější bouřkové aktivity. Ta se prezentovala dohromady 51 mm srážek, z čehož vyplývá, že nebyla až tolik daleko od vstupu do archangelské meteorologické síně slávy. Protože těchto 51 l dešťové vody do asfaltem a betonem prošpikovaného Archangelsku dorazilo v krátkém časovém úseku, bylo nemožné zabránit tomu, aby se leckteré ulice ocitly pod vodou. Neb žijeme v 21. století a i v Rusku znají zařízení umožňující natáčet videa ve vysoké kvalitě, podařilo se celou situaci zvěčnit:

https://www.youtube.com/watch?v=pMs-h5pCb64

Ve dnech 1. – 22. 7. 2017 archangelští meteorologové naměřili dohromady 19 mm srážek, dne 23. 7. 2017 se dočkali, z velké části zásluhou bouřky, dalších 31 mm srážek a v následujících několika dnech přibylo ještě 53 mm srážek, z čehož vyplývá, že druhá třetina léta 2017 je v tuto chvíli ze srážkového hlediska zlehka nad 100 mm, díky čemuž je srážkově abnormálnější – průměrným měsíčním přídělem srážek je totiž něco málo přes 70 mm.

V červenci 1984 nasrážkovalo 169 mm srážek – na srážky nejbohatší červenec všech dob.

V červenci 1927 nasrážkovaly jen 2 mm srážek – na srážky nejchudší červenec všech dob.

Mimochodem, rovněž běloruský metropolitní Minsk byl políben převelice vodonosnou kupovitou oblačností – v úterý večer a v rané fázi středy suma sumárum 77 mm srážek:

https://www.youtube.com/watch?v=IR8keIcjXB0

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...

DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...


VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...


REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

Většinu japonského vzdušného prostoru ve čtvrtek 15. 3....

VÍKEND BUDE LEDOVÝ

VÍKEND BUDE LEDOVÝ

Víkend přinese výrazné ochlazení – od východu až severovýchodu k...