HERWARTOVY NÁRAZY

31.10.2017 9:04 | Autor: Kamil Sojka

Tisíce cestujících v nejistotě, statisíce domácnostní ve středověku (tj. bez elektřiny), nespočet materiálních škod a v neposlední řadě několik obětí na životech. O kriminálnosti tlakové níže Herwart, která velice rozvášnila nedělní počasí nejen v České republice, nemůže být pochyb. Spravedlivým trestem budiž její úplné vyplnění (tj. zaniknutí) kdesi v severoasijském vzdušném prostoru.

Začněme ve světě zvaném planespotting. Předvčerejší nanejvýš neklidná povětrnostní situace zaměstnala také piloty, a to příkladem na letišti v německém Düsseldorfu. Máte-li rádi letadla, určitě uvítáte vysoce kvalitní (tj. rozložení 4K) záznam z jeho prostor:

https://www.youtube.com/watch?v=73bseqCpoUQ

Ještě přidejme pohled z vnitřku letadla aneb neúspěšné přistání v Salzburgu:

https://www.youtube.com/watch?v=FUBtvy3Xssc

A nyní se již zabývejme Herwartovými údery:

Areál mezinárodního letiště v rakouském Salzburgu čelil nárazům až přes 100 km/h, v maximu se jednalo o 112 km/h, není proto divu, že se nemnohým lidem na palubě při přistávání poněkud přitížilo. Takto rázný poryv větru v Salzburgu již nějaký ten pátek evidován nebyl, přinejmenším šlo o nejbouřlivější den tohoto roku. Náraz odpovídající 112 km/h a více byl v Salzburgu naposledy registrován v úterý 31. března 2015, kdy se konalo sblížení východního okraje azorské tlakové výše s jižním cípem tlakové níže se středem nad jižní Skandinávií. Větroměr tenkrát hlásil až 122 km/h. Fičelo i u nás, příkladem Milešovka pokořila mez 130 km/h.

Nárazy větru jsou značně různorodé. Kupříkladu v Mostě, kde Herwart zničil dřevěný kostel (veřejnosti nepřístupný, majiteli opomenutý), se už v sobotu ráno v průsmyku mezi Hněvínem a Širokým vrchem angažovaly nárazy kolem 50 až 60 km/h. Přitom jen o cca 50 m dále, v zákrytu Hněvína, mobilní anemometr hovořil o přinejhorším 15 km/h. O den později tu padlo několik stromů.

Vraťme se na vrchol Českého středohoří. Ten na konci minulého týdne odolával větru o nárazovitém tempu v okruhu 150 km/h, ukázkově v 11 hodin bylo zaznamenáno až 151 km/h. Herwart tím pádem do značné míry reprízoval „kolegu“ Kyrilla, neb v pátek 19. ledna 2007 ve 4 hodiny Milešovka taktéž hostila náraz v podobě 151 km/h. A když už jsme v horských polohách, tak hurá na Sněžku. Polský větroměr tečoval (ale nejspíše i přešel) hranici 180 km/h, ten český (Sněžka-Poštovna) na tom byl fakticky identicky, jelikož rovněž mluvil o cirka 180 km/h. Tak jako tak, Kyrill evidentně odolal.

Praze-Ruzyni Herwart nadělil nárazy až okolo 94 km/h, obdobně jako relativně nedaleké Libuši, kde bylo stropem nějakých 83 km/h. Slušné hodnoty, ačkoli k překonání Kyrilla a jeho až takřka 130 km/h ještě „trochu“ scházelo. Ve stejné či horší situaci jako Praha byla řada dalších zákoutí Česka. Nyní je hlavní to, že přinejmenším v nejbližších dnech nás žádná cyklóna s kriminálními choutkami nečeká.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

U SOMÁLSKA ZROZENA DALŠÍ TROPICKÁ CYKLÓNA

U SOMÁLSKA ZROZENA DALŠÍ TROPICKÁ CYKLÓNA

22. 5. 2018 ve 12:00 UTC (14:00 SELČ) se...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude většinou oblačno, ráno...

KÁHIRA V SEVŘENÍ NESLÝCHANÉHO PARNA

KÁHIRA V SEVŘENÍ NESLÝCHANÉHO PARNA

Nad Saharskou pouští se v úterý 22. května nacházelo...


REKORDY NA 24. KVĚTEN

REKORDY NA 24. KVĚTEN

Na čtvrtek 24. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 23. KVĚTEN

REKORDY NA 23. KVĚTEN

Na středu 23. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PONDĚLNÍ DEN V ATYRAU SEŽEHL 34,1 °C Z JARA 2005

PONDĚLNÍ DEN V ATYRAU SEŽEHL 34,1 °C Z JARA 2005

Dvousettisícové Atyrau ležící na západě Kazachstánu, hrubým odhadem 2 750...


REKORDY NA 22. KVĚTEN

REKORDY NA 22. KVĚTEN

Na úterý 22. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

Ve dnech 14. 5. 2018 – 18. 5....

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

Dlouhé, se světlem příliš nesympatizující, krutopřísně ledové, avšak...