JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

17.9.2017 8:08 | Autor: Kamil Sojka

Babí léto, tak to se v první polovině víkendu rozhodně nekonalo. Pravdou jest, že Česká republika patřila k nejzakaboněnějším a v podstatě i nejchladnějším zemím Evropy. Ačkoli přímá (transatlantická) dodávka teplem nepoznaného vzduchu z polární oblasti polevila, žádný příliv teplého vzduchu nenastal. K tomu všemu se v našem vzdušném prostoru uvelebila velká oblačnost, o osudu sobotního dne tím pádem bylo rozhodnuto. Jó, loňské 16. září, to psalo úplně odlišný počasový příběh, když se prakticky na celém území Čech, Moravy a Slezska angažovaly letní, lépe řečeno až skoro tropické teploty. Připomeňme 29,2 °C naměřených v Doksanech. I když, v určitém aspektu by se jeden společný jmenovatel přeci jen našel.

16,9 °C, toť nejnižší denní teplota, jež byla dne 16. 9. 2016 zaznamenána v orlickohorském Polomu. Ačkoli je toto zákoutí Česka situováno v nadmořské výšce kolem 750 m n. m., jednalo se tehdy o nejvyšší nejnižší denní teplotu, alespoň v rámci synoptické sítě. Například v pražské Libuši rtuť teploměru klesla až ke 13,9 °C, západočeská Plzeň vychladla až na 13,1 °C a dejme tomu v Ostravě se v teplotně minimálním smyslu dočkali až 11,0 °C.

Včera menší déjà vu – zatímco Polom v noci z pátku 15. 9. 2017 na sobotu nešel pod 7,1 °C, tak příkladem v pražské Libuši bylo až 6,5 °C, v Plzni až 6,0 °C a namátkou v Ústí nad Orlicí až 7,0 °C. Hodilo by se jako třetí zmínit Ostravu, ta ale svůj pád ukončila již na 10,9 °C.

Pojďme srovnávat:

Průměrná hodnota vycházející z nejnižších nočních/ranních teplot, které byly dne 16. 9. 2016 evidovány na synoptických stanicích, byla rovna 13,4 °C. Úsměvné mohlo mimo jiné být to, že Milešovka registrovala nanejméně 13,8 °C, kdežto České Budějovice až 12,5 °C. Metropole jižních Čech tím pádem zchladila o malinko více než vrchol Českého středohoří. Naproti tomu průměrná hodnota vycházející z nejnižších nočních/ranních teplot, které byly dne 16. 9. 2017 evidovány na synoptických stanicích, byla rovna 6,8 °C, z čehož vyplývá, že vstup do letošního 16. září byl o necelých 7 °C svěžejší než do toho loňského.

Tuzemské sobotní nejnižší noční/ranní teploty byly ve skutečnosti ještě studenější než ty subarktické neboli subpolární. Narážka nyní naráží na Island, kde kupříkladu severské Akureyri odmítlo sejít pod 12,2 °C, čili zde bylo o 5,7 °C příjemněji než v Praze-Libuši. A takto bychom mohli pokračovat skoro do nekonečna. Prostě bylo chladno, co si budeme povídat.

Ale kdyby jenom v průběhu jitra – na východním pobřeží Islandu pobývá víska Vopnafjörður, která čítá něco kolem 700 obyvatel, podobně jako Pec pod Sněžkou. Včera v poledne zde bylo 20,0 °C. Ano, slyšíte, tedy spíše vidíte správně, 20,0 °C. Nikde v Česku (Českem jsou myšleny synoptické stanice a nesynoptické stanice vlastněné ČHMÚ) takto teplo nebylo. Ve 12:00, plus mínus pár sekund, jste se mohli nejvíce „ohřát“ například v Lednicích, jejichž teploměr informoval o 13,7 °C, nebo v nedalekém Kobylí, jehož teplotní křivka hovořila o 13,8 °C.

Třešnička: V Seyðisfjörðuru (východní Island) bylo v okruhu 13:00 naměřeno až 23,4 °C. U nás? …

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SILNÝ MRÁZ

SILNÝ MRÁZ

V pondělí bude jasno až polojasno, během dne až oblačno...

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...


REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...


REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...