HERWARTOVY NÁRAZY

31.10.2017 9:04 | Autor: Kamil Sojka

Tisíce cestujících v nejistotě, statisíce domácnostní ve středověku (tj. bez elektřiny), nespočet materiálních škod a v neposlední řadě několik obětí na životech. O kriminálnosti tlakové níže Herwart, která velice rozvášnila nedělní počasí nejen v České republice, nemůže být pochyb. Spravedlivým trestem budiž její úplné vyplnění (tj. zaniknutí) kdesi v severoasijském vzdušném prostoru.

Začněme ve světě zvaném planespotting. Předvčerejší nanejvýš neklidná povětrnostní situace zaměstnala také piloty, a to příkladem na letišti v německém Düsseldorfu. Máte-li rádi letadla, určitě uvítáte vysoce kvalitní (tj. rozložení 4K) záznam z jeho prostor:

https://www.youtube.com/watch?v=73bseqCpoUQ

Ještě přidejme pohled z vnitřku letadla aneb neúspěšné přistání v Salzburgu:

https://www.youtube.com/watch?v=FUBtvy3Xssc

A nyní se již zabývejme Herwartovými údery:

Areál mezinárodního letiště v rakouském Salzburgu čelil nárazům až přes 100 km/h, v maximu se jednalo o 112 km/h, není proto divu, že se nemnohým lidem na palubě při přistávání poněkud přitížilo. Takto rázný poryv větru v Salzburgu již nějaký ten pátek evidován nebyl, přinejmenším šlo o nejbouřlivější den tohoto roku. Náraz odpovídající 112 km/h a více byl v Salzburgu naposledy registrován v úterý 31. března 2015, kdy se konalo sblížení východního okraje azorské tlakové výše s jižním cípem tlakové níže se středem nad jižní Skandinávií. Větroměr tenkrát hlásil až 122 km/h. Fičelo i u nás, příkladem Milešovka pokořila mez 130 km/h.

Nárazy větru jsou značně různorodé. Kupříkladu v Mostě, kde Herwart zničil dřevěný kostel (veřejnosti nepřístupný, majiteli opomenutý), se už v sobotu ráno v průsmyku mezi Hněvínem a Širokým vrchem angažovaly nárazy kolem 50 až 60 km/h. Přitom jen o cca 50 m dále, v zákrytu Hněvína, mobilní anemometr hovořil o přinejhorším 15 km/h. O den později tu padlo několik stromů.

Vraťme se na vrchol Českého středohoří. Ten na konci minulého týdne odolával větru o nárazovitém tempu v okruhu 150 km/h, ukázkově v 11 hodin bylo zaznamenáno až 151 km/h. Herwart tím pádem do značné míry reprízoval „kolegu“ Kyrilla, neb v pátek 19. ledna 2007 ve 4 hodiny Milešovka taktéž hostila náraz v podobě 151 km/h. A když už jsme v horských polohách, tak hurá na Sněžku. Polský větroměr tečoval (ale nejspíše i přešel) hranici 180 km/h, ten český (Sněžka-Poštovna) na tom byl fakticky identicky, jelikož rovněž mluvil o cirka 180 km/h. Tak jako tak, Kyrill evidentně odolal.

Praze-Ruzyni Herwart nadělil nárazy až okolo 94 km/h, obdobně jako relativně nedaleké Libuši, kde bylo stropem nějakých 83 km/h. Slušné hodnoty, ačkoli k překonání Kyrilla a jeho až takřka 130 km/h ještě „trochu“ scházelo. Ve stejné či horší situaci jako Praha byla řada dalších zákoutí Česka. Nyní je hlavní to, že přinejmenším v nejbližších dnech nás žádná cyklóna s kriminálními choutkami nečeká.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. ÚNOR

REKORDY NA 22. ÚNOR

Na čtvrtek 22. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

Na přelomu let 1978 a 1979 se na nespočtu...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude polojasno, na severovýchodě,...


NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

Newyorský New York a islandský Reykjavík mají v letních...

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

Na severozápadě velehornaté Bosny a Hercegoviny, v Unsko-sanském kantonu...


REKORDY NA 21. ÚNOR

REKORDY NA 21. ÚNOR

Na středu 21. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

Nový pracovní týden začal mrazem. Teploty i v nížinách klesaly...

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

Nejen „hlavní“ stadion letošních zimních olympijských her sídlí na...