Právě teď
14. května 2025
Ve středu bude polojasno až oblačno. Na severovýchodě místy přeháňky. Slabý až mírný vítr západních směrů.

Teploty v Kanadě šplhaly k padesáti stupňům

30. 6. 2021 ǀ Poslední aktualizace 30. 6. 2021 10:55:14 ǀ Lukáš
Teploty v Kanadě šplhaly k padesáti stupňům

Bezprecedentní. To je vhodný výraz pro vlnu veder, která postihla západ Spojených států amerických a Kanady. Počínaje posledním červnovým víkendem se v obou zemích denní maxima začala pohybovat v rozmezí 40 až 45 °C, později 45 až 50 °C. Padaly absolutní rekordy, včetně kanadského absolutního rekordu. Na přímém slunci byl takový žár, že se roztavily některé kabely, což vedlo např. k paralýze tramvajové dopravy v oregonském Portlandu.

 

ZDROJ: PORTLAND STREETCAR

 

Proč? Pár dní zpět se nad americkým západním pobřežím usadila tlaková níže. Mělká, ale táhnoucí se od Mexika až po Kanadu. Paralelně s tím se nad americký středozápad nasunula tlaková výše. Pro západ Spojených států amerických a Kanady to znamenalo nástup suchého a teplého jihovýchodního až jižního proudění. A protože je jak západ Spojených států amerických, tak i Kanady velmi hornatý, jihovýchodní až jižní proudění bylo ledaskde zintenzivněno fénem.

 

SLUNCE, KAM SE PODÍVÁŠ (29. 6. 2021) | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

ZATO NA FLORIDĚ… (29. 6. 2021) | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Druhý Irák, Írán či Kuvajt

Pětačtyřiceti až padesátistupňová vedra jsou v letních měsících normální – na Arabském poloostrově a v jeho blízkém okolí. K hranici mezi Spojenými státy americkými a Kanadou by jeden za teplotami atakujícími 45 až 50 °C nejspíše nejezdil. Nicméně právě takové hodnoty naměřily tamní stanice, a to hlavně včera, tedy 29. června, kdy současná vlna veder vrcholila (z pohledu Kanady).

Začněme v Salemu, hlavním městě Oregonu, které předevčírem prožilo nejteplejší den za celou dobu měření (1893). Rtuť teploměru se totiž zastavila až na 47,2 °C. Extrémně horká byla také neděle, s maximem 45,0 °C, a sobota, s maximem 40,6 °C. Kolem 47 °C v pondělí bylo mimo jiné v iráckém Tuz Churmatu (47,0 °C) nebo Mosulu (47,4 °C).

Největší teplotní extrém od začátku pozorování byl zaznamenán i v Portlandu (1940), kam pondělní den přinesl až 46,7 °C, anebo ve washingtonském Vancouveru (1891), kde se během pondělního odpoledne teplota vyšplhala až na 46,1 °C. Tolik nebylo ani v Dubaji (42,0 °C).

 

NEJVYŠŠÍ ODPOLEDNÍ TEPLOTY V PONDĚLÍ 28. ČERVNA | ZDROJ: METEOCIEL

 

Krutá tvář kanadského léta

Většina Kanaďanů žije mezi 42. až 52. severní rovnoběžkou, čili pro lepší představu v oblasti mezi Českem a Chorvatskem. Ačkoli česká i chorvatská léta dokážou být opravdu horká (českým absolutním maximem je 40,4 °C, chorvatským 42,8 °C), těm kanadským se rovnat nemohou.

Ostatně, poslední dny jsou toho důkazem. V důsledku jihovýchodního až jižního větru v kombinaci s föhnovým prouděním (fénovým efektem) v Britské Kolumbii čelili až 50 °C. Opravdu, v obci Lytton v úterý odpoledne teploměr ukázal až 49,6 °C. Den předtím v Lyttonu bylo až 47,9 °C, o dva dny dříve až 46,1 °C. 49,6 °C je nejvyšší teplota, která kdy byla v Kanadě naměřena (původní měla hodnotu rovných 45 °C a pocházela z roku 1937).

 

ZDROJ: DR. ROBERT ROHDE