CYKLONÁLNÍ STŘEDA – V EVROPĚ I U AFRIKY

4.1.2018 9:08 | Autor: Kamil Sojka

Hlavně během noci z ledna druhého na leden třetí, nicméně také v průběhu středečního dne vzdušný prostor Britských ostrovů hostil bouři (akčnější neboli hlubší tlakovou níži), která dle letošních plánů britských a irských meteorologů uzmula jméno, jehož znění není podstatné. Po středečním poledni se střed této cyklóny nacházel nad východem Severního moře s tím, že jeho letový plán obsahoval přelet nad dánským a severoněmeckým teritoriem. Dnes, alespoň dle modelu GFS (a i dalších), tato tlaková prohlubeň skoná, jinak řečeno se vyplní, a to kdesi nad Baltským mořem lomeno Pobaltím.

Moc této „ženy“ pocítila také naše republika. Mimochodem se postarala o jednu nevšednost – včera ve 13 hodin a 55 minut středoevropského času byla obloha nad Mostem ozářena bleskem a následně ozvučena hromem. V tomto cípu severozápadních Čech (ale i na jiných místech) se tedy premiérová „neregulérní bouřka“ letopočtu 2018 konala prakticky hned na jeho počátku. Je však pravdou, že srážky oné kupovité oblačnosti, jež toto převelice krátké audiovizuální představení zprostředkovala, již na radarových odrazech „voněly“ bouřkově. Když ne mráz a sníh, tak alespoň blesk a hrom… Vzhledem k hraničnímu rozložení teplot v hladině 850 hPa leckde v Česku došlo i na sněhové vločky, s ohledem na teplotní situaci ve 2 m nad zemí a obecný charakter vzdušných dálnic nad Evropou ale o smysluplném příchodu zimy nemohla být řeč.

Níže si pohrála zejména s anemometry, kupříkladu jednu blíže nespecifikovanou severomořskou ropnou plošinu stojící asi 150 km severozápadně od Texelu (největší z Fríských ostrovů) bičovala větrem o nárazech kolem 120 až 140 km/h. Bouřlivé podmínky se dále týkaly přímořských čili zcela nekrytých partií Nizozemska, příkladem v Lauwersoogu byly evidovány poryvy atakující mez 100 km/h. I když ani ve větší vzdálenosti od moře kdovíjak poklidno nebylo, namátkou Amsterdamem se proháněly nárazy o intenzitě v okruhu 75 až 95 km/h. Obdobné hodnoty se konaly na vrcholu Krušných hor, to jest na Fichtelbergu, jenž dejme tomu ve 12 hodin naměřil cca 70 km/h (v tomto případě šlo o průměrnou rychlost proudění vzduchu). Že xteru domů, ať už ve Velké Británii či jinde, ulétla střecha apod., to asi netřeba dodávat.

Tlakový útvar identického rázu se nicméně angažoval také tisíce kilometrů „pod“ Českem.

Ava. Toť jeho alias. Tropická bouře. Toť zase přesná klasifikace jeho osobnosti.

Toto nemírumilovné tlakové pole se v polovině novoročního pracovního týdne nalézalo nedaleko severovýchodního pobřeží ostrovního Madagaskaru, přičemž svými vnějšími neškodnými mračny zaplavilo fakticky celý severomadagaskarský nadzemský areál.

Na družicových snímcích pořízených ve 13 hodin českého času bylo vidět, že má tropická tlakoví níže Ava zdravotní problémy. Vypadala slabě. Svědčí o tom také to, že tou dobou měla produkovat větry o maximální střední rychlosti v blízkém sousedství 60 km/h, což je vskutku „málo“. Avšak dle prognóz by ještě měla vstát z mrtvých, zesílit až na cyklón 1. kategorie a udeřit na madagaskarský lid. Místní mohou pouze doufat, že numerické modely protentokrát lžou. Tak jako tak, konec světa v podobě cyklónu 5. kategorie se více méně jistě konat nebude.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

Jazd je přibližně 0,5 milionu obyvatel čítající město. Nachází...

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

Jen aby se to plně slunné a bláhově teplé...

REKORDY NA 22. DUBEN

REKORDY NA 22. DUBEN

Na neděli 22. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude jasno až polojasno,...

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

Máme před sebou další nádherný víkend a já vás vítám...

REKORDY NA 21. DUBEN

REKORDY NA 21. DUBEN

Na sobotu 21. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...


SKORO TROPICKÝ LONDÝN

SKORO TROPICKÝ LONDÝN

Čtvrteční odpoledne nemělo se středním jarem nic společného, zato...

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

S výjimkou Velikonoční neděle a Velikonočního pondělí je letošní...

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

I. BLESKY Ve dnech 1. března až 15. dubna 2018...