Nikoli jen střední nebo západní Evropa má za sebou teplotně výrazně nadprůměrný začátek nového týdne. Výjimečné teplo v pondělí 2. listopadu zachvátilo také jih Kanady, přesněji Albertu, Saskatchewan a Manitobu. Rtuť teploměru v ojedinělých případech atakovala hranici letních 25 °C, naopak na jihovýchodě Spojených států často zůstala (daleko) pod hranicí 20 °C.
Jižní Kanada zažila návrat léta díky čerstvému západnímu proudění, které bylo zintenzivněno masivními pohořími v jihozápadní Kanadě, resp. v Britské Kolumbii, podobně jako tomu bývá v alpské oblasti při jižním až jihozápadním větru. Fénový efekt začal Albertě a dalším provinciím dělat společnost již v neděli 1. listopadu. Například v centru Edmontonu, hlavního města Alberty, v sobotu 31. řina zaznamenali maximum 5,7 °C, druhý den bylo maximem 17,5 °C. Rekord pro 1. listopad nicméně odolal, je jím 19,1 °C a pochází z roku 1978.
Více méně celé Spojené státy na české Dušičky hlásily jasnou až polojasnou oblohu. Důvodem byly tlakové výše rozprostírající se prakticky od jednoho amerického pobřeží ke druhému. Střed jedné tlakové výše se udržoval nad Arkansasem a jeho okolím a po její přední straně až do Mexika pronikal chladnější vzduch ze severoamerického vnitrozemí. A proto se na východě Spojených států pondělní nejvyšší denní teploty pohybovaly převážně mezi 5 až 10 °C, v Severní Karolíně, Tennessee a jižnějších státech převládaly hodnoty mezi 12 až 17 °C. Naproti tomu v kanadské Albertě překračovaly i 25 °C.
NEJVYŠŠÍ DENNÍ TEPLOTY V PONDĚLÍ 2. LISTOPADU | ZDROJ: METEOCIEL
MALÁ, RESP. ŽÁDNÁ OBLAČNOST V PONDĚLÍ 2. LISTOPADU | ZDROJ: RAMMB/CIRA
Za teplem na Floridu do Kanady
Ve floridské metropoli Tallahassee se v průběhu pondělního odpoledne teplota zastavila na 18,9 °C (o den dříve na 26,1 °C) a v ranních hodinách klesla k 9,4 °C. Tallahassee však pamatuje ještě chladnější 2. listopady. Rekord pro nejnižší minimum je -2,2 °C (1993) a pro nejnižší maximum 15,0 °C (1963). Do velkoměstského Jacksonvillu pondělí přineslo nanejvýše 17,2 °C (neděle až 27,8 °C), což k pokoření 15,0 °C z 2. listopadu 1883 nestačilo.
Teploměr v Calgary, s více než jedním milionem obyvatel největším albertském městě, po pondělním poledni ukázal až 23,1 °C, tedy o 5 °C více než na severu Floridy. Stanice v Calgary je v provozu od roku 1881, ale takto vysokou hodnotu v listopadu dosud nenaměřila. Překonán byl nejen denní rekord 20,8 °C z 2. listopadu 1978, ale i měsíční 22,8 °C ze 4. listopadu 1975. Jinými slovy Calgary prožilo nejteplejší listopadový den za uplynulých 139 let.
Ještě větší extrém byl naměřen v Drumhelleru, ležícím asi 90 km severovýchodně od Calgary, a to 25,9 °C. Na 26 °C se teplota vyšplhala i ve Freeportu na Bahamách. Přes 25 °C naměřili mimo jiné v Championu jižně od Calgary, konkrétně 25,1 °C.