EXTRÉMNĚ DEŠTIVÝ DEN V METROPOLI MAHÁRÁŠTRY

7.12.2017 8:54 | Autor: Kamil Sojka

Plus mínus dvanáctimilionová Bombaj, ta je hlavním městem indického státu Maháráštra, který je díky svým přibližně 307 000 km² bezmála čtyřikrát větší než Česká republika. V populačním kontextu je nepoměr zcela překvapivě ještě výraznější, v tomto ohledu nás Maháráštra přesahuje skoro jedenáctkrát, poněvadž je domovem pro více než 112 000 000 lidí, takže kupříkladu Ostravu by pojmula zhruba třistakrát. Samotná Bombaj pak pobývá na 19. severní rovnoběžce, v subekvatoriálním podnebném pásu, jehož základním rysem je střídání letního (mokrého) a zimního (suchého) monzunu.

Prosinec, jakožto úvodní třetina každé nadrovníkové meteorologické zimy, naprosto šokujícně do Bombaje mnoho srážek nepřináší, přinejmenším v obecném smyslu. V průměru má na kontě 5 mm, přičemž na celou zimní sezónu připadá 7 až 8 mm, z čehož vyplývá, že právě nejchladnější pasáž roku je nejvhodnějším termínem pro návštěvu tohoto subkontinentu. Ostatně to je důvodem, proč se na nedaleké Maledivy jezdí v zimních měsících, ačkoli zde je to s konvekční činností o malinko komplikovanější (jsou to zkrátka příliš malé ostrovy). Tak jako tak, v tomto týdnu bombajské počasí na statistiky ohled nebralo.

A to skrze cyklón Ockhi, jenž už nějakou tu desítku hodin není mezi námi. I když tato tropická tlaková níže k pobřeží Maháráštry a tím pádem i do Bombaje dorazila v poněkud zbídačeném stavu, čili již nebyla tak razantní jako nad otevřenými vodami východního Arabského moře, podařilo se jí urobit díru do bombajských meteorologických dějin. Jak konkrétně? Na stanici Bombaj-Santacruz (8 m n. m., asi 1 000 m východně od Indického oceánu) v úterý 5. prosince v době od 8:30 do 20:30 napršelo na zdejší poměry neoddiskutovatelně extrémně extrémních 36 mm srážek. Ještě raritněji bylo na stanici Bombaj-Colaba (11 m n. m., asi 21 000 m strmě jihozápadně od Bombaje-Santacruz), kde v témže termínu nasrážkovalo mrtvici přinášejících 70 mm srážek.

Přestože bombajští meteorologové začali projevy matky troposféry pozorně sledovat dávno před naší exkurzí na Zemi, přesněji definováno od letopočtu 1875, takto deštivý den v závěrečné dvanáctině roku ještě nezažili. Jinými slovy úterní Bombaj hostila nejbohatší čtyřiadvacetihodinový prosincový srážkový úhrn za posledních 142 let. To je sice pěkné, ale tož chtělo by to cifry, že? Takže:

V letech 1875 až 2016 platilo, že tím nejextrémnějším denním přídělem srážek registrovaným v prosinci je 31 mm. Zaznamenán byl v úterý 12. prosince 1967, a to na stanici Bombaj-Colaba. Ihned je proto jasné, že předevčírem byl tento záznam atakován hned dvojnásobně. Mimochodem, předvčerejší sprška byla prvním zimním deštěm od soboty 13. prosince 2014, kdy Bombaj evidovala „až“ 2 mm srážek. Ve dnech 14. prosince 2014 až 28. února 2015, 1. prosince 2015 až 29. února 2016, 1. prosince 2016 až 28. února 2017 a 1. až 4. prosince 2017 v tomto gigaměstě nespadla ani kapka (resp. neudál se měřitelný přísun vláhy).

Střídmou nevšední rovněž může býti to, že taktéž wisconsinské město Wausau (max. 40 000 obyv.) čelilo nebývale štědré srážkově aktivitě. Nyní je řeč o pondělí 4. prosince a jeho 15 mm srážek, nejlepší výkon od sezóny 1895. Na druhé místo sklouzl 4. prosinec 1953, jenž přinesl 10 mm srážek. A bronz je prozatím v rukách 4. prosince 2016, neb donesl 9 mm srážek.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

V pondělí bude oblačno až polojasno, během dne od severozápadu...

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...


POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...