Tisíce lidí musely opustit své domovy na největším filipínském ostrově Luzonu, přes který se přehnala tropická bouře Ma-on, filipínskými meteorology pojmenovaná jako Florita. Je devátou pojmenovanou tropickou cyklónou této sezóny v západním Tichém oceánu. Začala „klasicky“ nad Filipínským mořem, nad kterým se vyvinula nejdříve v tropickou depresi, posléze v tropickou bouři. Od neděle (21. srpna) ovlivňovala počasí na Filipínách, zpočátku pouze svou vysokou oblačností. O dva dny později její střed přešel přes severní část Luzonu. Krátce před tím, než dorazil k jeho východnímu pobřeží, byla tropická bouře Ma-on (Florita) doprovázená větrem o rychlosti až 110 km/h, a tak byla velice blízko k dosažení prvního stupně Saffirovy-Simpsonovy stupnice.
MA-ON (FLORITA) NA SNÍMKU Z DRUŽICE TERRA Z PONDĚLÍ (22. SRPNA) | ZDROJ: NASA
Synoptická meteorologická stanice v Casiguranu na severu provincie Aurora za 24 hodin, do úterních 8:00, zaznamenala 64 mm srážek. To odpovídá necelé třetině srpnového dlouhodobého průměru. Na synoptické meteorologické stanici ve vnitrozemském městě Tuguegarao (přes 150 000 obyv.) během třiceti hodin, od pondělních 8:00, spadlo 188 mm srážek neboli napršelo 188 l vody na m². To je dost, respektive se jedná o více než 75 % měsíčního normálu. Synoptickou meteorologickou stanici Filipínci mají i ve Viganu na západním pobřeží Luzonu. Tam za 34 hodin napršelo 185 l vody na m², z toho však většina, 129 l vody na m², napršela za 6 hodin (do pondělních 20:00). Dlouhodobý průměr na srpen se nicméně pohybuje mezi 600 až 650 l vody na m².
ÚKLIDOVÉ PRÁCE PO TROPICKÉ BOUŘI MA-ON (FLORITA) | ZDROJ: LEILA DAGALEA-VICENTE
ÚKLIDOVÉ PRÁCE PO TROPICKÉ BOUŘI MA-ON (FLORITA) | ZDROJ: LEILA DAGALEA-VICENTE
ÚKLIDOVÉ PRÁCE PO TROPICKÉ BOUŘI MA-ON (FLORITA) | ZDROJ: LEILA DAGALEA-VICENTE
ÚKLIDOVÉ PRÁCE PO TROPICKÉ BOUŘI MA-ON (FLORITA) | ZDROJ: LEILA DAGALEA-VICENTE
PŘEDPOKLÁDANÁ TRAJEKTORIE TROPICKÉ BOUŘE MA-ON (FLORITA) | ZDROJ: CIMSS
Rok 2004 se neopakoval
Maximální průměrná rychlost větru za minutu až 230 km/h – v říjnu 2004 se nad Filipínským mořem zformoval tajfun čtvrté kategorie Tokage. Filipínám se vyhnul, „sousednímu“ Japonsku ne. V podobě tajfunu první kategorie udeřil na japonské souostroví Rjúkjú a jako tajfun první kategorie až tropická bouře zasáhl i „pevninské“ Japonsko, kde si vyžádal desítky obětí. Stejnojmennou tropickou cyklónu nejen japonští meteorologové sledují již několik dnů. Nejintenzivnější byla v průběhu dnešního rána a dopoledne (japonského času, SELČ+7), kdy produkovala vítr o síle až 175 km/h. Večer trochu zeslábla, z tajfunu druhé kategorie na tajfun první kategorie. Letošní tajfun Tokage si od Japonska držel nemalý odstup, vlastně nezasáhl žádnou pevninu. V dalších dnech zanikne nad severním Tichým oceánem.
TOKAGE NA SNÍMKU Z DRUŽICE HIMAWARI-8 Z NOCI NA ZÍTŘEK | ZDROJ: RAMMB/CIRA
Probuzení Atlantiku?
Důležitý je konec, nikoli začátek. I atlantická hurikánová sezóna 1999 byla dlouhou dobu, do poslední srpnové dekády, pasivní, když se do poloviny srpna zformovaly dvě tropické cyklóny, a to bezejmenná tropická deprese a tropická bouře Arlene. Jenomže poté nastal zlom a od druhé poloviny srpna došlo ke zformování čtrnácti tropických cyklón, z nichž osm přerostl v hurikán: tři v hurikán druhé kategorie a pět v hurikán čtvrté kategorie. Globální model GFS (Global Forecasting System) už nějakou tu chvíli na přelomu srpna a září počítá s dvojicí až trojicí tropických cyklón. V „předpovědi“ na první zářijovou sobotu z dneška počítal s hurikánem nad centrálním Atlantikem a Mexickým zálivem. Druhý by se měl začít formovat 31. srpna u Jamajky a Kuby. 4. září by měl plnou silou udeřit na Louisianu.
ZDROJ: PIVOTAL WEATHER