Dnešek byl v Sydney a v dalších městech na jihovýchodním a východním pobřeží Austrálie deštivý. Na vině bylo a ještě nějakou chvíli bude východní, to znamená vlhké oceánské proudění. To zase souvisí s dvojicí tlakových útvarů. Jedním je tlaková výše, aktuálně se středem u Tasmánie (třeba v Hobartu o půlnoci na zítřek zaznamenali tlak vzduchu 1028,1 hPa), a druhým pátá pojmenovaná bouře současné cyklónové sezóny v jižním Tichém oceánu (hned první bouře Ruby vznikla ještě poblíž Austrálie, a tak spadá i do cyklónové sezóny v australském regionu). Udeřila na francouzskou Novou Kaledonii s tím, že začátkem příštího týdne by měla ovlivnit počasí na novozélandském Severním ostrově (původní výstupy numerických modelů byly z pohledu Nového Zélandu horší).
PODLE MODELU GFS SE VE STŘEDU 13. DUBNA V ODPOLEDNÍCH HODINÁCH JEJÍ STŘED BUDE NACHÁZET POBLÍŽ VÝCHODNÍHO POBŘEŽÍ SEVERNÍHO OSTROVA | ZDROJ: WXCHARTS
Od meteorologů se dočkala jména Fili. Během dneška byla tropická bouře Fili doprovázena větrem o rychlosti až 100 km/h (minutový průměr), včera a předevčírem o rychlosti 65 až 95 km/h (minutový průměr). Nejdříve předpovědi počítaly s tím, že Fili nad Korálovým mořem přeroste v cyklón první kategorie, nyní se vznikem cyklónu nepočítají. Nicméně to nic nemění na faktu, že se prohnala Novou Kaledonií, kam přinesla nejen silnější vítr, ale hlavně vydatnější déšť. Velmi větrné a deštivé počasí kvůli posttropické cyklóně Fili vyhlížela i naprostá většina Nového Zélandu, momentálně ho vyhlíží jen Severní ostrov. Její trajektorie a tím pádem to, do jaké míry (pokud vůbec) se podepíše na počasí na Novém Zélandu, se ještě bude upřesňovat.
TROPICKÁ BOUŘE FILI KRÁTCE PO ZÍTŘEJŠÍM VÝCHODU SLUNCE | ZDROJ: HIMAWARI8.NICT.GO.JP
Na korálovém ostrůvku Surprise v severozápadní části Nové Kaledonie v noci z 5. na 6. dubna foukalo rychlostí až kolem 75 km/h. V tomto případě jde o průměrnou rychlost větru, nikoli nárazovou. Podobně to s větrem vypadalo i na severozápadě hlavního ostrova Nové Kaledonie (kterým je Nová Kaledonie, též Grande Terre). Hlavní město Nouméa tropickou bouři tolik nepocítilo, přesněji řečeno maximální průměrná rychlost větru se pohybovala kolem 35 km/h. Pršet začalo až dnes ráno, za celý den napršelo přibližně 45 litrů vody na metr čtvereční, což je asi 40 % dubnového normálu.
Jinde však srážky byly vydatnější. V období od 4. dubna 12:00 do 6. dubna 8:00 na stanici Nouméa spadlo 12 mm, zatímco na stanici Borindi na severním pobřeží Nové Kaledonie (srážky přicházely od severu, na jižní polokouli v tlakových nížích vzduch proudí ve směru hodinových ručiček) spadlo 112 mm. Nejvíce srážek spadlo na vnitrozemské stanici Ouégoa na severozápadě Nové Kaledonie, a sice 182 mm.
TROPICKÁ BOUŘE FILI NA SNÍMKU Z DRUŽICE TERRA (6. 4. 2022) | ZDROJ: NASA