HATO

23.8.2017 8:10 | Autor: Kamil Sojka

Cca 300 km v úterý 22. 8. 2017 v 15:30 našeho letního pojetí pozemského časoprostoru dělilo xmilionový Hong Kong od centra nepříliš cílevědomého tajfunu Hato, jehož oblačnost brázdila oblohou nad prakticky celým severem Jihočínského moře. Jednalo se v podstatě o jedinou zdraví ohrožující vyzrálou tropickou tlakovou níži, která v průběhu včerejšího dne mrkala na meteorologické družice. Slábnoucí pacifický hurikán Kenneth se v nejméně vzdálené budoucnosti rozpustí nad otevřeným oceánem daleko od amerického pobřeží. Případnou loď ale samo sebou poškádlí.

• Původ tajfunu Hato možno nalézt zhruba 400 km jihovýchodně od Tchaj-wanu a odhadem 400 000 m severovýchodně od filipínského Luzonu, a to v úvodní polovině zesnulého víkendu. Odtud pozvolna a poněkud nerozhodně postupoval směrem na západ s tím, že jakožto tropická bouře prošel prakticky přesně mezi Tchaj-wanem a Luzonem. Čili na tyto ostrovní Asiaty bral ohled.

• Statusu tajfunu nabyl až v předešlých desítkách hodin, když nad vodami omývajícími přilehlou Čínskou lidovou republiku skrze své větry prolomil onu magickou hranici 119 km/h.

• Včera odpoledne SELČ produkoval vítr o maximální průměrné rychlosti v okruhu 120 až 130 km/h, šlo tedy o ranou fázi tajfunu 1. kategorie.

• Včera večer tchajwanského času měly předpovědní modely zajímající se o tropické tlakové níže jasno v tom, že ta jménem Hato už zesilovat nebude. Avšak zároveň neměly sebemenší pochybnosti o tom, že Hato coby tajfun 1. kategorie urychlující proudění vzduchu až na nějakých 140 km/h zasáhne nemaloměstský Hong Kong. Vypadá to tedy, že tento kout světa čekají bouřlivější troposférické časy. Ostatně jako již mnohokrát předtím.

• Rozebíraná bouře by se podle očekávání měla rozpadnout v druhé polovině aktuálního týdne, konkrétně kdesi ve vzdušném prostoru severního Vietnamu a sousední jižní Čínské lidové republiky.

• Konvekční činnost spjatá s tajfunem Hato během úterka provázela také Tchaj-wan, kde byl mimo jiné k vidění návětrný efekt tchajwanských hor – ve městě Tchaj-tung na jihovýchodě Čínské republiky od 8:00 do 20:00 nasrážkovalo necelých 110 mm srážek. Kupříkladu ve 14:00 zde bylo zataženo s dešťovými kapkami, v důsledku čehož vlhkoměr hovořil o 70 %. V tu samou dobu ale teploměr informoval o 30 °C, osobní prožitek (tj. pocitová teplota) proto mluvil o 35 °C. Na opačné straně hor ve shodném údobí (tj. od 8:00 do 20:00) evidovali 7 mm srážek a ve 14:00 při 34 °C a oblačné obloze naměřili vlhkost vzduchu 57 %, z čehož vychází smyslový vjem okolo 41 °C.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

Newyorský New York a islandský Reykjavík mají v letních...

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

Na severozápadě velehornaté Bosny a Hercegoviny, v Unsko-sanském kantonu...


REKORDY NA 21. ÚNOR

REKORDY NA 21. ÚNOR

Na středu 21. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude převážně polojasno, místy...

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

Nový pracovní týden začal mrazem. Teploty i v nížinách klesaly...


TEPLOTY V TEGWALLJONGU

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

Nejen „hlavní“ stadion letošních zimních olympijských her sídlí na...

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

Značná část, lepšími slovy většina území České republiky již...

REKORDY NA 20. ÚNOR

REKORDY NA 20. ÚNOR

Na úterý 20. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...