Střed tlakové výše, kolem které nejen do Tuniska začal pronikat horký a suchý vzduch ze Sahary, se usadil nad Středozemním mořem, přesněji řečeno nad Maltou a Sicílií. To samo o sobě velmi nahrálo tzv. tepelné kopuli (tzv. heat dome). Jak už název napovídá, jde o jakousi kapsli horkého a suchého vzduchu: Teplý a relativně lehký vzduch přirozeně stoupá vzhůru, jenomže vysoký atmosférický tlak jej tlačí zpět k zemi, čímž se, v důsledku stlačování, ohřívá. A takto dokola.
35,6 °C – oficiálně nejvyšší teplota loňského léta, která byla naměřena 28. července v Dobřichovicích. Nicméně v Zadní Třebani, ležící přibližně pět kilometrů západně od Dobřichovic, v ten samý den bylo až 36,1 °C. A tím se dostáváme k podstatě věci – oficiální extrémy, místní i světové, zpravidla pocházejí ze stanic jednotlivých státních hydrometeorologických ústavů (ČHMÚ, SHMÚ, DWD, Météo-France, Met Office apod.), nehledě na to, že „ostatní“ stanice rovněž splňují veškerá potřebná kritéria (umístění čidla ve výšce dva metry nad zemí, radiační štít atd.).
NEJTEPLEJŠÍ DEN METEOROLOGICKÉHO LÉTA 2020 – NEOFICIÁLNĚ
Italská Sicílie je s rozlohou bezmála 26 000 km² největším ostrovem ve Středozemním moři. Je protkána dost hustou sítí meteorologických stanic. Na jedné z nich, asi deset kilometrů jihozápadně od Syrakus, bylo ve středu 11. srpna zaznamenáno maximum 48,8 °C (a asi dvacet kilometrů severozápadně od Catanie bylo zaznamenáno maximum 47,4 °C).
Nedávná vlna veder v jihovýchodní Evropě, mající potenciál překonat evropský teplotní rekord z roku 1977 (48,0 °C, Athény), vyhnala teploty až k 47,1 °C. Je zjevné, že evropský teplotní rekord přeci jen padl, akorát v Itálii.
STANICE, JEŽ ZAZNAMENALA HODNOTU 48,8 °C | ZDROJ: SIAS
Je tu však menší problém. Výše zmíněná hustá síť meteorologických stanic spadá pod sicilskou agrometeorologickou informační službu SIAS (Servizio Informativo Agrometeorologico Siciliano), nikoli pod italskou meteorologickou službu Servizio Meteorologico. Zaznamenané maximum 48,8 °C tedy nejdříve přezkoumá Světová meteorologická organizace. Shledá-li ho platným, evropský teplotní rekord bude opravdu 48,8 °C.
TEPLOTNÍ GRAF ZE STANICE NEDALEKO SYRAKUS | ZDROJ: SIAS
Pyrenejský rekord ohrožen
- 39,4 °C – oficiálně nejvyšší teplota, která kdy byla v Andoře naměřena (Borda Vidal [900 m n. m.], konec června 2019).
- 47,3 °C – oficiálně nejvyšší teplota, která kdy byla ve Španělsku naměřena (Montoro, Córdoba, polovina července 2017).
- 47,4 °C – oficiálně nejvyšší teplota, která kdy byla v Portugalsku naměřena (Amareleja, Beja, začátek srpna 2003).
Masa teplého, velmi teplého vzduchu se v nadcházejících dnech rozlije také do Portugalska a Španělska. Podle aktuálních výstupů numerických modelů se nejvyšší odpolední teploty v jižní části Pyrenejského poloostrova budou pohybovat až okolo 47 °C. Portugalských absolutních 47,4 °C nejspíše pokořeno nebude, avšak Španělé by se nového absolutního teplotního rekordu dočkat mohli.