Tajfun In-fa se stočil k třicetimilionové Šanghaji

26. 07. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 26.7.2021 22:55
ǀ
Lukáš

Tropická tlaková níže In-fa, šestá (resp. osmá – podle PAGASA [filipínská meteorologická služba]) pojmenovaná bouře nynější tajfunové sezony, která se blízko japonského Rjúkjú stala tajfunem druhé kategorie, nakonec nedosáhla pevniny na hranici čínských provincií Če-ťiang a Fu-ťien. Ještě před tím, než přešla přes japonskou prefekturu Okinawa, se stočila k severozápadu a posléze dorazila k hustě obydlené oblasti mezi městy Ning-po, Chang-čou, Su-čou a Šanghaj.

 

IN-FA NAD VÝCHODNÍ ČÍNOU V PONDĚLÍ 26. ČERVENCE | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Tropická tlaková níže In-fa se nad Tichým oceánem (přesněji Filipínským a Východočínským mořem) pohybovala 10 dní a za tu dobu urazila přibližně 2 500 km. To napovídá tomu, že postupovala rychlostí asi 10,5 km/h (v průměru). Podmínku, aby byla klasifikována jako tropická bouře, poprvé splnila v noci na neděli 18. července. O dva dny později, v úterý 20. července odpoledne, začala být doprovázena větrem o rychlosti přes 119 km/h s tím, že v noci na středu 21. července rychlost větru překročila 154 km/h.

 

IN-FA, TAJFUN PRVNÍ KATEGORIE, V ÚTERÝ 20. ČERVENCE | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

IN-FA, TAJFUN DRUHÉ KATEGORIE, VE STŘEDU 21. ČERVENCE | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Oslabení v prefektuře Okinawa

V pátek 23. července oko tropické tlakové níže In-fa prakticky přešlo přes souostroví Mijako, jež odděluje Filipínské moře od moře Východočínského a jež patří Japonsku. Naštěstí ale zeslábla, a tak tyto ostrovy zastihla, když byla tajfunem první kategorie, jenž navíc v noci na sobotu 24. července zeslábl na tropickou bouři. Přesto meteorologická stanice na ostrově Mijakodžima (jehož nejvyšší bod se nachází ve 115 m n. m.) v ranních a dopoledních hodinách hlásila vichřici s nárazy 110 až 130 km/h.

 

OKO HURIKÁNU PRVNÍ KATEGORIE IN-FA MĚLO V PRŮMĚRU 100 KM – ALESPOŇ NA TOMTO INFRAČERVENÉM DRUŽICOVÉM SNÍMKU Z PÁTEČNÍHO VEČERA (VE SKUTEČNOSTI NICMÉNĚ BYLO MENŠÍ) | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Statisíce evakuovaných

V neděli 25. července v poledne letošní třetí tajfun dorazil k pevnině, a to mezi městy Čou-šan a Ning-po. Dle čínských meteorologů byl v tom okamžiku doprovázen větrem o rychlosti až okolo 140 km/h. Avšak brzy poté, co přišel o zdroj teplého a vlhkého vzduchu z Východočínského moře, se změnil na tropickou bouři, ze které se postupně stávala post-tropická tlaková níže (hluboká cyklóna).

 

IN-FA V DOBĚ DOSAŽENÍ ČÍNSKÉHO VÝCHODNÍHO POBŘEŽÍ | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Kvůli tajfunu In-fa byly v provinciích Če-ťiang a Ťiang-su evakuovány zhruba dva miliony lidí, zrušeny byly všechny vnitrostátní i mezinárodní lety, rovněž byl přerušen provoz na vysokorychlostní železnici.

Ve vnitrozemí ostrova Čou-šan, který je s rozlohou kolem 500 km² stejně velký jako Praha (a jehož nejvyšší bod se nachází v bezmála 505 m n. m.), byly naměřeny nárazy větru o síle 100 až 120 km/h s tím, že za 24 hodin, do nedělních 23:00, spadlo přes 130 mm srážek, tedy vlastně měsíční úhrn (dlouhodobý průměr pro měsíc červenec se pohybuje okolo 120 mm).

Do centra nedaleké Šanghaje bouře In-fa přinesla nárazy větru o síle nejčastěji 70 až 90 km/h, ojediněle až přes 100 km/h. Totožné povětrnostní podmínky panovaly i v dalších částech nejlidnatějšího města Číny. Podobně jako na Čou-šanu, také v Šanghaji nadělaly spoustu problémů přívaly dešťové vody. Např. v centrální části totiž napršelo i mezi 150 až 200 litry vody na metr čtvereční.

 

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě