V Atlantiku se zformovala tropická cyklóna číslo 27, ohrožuje Bermudy

19. 10. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 19.10.2020 16:22
ǀ
Kamil Sojka

Nad Atlantikem se formuje další, už sedmadvacátá tropická cyklóna letošní atlantické sezony, která trvá oficiálně od 1. června do 30. listopadu, ačkoli ke zformování tropické cyklóny může dojít prakticky kdykoliv. Hurikán 1. kategorie One v lednu 1938 či hurikán 1. kategorie Alice v prosinci 1954 jsou toho důkazem. Za dosud vůbec nejaktivnější atlantickou hurikánovou sezonu se považuje sezona 2005 s celkem 31 tropickými depresemi, 28 tropickými bouřemi a 15 hurikány. Teoreticky by některý z těchto rekordů letos mohl být překonán.

Ve čtvrtek 15. října v oblasti okolo 55° z. d. a 30° s. š., tzn. asi 2 000 km východně od východního pobřeží Spojených států, vznikla oblast nízkého tlaku vzduchu. Několik dnů postupovala jižním směrem a přitom se zvolna prohlubovala, až se v pondělí 19. října v ranních hodinách stala tropickou depresí doprovázenou větrem o rychlosti kolem 55 km/h. O pár hodin později zesílila na tropickou bouři, protože rychlost větru se zvýšila na 65 km/h, a nabyla jména Epsilon. Epsilon je v tomto roce již šestadvacátou tropickou bouří.

 

EPSILON NA DRUŽICOVÉM SNÍMKU Z 19. ŘÍJNA 15:00 SELČ | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

EPSILON NA DRUŽICOVÉM SNÍMKU Z 19. ŘÍJNA 15:00 SELČ | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Bouře Epsilon by nyní měla směřovat k severozápadu, jinými slovy k Bermudským ostrovům, které se v polovině září doslova ocitly v oku hurikánu 1. kategorie Paulette, který krátce na to přerostl v hurikán 2. kategorie. Po týdnu počasí na Bermudských ostrovech ovlivnil hurikán Teddy a dalšímu hurikánu by Bermudské ostrovy mohly čelit ve druhé polovině tohoto týdne. Bouře Epsilon by totiž v nadcházejících dnech měla dosáhnout intenzity hurikánu 1. kategorie a v relativní blízkosti projít okolo Bermudských ostrovů.

 

PŘEDPOKLÁDANÝ VÝVOJ BOUŘE EPSILON | ZDROJ: CIMSS

 

Čína a Vietnam znovu v ohrožení

S nepříznivým počasím souvisejícím s tropickou cyklónou se momentálně potýkají i Filipíny, zejména jejich severní polovina včetně metropolitní Manily, na které udeřila tropická deprese, které filipínská agentura PAGASA (Philippine Atmospheric, Geophysical and Astronomical Services Administration) přisoudila jméno Pepito. Střed tropické deprese Pepito se v tuto chvíli ještě nachází nad Filipínským mořem a očekává se, že se z ní brzy vyvine tropická bouře, pro kterou je připraveno jméno Saudel. Poté, co přejde přes severní Filipíny, by měla zasáhnout čínský ostrov Chaj-nan a Vietnam, podobně jako nedávno tropická bouře Nangka.

 

PŘEDPOKLÁDANÝ VÝVOJ BOUŘE PEPITO/SAUDEL | ZDROJ: CIMSS

 

PEPITO NA DRUŽICOVÉM SNÍMKU Z 19. ŘÍJNA 10:00 SELČ | ZDROJ: RAMMB/CIRA

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 23.11.2020

Teploměry naměřily téměř minus 15 stupňů

FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 20.11.2020

Ruský Dálný východ ochromila ledová bouře

ZE SVĚTA ǀ 19.11.2020

Superhurikán Jóta srovnal část Kolumbie se zemí

AKTUÁLNĚ ǀ 18.11.2020

O víkendu padaly teplotní rekordy, bylo až 20 °C