HATO

23.8.2017 8:10 | Autor: Kamil Sojka

Cca 300 km v úterý 22. 8. 2017 v 15:30 našeho letního pojetí pozemského časoprostoru dělilo xmilionový Hong Kong od centra nepříliš cílevědomého tajfunu Hato, jehož oblačnost brázdila oblohou nad prakticky celým severem Jihočínského moře. Jednalo se v podstatě o jedinou zdraví ohrožující vyzrálou tropickou tlakovou níži, která v průběhu včerejšího dne mrkala na meteorologické družice. Slábnoucí pacifický hurikán Kenneth se v nejméně vzdálené budoucnosti rozpustí nad otevřeným oceánem daleko od amerického pobřeží. Případnou loď ale samo sebou poškádlí.

• Původ tajfunu Hato možno nalézt zhruba 400 km jihovýchodně od Tchaj-wanu a odhadem 400 000 m severovýchodně od filipínského Luzonu, a to v úvodní polovině zesnulého víkendu. Odtud pozvolna a poněkud nerozhodně postupoval směrem na západ s tím, že jakožto tropická bouře prošel prakticky přesně mezi Tchaj-wanem a Luzonem. Čili na tyto ostrovní Asiaty bral ohled.

• Statusu tajfunu nabyl až v předešlých desítkách hodin, když nad vodami omývajícími přilehlou Čínskou lidovou republiku skrze své větry prolomil onu magickou hranici 119 km/h.

• Včera odpoledne SELČ produkoval vítr o maximální průměrné rychlosti v okruhu 120 až 130 km/h, šlo tedy o ranou fázi tajfunu 1. kategorie.

• Včera večer tchajwanského času měly předpovědní modely zajímající se o tropické tlakové níže jasno v tom, že ta jménem Hato už zesilovat nebude. Avšak zároveň neměly sebemenší pochybnosti o tom, že Hato coby tajfun 1. kategorie urychlující proudění vzduchu až na nějakých 140 km/h zasáhne nemaloměstský Hong Kong. Vypadá to tedy, že tento kout světa čekají bouřlivější troposférické časy. Ostatně jako již mnohokrát předtím.

• Rozebíraná bouře by se podle očekávání měla rozpadnout v druhé polovině aktuálního týdne, konkrétně kdesi ve vzdušném prostoru severního Vietnamu a sousední jižní Čínské lidové republiky.

• Konvekční činnost spjatá s tajfunem Hato během úterka provázela také Tchaj-wan, kde byl mimo jiné k vidění návětrný efekt tchajwanských hor – ve městě Tchaj-tung na jihovýchodě Čínské republiky od 8:00 do 20:00 nasrážkovalo necelých 110 mm srážek. Kupříkladu ve 14:00 zde bylo zataženo s dešťovými kapkami, v důsledku čehož vlhkoměr hovořil o 70 %. V tu samou dobu ale teploměr informoval o 30 °C, osobní prožitek (tj. pocitová teplota) proto mluvil o 35 °C. Na opačné straně hor ve shodném údobí (tj. od 8:00 do 20:00) evidovali 7 mm srážek a ve 14:00 při 34 °C a oblačné obloze naměřili vlhkost vzduchu 57 %, z čehož vychází smyslový vjem okolo 41 °C.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude jasno až polojasno,...

MEKUNU VERSUS OMÁN

MEKUNU VERSUS OMÁN

Vývoj tropické tlakové níže Mekunu: ...

LETEM SVĚTEM (13.)

LETEM SVĚTEM (13.)

Velký rozdíl, zdali před, nebo za Ašským výběžkem ...


REKORDY NA 27. KVĚTEN

REKORDY NA 27. KVĚTEN

Na neděli 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

Nebývá příliš zvykem, aby Dánsko bylo prakticky jediným státem...

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

0,1 °C v 16:00 aneb čtvrtek 24. 5. 2018...


REKORDY NA 26. KVĚTEN

REKORDY NA 26. KVĚTEN

Na sobotu 26. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 25. KVĚTEN

REKORDY NA 25. KVĚTEN

Na pátek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

STŘEDA PŘEBYLA 33,3 °C Z PAMÁTNÉHO KVĚTNA 2007

STŘEDA PŘEBYLA 33,3 °C Z PAMÁTNÉHO KVĚTNA 2007

V průměru 26,1 °C, v minimu 12,2 °C, v...