Tropické bouře Songda a Trases zasáhly Koreu

02. 08. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 2.8.2022 21:58
ǀ
Lukáš

Během uplynulých dnů vznikly čtyři tropické cyklóny – dvě nad východním Tichým oceánem, dvě nad západním Tichým oceánem. Každá dostala jméno, protože z každé se vyvinula alespoň tropická bouře (minutová průměrná rychlost větru až 118 km/h). A to konkrétně: Frank, Georgette, Songda a Trases. Frank a Georgette se k pevnině nepřiblížili, Songda a Trases ano. Druhá dvojice tropických cyklón však nebyla tak silná, respektive: podle Saffirovy-Simpsonovy stupnice byly obě pouhou tropickou depresí, s minutovou průměrnou rychlostí větru do 55 km/h, nicméně Japonskou meteorologickou agenturou byly obě označeny za tropickou bouři, s desetiminutovou průměrnou rychlostí větru 65 až 75 km/h.

Tropická cyklóna Songda se začala formovat minulé úterý (26. července) východně od Marian (Guam, Severní Mariany), odkud pokračovala severozápadním směrem. Nad Filipínským mořem se tou dobou držel shluk bouřek, ze kterého po několika dnech (29. července) byla tropická deprese. Od filipínských meteorologů se dočkala jména Ester s tím, že jakmile se přiblížila k japonskému souostroví Rjúkjú, tak ji japonští meteorologové pojmenovali Trases. Současně ji překlasifikovali na tropickou bouři. V pátek se vzdálenost mezi nimi snížila natolik, že se začaly navzájem ovlivňovat, lépe řečeno propojovat. Ale nezesílily, jak by tomu nejspíše bylo v katastrofickém filmu, jen přinesly výraznější srážky do Japonska a na Korejský poloostrov.

 

SONGDA (NAHOŘE) A TRASES NA DRUŽICOVÉM SNÍMKU Z 29. ČERVENCE | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

V Nagu na Okinawě (cca 60 000 obyv.) za dvanáct hodin, do 31. července 21:00, napršelo 45 l vody na m². Červencový průměr se pohybuje kolem 180 l vody na m². Na sousedním ostrově Kumedžima, jenž leží 85 km od Okinawy, v neděli od 9:00 do 21:00 napršelo 96 l vody na m², takže dvě třetiny toho, co v průměru naprší za celý měsíc. V jihokorejském Sunčchonu napršelo, celkem, 109 l vody na m², jinak řečeno třetina toho, co v průměru naprší během jednatřiceti dnů. Vydatněji zapršelo i v Severní Koreji a příkladem může být Monggumpo-ri, kde spadlo 100 mm srážek. Též v pohraničním Kesongu spadlo kolem 100 mm srážek, přesněji 97 mm (červencovým normálem je 360 mm, srpnovým pak 290 mm). V hlavním městě Pchjongjangu spadlo kolem 70 mm srážek.

 

NOČNÍ PCHJONGJANG… | ZDROJ: PYONGYANG TODAY

 

„Šestka“ Frank

Poprvé od roku 2017 ke vzniku prvního hurikánu v Atlantiku nedojde dříve než v srpnu. V letech 2018 až 2021 vznikl v červenci (loni už 2. července). „Severoamerická“ část Pacifiku ale zůstává produktivní, ostatně Frank a Georgette jsou toho důkazem. Frank se momentálně nachází plus minus 1 000 km od kalifornského Los Angeles a nadále slábne. Dnes ráno kalifornského času byl sotva tropickou bouří, ve které vítr vanul rychlostí 65 km/h. Ovšem od pátečního do nedělního večera (kalifornského času) vítr vanul rychlostí 120 až 150 km/h, což znamená, že Frank byl hurikánem první kategorie a kromě toho i šestým hurikánem letošní pacifické sezóny. Co se Georgette týče, z té hurikán nikdy nebude. Vrcholu dosáhla 29. července, kdy byla doprovázena větrem o rychlosti až 95 km/h.

 

„UMÍRAJÍCÍ“ FRANK PŘI DNEŠNÍM VÝCHODU SLUNCE | ZDROJ: RAMMB/CIRA

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě