1 CM SNĚHU V USHUAIE – POSLEDNÍ ZÁVAN ZIMY?

16.8.2017 8:10 | Autor: Kamil Sojka

Cca šedesátitisícová Ushuaia ležící na takřka samém jihu Jižní Ameriky byla v úterý 15. 8. 2017 v 9:00 zkrášlena o 1 cm sněhu. Kvalita tohoto sebevědomějšího poprašku popravdě kdovíjak kvalitní nebyla, ve skutečnosti, na základě dostupných důkazů, vznikl jen díky tomu, že srážky byly méně lakomějšího rázu (5 mm) a, což je ještě podstatnější, že teplota vzduchu sestoupila do prostoru od 0,0 do 1,0 °C. Za vším stála oblast nízkého tlaku vzduchu se středem stovky kilometrů jihovýchodně od Ushuaie, po jejíž západní a severní straně byl na jih Chile a Argentiny od jihozápadu až západu dopravován chladnější a vlhčí oceánský vzduch.

Ushuaia se nachází na bezmála 55° j. š., v zrcadlovém odrazu tím pádem odpovídá (nej)jižnějším partiím roztříštěného Dánska (poloostrov a x ostrovů) nebo taktéž okolí asijského Bajkalu. Z klimatického hlediska však rozhodně více sympatizuje s Dánskem, jehož zimy i léta jsou kvůli angažování ze strany Atlantického oceánu laděny/a do mírnosti.

Prozatímním, no vstupujeme do druhé poloviny poslední třetiny právě probíhajícího podrovníkového ročního období, takže možná spíše definitivním, nejlepším sněžným výsledkem zimní sezóny 2017 je 25 cm a stalo se tak v neděli 25. 6. 2017, kdy bylo po dobu všech 24 hodin slunečno a kdy teploty poletovaly od ranních -2,9 °C k odpoledním 0,8 °C. Anemometry spaly, jednalo se tudíž o velice sympatický zimní den. Ladovská zima v životní verzi.

V pondělí 15. 8. 2016 tento pozemský cíp sněhovou pokrývku nehlásil, ostatně jako v sobotu 15. 8. 2015, ačkoli to není úplně pravda – v první polovině dne, kdy je známa informace o případné tloušťce sněhobílého koberce, nemrzlo a k zemskému povrchu se snášely dešťové kapky. Avšak v pokročilém věku odpoledního času mrznout začalo a k tomu srážkoměr evidoval 1 mm srážek – poprašek rázem tu. Délka jeho života ale byla vskutku jepičí, když už v úterý 16. 8. 2015 v 9:00 teploměr mluvil o pro sníh zcela smrtících 6,2 °C.

Ushuaia sníh po 15. 8. zná, dobrým příkladem může být úterý 18. 8. 2015, jež v 9:00 disponovalo 25 cm sněhu, přinejmenším dle slov zdejší meteostanice. Věřit se tomu dá, neb více méně po celou pondělně-úterní noc sněžilo a průměrná rychlost větru se pohybovala kolem 35 až 45 km/h. Přičteme-li teploty zlehka pod bodem mrazu, je nanejvýš jasné, že ledové krystalky (sněhové vločky) na zemi ani omylem v klidu nespaly, cestovaly z místa na místo. A někde se nahromadily více, někde méně. Zimní klasika…

Na druhou stranu, ve dnech 16. – 31. 8. 2016 Ushuaia nabízela přinejlepším 3 cm sněhu (19. 8.), čili ten včerejší centimetr doopravdy může být posledním závanem zimy, která chtě nechtě pomalu začíná vyhlížet svou smrt.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...

REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...


DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...

REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...


PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...