Tlak vzduchu klesl nezvykle nízko, překonal i absolutní rekord

26. 10. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 26.10.2021 23:52
ǀ
Lukáš

Tlaková níže (cyklóna) a tlaková výše (anticyklóna) – fundamentální tlakové útvary, které den co den do značné míry ovlivňují život miliard lidí. Pro tlakovou níži jsou typické vzestupné proudy a v konečném důsledku oblačnost a srážky (jak vzduch stoupá a ochlazuje se, vodní pára kondenzuje a vznikají oblaka atd.), pro tlakovou výši naopak sestupné proudy a tím pádem slunečné počasí (toto pravidlo neplatí vždy, v chladnější části roku často kvůli teplotní inverzi). Tlak vzduchu je proměnlivý, zejména v severnějších (v případě jižní polokoule jižnějších) zeměpisných šířkách. Ostatně proto se počasí neustále mění.

 

ROTACE ZEMĚ ZPŮSOBUJE, ŽE JAK V TLAKOVÉ NÍŽI, TAK V TLAKOVÉ VÝŠI VZDUCH PROUDÍ SPIRÁLOVITĚ, COŽ JE KRÁSNĚ VIDĚT NA POHYBU OBLAČNOSTI V TLAKOVÉ NÍŽI (NA ZÁBĚRU Z DRUŽICE METEOSAT Z ÚTERNÍHO ODPOLEDNE)

 

  • Na území dnešní České republiky byl nejvyšší tlak vzduchu (přepočtený na hladinu moře) zaznamenán 23. ledna 1907 v Bystřici pod Hostýnem, a to 1057,2 hPa, naopak nejnižší tlak vzduchu (přepočtený na hladinu moře) byl zaznamenán 26. února 1989 v Čáslavi, a to 967,2 hPa.
  • České rekordy v tlaku vzduchu mají k těm světovým poměrně daleko: Maximální má hodnotu 1094,3 hPa (Tsetsen-Uul, Mongolsko, 29. prosince 2020), minimální pak 870 hPa (oko supertajfunu Tip, 12. října 1979).

 

ZÁPADNÍ MONGOLSKO NA DRUŽICOVÉM SNÍMKU Z 29. PROSINCE 2020 (BÍLÁ BARVA = SNĚHOVÁ POKRÝVKA) | ZDROJ: NASA

 

Loňský rok byl vůbec zajímavý. Nejenže padl nový světový absolutní rekord nejvyššího tlaku vzduchu (původní činil 1089,4 hPa a zaznamenala jej stanice v mongolském okrese Tsetsen-Uul, a to 30. prosince 2004), ale navíc byl překonán i absolutní rekord nejnižšího tlaku vzduchu v rámci severního Tichého oceánu. V Beringově moři na Silvestra tlak vzduchu klesl až k 921 hPa. Absolutní rekord padl i na Aljašce, když stanice na ostrově Shemya zaznamenala 924,8 hPa. Starý rekord byl 926 hPa (ostrov Amaknak, 25. října 1977).

 

STŘED EXTRÉMNĚ HLUBOKÉ TLAKOVÉ NÍŽE NAD SEVERNÍM TICHÝM OCEÁNEM NA ZÁBĚRU Z DRUŽICE NOAA-20 ZE SILVESTRA 2020 | ZDROJ: NASA

 

Meteorologická „bomba“ u západního pobřeží

„Bomb cyklone“ či „weather bomb“, někdy též bombogenesis nebo explosive cyclogenesis. Výrazy, se kterými se můžete setkat v severoamerickém mediálním prostoru. Všechny označují totéž, a sice rychle se prohlubující tlakovou níži. Na přelomu minulého a stávajícího týdne jedna taková „počasová bomba“ dorazila k západnímu pobřeží Severní Ameriky.

Nejvíce se projevila v kanadské provincii Britská Kolumbie a v sousedním americkém státě Washington, dále v Kalifornii. Na kanadském ostrově Solander dosahovala rychlost větru v nárazech až 115 km/h, v okolí většinou kolem 100 km/h. Ve Vancouveru, navzdory tomu, že jej chrání stejnojmenný ostrov, dosahovala rychlost větru v nárazech až kolem 70 km/h, a to v pondělí ráno. Poryvy o síle přes 60 km/h byly v pondělí naměřeny také v Seattlu, avšak v neděli byl naměřen poryv o síle až kolem 85 km/h. Nejbouřlivější povětrnostní podmínky panovaly na horách. Poblíž kalifornské obce Squaw Valley měl vítr v nárazech až 227 km/h.

 

POHLED Z DRUŽICE GOES-17 (WEST) Z NEDĚLNÍHO RÁNA | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Mimoto s sebou přinesla intenzivní srážky. Na návětří kalifornských hor spadlo až okolo 500 mm, ve Washingtonu a v Britské Kolumbii se celkové spady pohybovaly nejčastěji mezi 50 až 250 mm. Desetitisíce domácností se ocitly bez proudu. Ke škodám přispěl také rozbouřený Tichý oceán i sesuvy půdy.

Meteorologické stanice se nachází i na bójích. A jedna taková meteorologická stanice na bóji nedaleko západního pobřeží naměřila hodnotu tlaku vzduchu 942,5 hPa. Tím byl pokořen dosavadní rekord 943 hPa, naměřený při řádění post-tropické cyklóny Harriet v roce 1977.

 

DAVIS BAY (BRITSKÁ KOLUMBIE) V PONDĚLÍ V POLEDNE | ZDROJ: AMBERLY BEAUDOIN

 

DAVIS BAY (BRITSKÁ KOLUMBIE) V PONDĚLÍ V POLEDNE | ZDROJ: AMBERLY BEAUDOIN

 

ZDIVOČELÝ PACIFIK NA POBŘEŽÍ OSTROVA VANCOUVER | ZDROJ: DAVID MCCOLM

 

ZDIVOČELÝ PACIFIK NA POBŘEŽÍ OSTROVA VANCOUVER | ZDROJ: DAVID MCCOLM

 

ZDIVOČELÝ PACIFIK NA POBŘEŽÍ OSTROVA VANCOUVER | ZDROJ: DAVID MCCOLM

 

SESUV PŮDY NA SEVERU KALIFORNIE | ZDROJ: WXCHASING (BRANDON CLEMENT)

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě