Tropická bouře zasáhla tichomořské Vanuatu

19. 05. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 19.5.2022 23:54
ǀ
Lukáš

Počet pojmenovaných tropických tlakových níží v sezóně 2021/22 v jihozápadní části Tichého oceánu (v oblasti mezi Novou Kaledonií a Fidži, Tongou a dalšími státy v Oceánii) se zvýšil na šest. K tropickým tlakovým nížím Ruby, Cody, Dovi, Eva a Fili se přidala tropická tlaková níže Gina. Od minulého víkendu do poloviny tohoto pracovního týdne víceméně stála na jednom místě, mezi Šalamounovými ostrovy a Tuvalu. Když se dala do pohybu, začala sílit a vydala se směrem k jihu až jihozápadu. Od středečního večera byla doprovázena větrem o rychlosti až kolem 70 km/h, což znamená, že byla tropickou bouří, podle australské stupnice cyklónem první kategorie (63 až 88 km/h).

 

TROPICKÁ BOUŘE GINA (19. 5. 2022) | ZDROJ: NASA

 

Ve čtvrtek její střed dorazil nad vanuatský ostrov Efate, na jehož západním pobřeží se nachází hlavní město Vanuatu, Port Vila (cca 50 000 obyvatel). Proto tamní profesionální meteorologická stanice od pozdního odpoledne hlásila vítr o síle 50 až 70 km/h. Do půlnoci na pátek napršelo okolo 23 l vody na m². To odpovídá přibližně 10 % dlouhodobého průměru na měsíc květen. Až několik desítek litrů vody na metr čtvereční napršelo i na některých sousedních ostrovech. Na největším ostrově Vanuatu, lépe řečeno na jeho jižním pobřeží ve druhém největším vanuatském městě Luganville, od úterních 11:00 do čtvrtečních 11:00 napršelo 40 l vody na m², což je necelá čtvrtina květnového normálu.

 

 

Je nepravděpodobné, že by se tropická bouře Gina stala cyklónem první či dokonce vyšší kategorie (z pohledu Saffirovy-Simpsonovy stupnice). Ovlivní však počasí na Nové Kaledonii, zvláště na ostrovech, které leží severovýchodně od hlavního a největšího ostrova Nové Kaledonie. Model GFS předpokládá, že tam do nedělního rána spadne až 300 mm srážek, tj. že naprší až 300 l vody na m². Především se to týká ostrova Ouvéa, kde v květnu v průměru spadne plus minus 80 mm srážek.

V úvodu příštího týdne by se zbytek tropické tlakové níže Gina měl spojit s tlakovou níží postupující z australského Queenslandu na východ. Nově vzniklá a relativně hluboká tlaková níže se podle všeho novozélandskému Severnímu ostrovu vyhne.

 

GINA PŘI ČTVRTEČNÍM ZÁPADU SLUNCE | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Yakecan

Jižní Atlantik je chladnější než severní, i proto je nevhodný pro vznik tropických bouří a hurikánů. I tak se čas od času nad jižním Atlantikem něco zajímavého objeví. Ve dnech 14. až 19. května postupovala podél východního pobřeží Jižní Ameriky poměrně výrazná oblast nízkého tlaku vzduchu. 17. května se její střed velmi přiblížil k pobřeží Uruguaye a nejjižnějšího brazilského státu Rio Grande do Sul. Jak do Uruguaye, tak do Brazílie přinesla nárazy větru o rychlosti až přes 100 km/h, vlastně až o síle hurikánu první kategorie. V uruguayském městě Punta del Este byla zaznamenána průměrná, a nikoli nárazová, rychlost větru 80 až 85 km/h. Stovky tisíc domácností (včetně brazilských) se ocitly bez proudu.

 

STŘED SUBTROPICKÉ BOUŘE YAKECAN NA SNÍMKU Z DRUŽICE TERRA (17. 5. 2022) | ZDROJ: NASA

 

SUBTROPICKÁ BOUŘE YAKECAN PO ÚTERNÍM VÝCHODU SLUNCE | ZDROJ: RAMMB/CIRA

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě