Na jedné straně sněžení se silným větrem, na té druhé vlna prudkých bouřek, ve skutečnosti supercel (nejsilnější typ bouřky na Zemi). Druhý den letošního astronomického jara byl pro řadu Texasanů dost svízelný a nic na tom nemění fakt, že právě Texasané se s tornády potýkají nejčastěji. Přesněji řečeno: v Texasu se v průměru objeví každoročně 151 tornád, což je nejvyšší počet v celých Spojených státech (kde se rok co rok vytvoří cca 1 200 tornád). Následují státy Kansas (91 tornád), Oklahoma (68 tornád) a Florida (60 tornád). Nejlépe jsou na tom Aljaška a Rhode Island (0 tornád). Bylo by dobré doplnit, že tyto průměry vycházejí z let 1989 až 2019.
VODNÍ SMRŠŤ NA FLORIDA KEYS PŘED NĚKOLIKA DNY | ZDROJ: DEREK SIBLEY
Středozápadem Spojených států v tuto chvíli přechází tlaková níže. Po její přední straně v podstatě až k Velkým jezerům proniká teplý vzduch, původem z Mexického zálivu (malý podíl na tom má též zadní okraj tlakové výše se středem východně od Floridy). Proto například v Nashvillu v noci na dnešek rtuť teploměru neklesla pod 16,1 °C (v noci na pondělí klesla k 5,0 °C a v noci na neděli k 1,7 °C). Nicméně zároveň k Mexickému zálivu proudí chladnější vzduch od severu, a to po její zadní straně. I to může za to, že nejen v Alabamě či Missouri v dohledné době hrozí intenzivní bouřky.
SYNOPTICKÁ PŘEDPOVĚĎ NA STŘEDEČNÍ RÁNO | ZDROJ: NATIONAL WEATHER SERVICE
V pondělí (21. března) tuto tlakovou níži naplno pocítil Texas. Nejdříve vrcholil příliv teplého vzduchu od jihu, pak následoval vpád chladného vzduchu, pocházející ho až z Kanady. Třeba ve městě Lubbock (1 000 m n. m.) na severozápadě Texasu kolem poledne naměřili až 22,2 °C. V 18 hodin bylo 8,3 °C, za dalších 6 hodin 3,9 °C s tím, že pocitovou teplotu navíc srážel vítr s nárazy o rychlosti až přes 80 km/h. V neděli v 18:00 teploměr ukazoval 22,8 °C, tj. o 15 °C více. Na jihovýchodě Texasu naopak bylo velice labilní (instabilní) prostředí. Hodnoty CAPE (Convective Available Potential Energy, ve zkratce energie, která je „dostupná“ pro případnou bouřku) přesáhly 2 500 J/kg, podobně jako 24. června na Moravě. „Dobrý“ byl také střih větru a další faktory.
VÝRAZNÁ BOUŘKOVÁ ČINNOST NA VÝCHODĚ TEXASU (A OKLAHOMY) NA DRUŽICOVÉM SNÍMKU Z PONDĚLNÍHO VEČERA (Z ÚTERNÍCH 1:30 SEČ) | ZDROJ: STAR.NESDIS.NOAA.GOV
EF0, EF1 i EF2
Američané používají rozšířenou Fujitovu stupnici (Enhanced Fujita scale, zkráceně EF). Rychlost větru v tornádu EF0 je 105 až 137 km/h (dle klasické Fujitovy stupnice 64 až 116 km/h), v případě tornáda o síle EF2 činí 178 až 217 km/h (u tornáda F2 pak 181 až 253 km/h). Východním Texasem (i Oklahomou) se prohnala tornáda EF0 až EF2. Jedno z nejsilnějších tornád udeřilo v oblasti komunity Kingston, tedy ani ne 100 km od centra Dallasu. Podle Národní meteorologické služby mělo mít rychlost větru až 185 km/h a průměr až kolem 0,4 kilometru (0,25 míle). Jedno z tornád řádilo i v okolí Austinu.
TORNÁDO NEDALEKO AUSTINU | ZDROJ: AARON JAYJACK
TORNÁDO NEDALEKO AUSTINU | ZDROJ: T IN THE MOUNTAINS
TORNÁDO NEDALEKO AUSTINU | ZDROJ: WILL LEVERETT
TORNÁDO NEDALEKO AUSTINU | ZDROJ: WILL LEVERETT
ŠKODY PO TORNÁDU V OKOLÍ AUSTINU | ZDROJ: PAUL NAVEJAR
ŠKODY PO TORNÁDU V OKOLÍ AUSTINU | ZDROJ: PAUL NAVEJAR
ŠKODY PO TORNÁDU V OKOLÍ AUSTINU | ZDROJ: PAUL NAVEJAR
ŠKODY PO TORNÁDU V OKOLÍ AUSTINU | ZDROJ: PAUL NAVEJAR