TURISTÉ NA CHOPOK VYSTOUPAJÍ, VEDRA NE

18.7.2015 10:46 | Autor: Jan Horák

radar

Přes Chopok, jeden z vrcholů slovenských Nízkých Tater, se před třetím červencovým víkendem kromě turistů honila také oblaka nízkých pater. Neotřelý pohled byl obohacen o velmi příjemné teploty – jen pár desítek metrů pod vrcholem této slovenské velehory se odpolední hodnoty pohybovaly okolo snesitelných 14 až 19°C. Rozhodně tu tak bylo lépe než v nížinách, které spaloval tropický vzduch – v Bratislavě zamířili až k 36°C, severněji ležící Malacky se mohly pochlubit atakem 36.0°C, ke stejnému Celsiově číslu zavítali také u obce a jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice – i zde se vzduch prohřál až na 36°C, paní Nitra se dočkala nepohodlných 35°C, Prievidza shodně jako Bratislava naměřila ošklivých 36°C…

Velké vedro bude u našich slovensky hovořících sousedů také v dalších dnech a bude opravdu stát zato – nejvyšší popolední teploty by se tady měly pohybovat okolo 35 až 39°C. Třeba v Maďarsku či na východě Chorvatska nicméně dokonce očekávají překročení 40.0°C, což už je vskutku silný šálek kávy.

Chopok díky svým výškovým proporcím zůstane invazi parna ušetřen, neboť by měl nabízet maxima do skromnějších a mnohem humánnějších 20°C. Nemáte-li tím pádem rádi aktuální ráz počasí a přitom chcete někam vyrazit, můžete zkusit právě Chopok.

V pondělí 20. srpna roku 2012 se metropolitní Bratislava rovněž dostala až k 36°C, totožně na tom bylo také jižněji orientované Hurbanovo, obyvatelé Piešťan se
mohli radovat z 35°C, v Žilině si vystačili s méně agresivními 33°C, Prievidza společně s Trebišovem překročila 34°C, na druhé straně slovenského území se Košice rozpálily na 33°C… Na zmíněném Chopoku bylo ve výšce něco málo přes 2 000 m nanejvýš 20°C, tj. o nějakých 16°C méně než v Bratislavě.

Budeme-li se nyní věnovat pouze Bratislavě (stanice mezinárodního letiště ve východním bratislavském sektoru) a Chopoku, tak můžeme zjistit následující:

V období od pondělí 1. června do pondělí 13. července 2015 se teploty v Bratislavě motaly v součtu kolem 21°C, zatímco na Chopoku okolo necelých 8°C. Nejvyšší hodnotou uvedeného časového úseku bylo v Bratislavě 36.4°C z úterý 7. července, Chopok byl naproti tomu nejrozpálenější o den později čili ve středu 8. července, když doputoval až k 20.2°C (úterním maximem bylo 19.6°C a pondělním 20.1°C). A nejnižším Celsiovým číslem této periody bylo v Bratislavě 9.0°C ze čtvrtka 18. června a na Chopoku pak -2.1°C ze soboty 11. července.

V posledních několika letech, konkrétně od prvního dne letopočtu 2010 až do dnešních čtyřiadvacetihodinovek, se Bratislava nejvíce zapotila ve čtvrtek 8. srpna roku 2013, kdy čelila vyloženě nechutným 39.3°C (na Chopoku bylo v tento den maximálně 20.3°C), v případě Chopoku stojí za zmínku následný pátek 9. srpna, který sem přinesl „až“ 21.7°C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 8. PROSINEC

REKORDY NA 8. PROSINEC

Na čtvrtek 8. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

Sebastian Balders, člen společnosti známé jako Deutscher Wetterdienst (DWD), která...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno,...


ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

Ten, kdo pravidelně sportuje ve venkovních prostorech, si určitě všiml,...

REKORDY NA 7. PROSINEC

REKORDY NA 7. PROSINEC

Na středu 7. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

Po studeném začátku týdne, se bude na víkend oteplovat. Na...


PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21...


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...

REKORDY NA 6. PROSINEC

REKORDY NA 6. PROSINEC

Na úterý 6. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...