Na dalekém východním okraji Evropy, západně od řeky Ural, naměřili přes 40 °C. V Rusku byl dokonce překonán teplotní rekord pro květen. S teplotami mezi 35 až 40 °C se potýkali také v Turkmenistánu a v sousedním Uzbekistánu. Ale ještě větší horko bylo na Arabském poloostrově, kde se teploty blížily padesátce (samozřejmě ve stínu). Takový byl ve zkratce konec minulého a začátek současného týdne.
Opravdu horký den
V sobotu 22. května se v Chasavjurtu, necelých 80 km západně od Kaspického moře, rtuť teploměru vyšplhala na 39,7 °C (při relativní vlhkosti vzduchu 23 %). Jednak díky teplému jihovýchodnímu proudění, jednak díky Kavkazu (resp. fénovému efektu). Tato hodnota je o 0,7 °C vyšší než ta, která byla ve středu 30. května 2007 naměřena v sedmitisícovém městě Verchnij Baskunčak poblíž rusko-kazašské hranice, 550 km severně od Chasavjurtu, a která byla považována za největší květnový extrém.
Rozpálená Arábie
V zemích omývaných vodami Perského zálivu o víkendu čelili 45 až 50 °C. Na západě Kuvajtu bylo až 47,7 °C, v jednom z největších měst Iráku, Basře, bylo až 48,6 °C s tím, že ani v nočních a ranních hodinách situace o moc lepší nebyla. Noc na neděli 23. května do Basry přinesla v minimu 32,6 °C, přičemž hodinu před i po půlnoci bylo 41 °C (při relativní vlhkosti vzduchu 8 až 10 %). Ve střední části emirátu Dubaj bylo nejhůře, až 49,6 °C.
Historické tabulky (ne)přepsány
V pondělí 24. května na západě Asie vedra pokračovala. V Ťumeni zaznamenali 32,9 °C, takže byl pokořen rekord 30,6 °C z 24. května 1952. Město Kulsary zaznamenalo 39,8 °C a nejenže padl rekord 37,8 °C z 24. května 1961, ale zároveň se jednalo o třetí rekordně teplý den v řadě (v neděli bylo překonáno 39,2 °C z 23. května 2020 a v sobotu bylo překonáno 38,0 °C z 22. května 1980). Stanice v turkmenistánském NP Kaplankyr zaznamenala 39,2 °C, nicméně rekord 40,8 °C z loňského 24. května odolal.
VYSYCHAJÍCÍ ARALSKÉ JEZERO NA SNÍMKU Z DRUŽICE NOAA-20 (24. 5. 2021) | ZDROJ: NASA
VYSYCHAJÍCÍ ARALSKÉ JEZERO NA SNÍMKU Z DRUŽICE TERRA (24. 5. 2001) | ZDROJ: NASA
Letních dnů už moc nepřibude
České republice se zatím vlny veder vyhýbají. A podíváme-li se na výstupy numerických modelů, zjistíme, že se ještě nějakou chvíli vyhýbat budou. Vlastně to vypadá, že v posledním týdnu letošního meteorologického jara, které skončí příští pondělí, se nedočkáme ani letního dne, natožpak tropického. Pondělní odpolední teploty, vlivem frontální vlny nad Itálií a Rakouskem před přechodem studené fronty, se poněkud lišily. Řekněme v 18 hodin Čechy hlásily až 20 °C (Praha-Klementinum 19,6 °C, Karlovy Vary 19,3 °C, Děčín 19,2 °C), kdežto Vysočina a Morava hlásily až o 10 °C méně (Protivanov 8,6 °C, Nový Rychnov 9,3 °C, Jihlava 10,3 °C). Maxima se jen ojediněle pohybovala nad hranicí 20 °C. V Plzni bylo 21 °C, stejně jako v Ropici.