Teplota moře ve Finsku dosáhla rekordních 27 °C

23. 07. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 23.7.2021 21:05
ǀ
Kamil Sojka

Po většinu června na území Finska denní maxima stoupala nad letních 25 °C až tropických 30 °C. Zpočátku i v nejsevernějších, tzn. arktických, oblastech, později už jen spíše na jihu. Ale s příchodem července letní až tropické počasí obsadilo prakticky celou Skandinávii, nejen Finsko. Ostatně, na severu Norska bylo až 34,3 °C. Teprve až v minulém týdnu se vše začalo vracet k normálu neboli k dlouhodobým teplotním průměrům, přičemž ještě o víkendu na jihu Finska bylo až 29 °C.

 

NA STUDENÁ FRONTĚ, KTERÁ V NEDĚLI 18. ČERVENCE POSTUPOVALA FINSKEM, BYL ZAZNAMENÁN NÁRAZ VĚTRU O SÍLE 92 KM/H (25,6 M/S), A TO VE MĚSTĚ JÄMSÄ | ZDROJ: NASA

 

V Jyväskyle (přes 120 000 obyv.), ±240 km severně od Helsinek a ±1 500 km severovýchodně od Prahy, bylo v červnu dvanáct letních a čtyři tropické dny. Do Chebu červen také přinesl dvanáct letních dnů, avšak tropických pouze tři. Obec Lappeenranta, ležící nedaleko finsko-ruské hranice, od 1. června do 22. července prožila dvaatřicet letních a devět tropických dnů, kdežto v Krásné v Ašském výběžku napočítali jen třiadvacet letních a tři tropické dny.

 

 

Extrémně prohřátý Balt

Mimořádné a dlouhotrvající teplo a nezvykle vysoký počet slunečních hodin se nepodepsaly výhradně na teplotách na souši. Baltské moře, které je sice co do rozlohy pětkrát větší než Česká republika, je poměrně mělké. Průměrná hloubka je 55 m, maximální 459 m. V Baltském moři by se tedy stěží „schoval“ vysílač v Mahlerových sadech na Žižkově (který sahá do výšky 474 m n. m.), natožpak Milešovka anebo Sněžka.

 

DO BUDOUCNA SE PLÁNUJE PŘÍMÉ ŽELEZNIČNÍ SPOJENÍ DO POLSKÉ GDYNĚ (Z PRAHY), VLAKEM BY SE TAK DALO DOSTAT NEJEN K JADRANU, ALE I K PÍSČITÝM PLÁŽÍM BALTU | ZDROJ: ROBERT SILSKI

 

Údaje o povrchové teplotě moří (oceánů) se v současnosti primárně získávají pomocí družic. Nebo též „postaru“ z přístrojů umístěných na bójích, které mj. monitorují výšku vln. Jak z družicových dat, tak z dat z bójí vyplynulo, že v tomto měsíci povrchová teplota Baltského moře překročila 25 °C. Na bóji ve Finském zálivu, jehož maximální hloubka je 115 m (a průměrná 38 m), byla před týdnem naměřena teplota až 26,6 °C, což je nejvíce za celou dobu měření (za posledních 20 let).

 

„METEOROLOGICKÁ“ BÓJE VE FINSKÉM ZÁLIVU | ZDROJ: ILMATIETEEN LAITOS

 

  • V jižní části Botnického zálivu povrchová teplota dosahovala až 22,4 °C, v Botnické zátoce (nejsevernější část Baltského moře) až 19,5 °C.
  • Prohřála se i finská jezera. Jezero Saimaa mělo až 26,2 °C, to je největší extrém od roku 1916 (kdy se začalo měřit). A např. povrchová teplota jezera Pääjärvi činila až 27,1 °C.

 

JEZERO PÄÄJÄRVI | ZDROJ: TOMMYIOAFER

 

Třikrát padl absolutní rekord

I ve čtvrtek (22. července) byl na většině stanic v Irsku a ve Velké Británii zaznamenán letní den, což znamená, že rtuť teploměru dosáhla/překročila 25,0 °C. Některé znovu zaznamenaly tropický den. Platilo to především o stanici v severoirském městě Armagh, kde teploměr ukázal 31,4 °C. A tak v Severním Irsku potřetí za posledních pár dní padl absolutní teplotní rekord. Po sobotních 31,2 °C totiž ve středu následovalo 31,3 °C (tato teplota byla naměřena v obci Castlederg).

 

BĚHEM ČTVRTKA BYLA NA BRITSKÝCH OSTROVECH K VIDĚNÍ OBLAKA PRAKTICKY VŠECH PATER, OD CIRRŮ PŘES CUMULONIMBY AŽ PO STRATUS

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 24.9.2021

Nová hrozba pro Karibik: Bouře Sam se změnila na hurikán, rychle zesiluje

AKTUÁLNĚ,ZE SVĚTA ǀ 23.9.2021

Na východě USA zažili mimořádně teplé noci

ZE SVĚTA ǀ 22.9.2021

Kanadu i Řecko postihla tropická vedra, teploty se vyšplhaly až na 39 stupňů

ZE SVĚTA ǀ 21.9.2021

Nad oceánem vznikly dvě nové tropické bouře