CÍLEVĚDOMÝ PÁTEČNÍ MRÁZ V CANBEŘŘE

26.8.2017 8:05 | Autor: Kamil Sojka

Australští metropolitní zimomilové nesporně vstupují do neodkladné deprese, neb nejchladnější roční období alespoň z meteorologicko-kalendářního úhlu pohledu za okamžik zesne. Nicméně někdy se stává, že před smrtí přichází závěrečný příliv životního elánu. A právě letošní canberrská zima je toho menším důkazem.

Denním světlem nepoznaná přechodová fáze mezi tímto čtvrtkem a pátkem byla v hlavním městě australského světa zpestřena o dosti rozlehlé pole vysokého tlaku vzduchu táhnoucího se od moře mezi Austrálií a Novým Zélandem až někam do útrob Indického oceánu. Ve vzdušném prostoru Jižní Austrálie, přesněji definováno nad severozápadním okolím Adelaide, dřepěl střed jedné z anticyklón, která výše situovanou Canberru omývala chladnějším vzduchem. Dalším důležitým faktorem byla přítomnost cyklóny pod touto anticyklónou, v konečném dopadu proto do Canberry doplul vzduch mající kořeny kdesi daleko na jihu. Obloha k tomu skromná na oblaka, anemometry v režimu spánku… Zkrátka klasický „zimní ideál“ na jihovýchodě australského kontinentu.

-5,1 °C, toť přesná podoba pátečního minima v Canbeřře. Toto Celsiovo číslo se v rámci dní 1. – 24. 8. 2017 umístilo na 1. místě, na to stříbrné sestoupilo -3,2 °C ze středy 23. 8. 2017. Mimoto se jednalo o čtvrtý mrazový den v řadě, nechybělo ale až tolik mnoho, aby šlo o sedmý. Mrazovou linii neschválilo pondělí 21. 8. 2017, jež nešlo pod 1,6 °C. O nejledovější moment tétoroční zimní sezóny zcela překvapivě nešlo, ten má na svědomí sobota 1. 7. 2017, která slevila až na -8,7 °C, díky čemuž pokořila památných -5,9 °C z r. 1968. Jinak řečeno nejzimnější vstup do 2. třetiny zimy od r. 1939.

Hořké je zřejmě to, že pátečních -5,1 °C „pouze“ srovnalo skóre legendy jménem čtvrtek 25. 8. 1994.

Průměrné minimum vztahující se na 25. 8. je zlehka pod 2,0 °C, tudíž silně podprůměrně bylo.

Obdobně neteplé jitro jako v Canbeřře se zjevilo také v relativně nedalekém městečku jménem Goulburn, kde předsobotní teplotní křivka tečovala -5,8 °C. Ani tady to přesto rekordností neskončilo, jelikož v r. 1992 se 86. den zimy pyšnil až -6,7 °C. Průměrných 1,0 °C však bylo pokořeno zdárně.

Taktéž v hlavním městě Jižní Austrálie, tudíž v Adelaide, jmenovitě v centrálním sektoru, zažili poměrně hodně vychlazený vstup do posledního pátku této zimy. Sestupná tendence rtuti teploměru totiž skončila až 3,8 °C, což mimo jiné znamená, že předvíkendové minimum bylo 4,4 °C pod hranicí dlouhodobého průměru. Ovšem stejně jako v předešlých případech k přepisu meteorologických dějin nedošlo, když se psal letopočet 1987, bylo naměřeno až 3,3 °C. K meteorologickým slavnostem tak scházelo „jen“ 0,6 °C, to decentně zamrzí (naštve).

Mrazy střední Adelaide příliš nezná, počínaje r. 1977 a konče r. 2017 nadále zůstává v platnosti, že totální minimum činí -0,4 °C (8. 6. 1982). Závěrečná třetina zimy ke svému aktuálnímu totálnímu teplotnímu dnu zavítala v pondělí 4. 8. 2014, je jím 0,9 °C.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

REKORDY NA 22. ÚNOR

REKORDY NA 22. ÚNOR

Na čtvrtek 22. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

Na přelomu let 1978 a 1979 se na nespočtu...


NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

Newyorský New York a islandský Reykjavík mají v letních...

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

Na severozápadě velehornaté Bosny a Hercegoviny, v Unsko-sanském kantonu...