Supertajfun Chanthu po 11 dnech od svého vzniku trápí Japonsko

17. 09. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 17.9.2021 21:46
ǀ
Lukáš

Čtrnáctá a zatím poslední pojmenovaná tropická cyklóna letošní sezóny v západním Tichém oceánu od 6. září, kdy se utvořila nad východním Filipínským mořem (přibližně pět set kilometrů západně od Guamu), již urazila přes pět tisíc kilometrů a počasí ovlivnila, třebaže jen okrajově, ve Spojených státech amerických (Guam a Severní Mariany), na Filipínách, v Čínské republice, v Čínské lidové republice, v Jižní Koreji, přičemž už koncem minulého týdne začala ovlivňovat počasí v Japonsku.

 

S PŘEKROČENÍM SEVEROKOREJSKÉ HRANICE MĚLA BOUŘE CHANTHU PROBLÉM – KVŮLI TLAKOVÉ VÝŠI SE STŘEDEM NAD RUSKEM, KTERÁ JI BLOKOVALA (SNÍMEK ZE 14. ZÁŘÍ) | ZDROJ: NASA

 

Poprvé zasáhla japonské území v sobotu 11. září s tím, že v neděli 12. září její oko prošlo přesně mezi Čínskou republikou a Japonskem, resp. mezi ostrovy Tchaj-wan a Jonaguni. V té chvíli byla tajfunem třetí kategorie, doprovázeným větrem o rychlosti až 200 km/h. Profesionální meteorologická stanice na severu ostrova Jonaguni během nedělního odpoledne čelila větru o síle až kolem 160 km/h, ani poté však povětrnostní podmínky nebyly o moc lepší – do půlnoci měl vítr sílu nejčastěji kolem 100 až 140 km/h. K tomu za 24 hodin napršelo 73 l vody na m², tj. 25 % zářijového normálu (za období 1981 až 2010).

 

OKO BOUŘE CHANTHU MEZI ČÍNSKOU REPUBLIKOU A JAPONSKEM | ZDROJ: NASA

 

Netrvalo dlouho a vrstva okrajové vysoké, ale i nízké oblačnosti tropické cyklóny Chanthu pokrývala oblohu na celém Kjúšú a Šikoku a z velké části také na největším japonském ostrově Honšú. A to proto, že nad Východočínským mořem, přesněji v oblasti mezi Šanghají a ostrovem Kjúšú, zpomalila, vlastně téměř zastavila svůj postup. Teprve až v závěru pracovního týdne, kdy výše zmíněná tlaková výše ustoupila na východ nad Tichý oceán, se vydala směrem na východ.

 

ČEKÁNÍ BOUŘE CHANTHU NA ÚSTUP TLAKOVÉ VÝŠE NAD ČLR/KLDR/RUSKEM | ZDROJ: NASA

 

V pátek 17. září, když střed (oko) tropické cyklóny Chanthu dorazil k severozápadnímu pobřeží ostrova Kjúšú, byla tropická cyklóna Chanthu doprovázena větrem o rychlosti nanejvýše okolo 75 km/h, a tak byla slabší tropickou bouří. Nad Japonskem její životní cyklus definitivně skončí, zcela se ale vyplní (zanikne) až nad Tichým oceánem.

Na japonském ostrově Iki byly mezi 17. až 19. hodinou naměřeny nárazy větru o rychlosti až kolem 120 km/h. Nejsilnější náraz větru byl naměřen přesně v 18 hodin, a to 124 km/h. O přibližně 40 kilometrů dále směrem na jihozápad ve čtyřicetitisícovém městě Hirado v 15 hodin a 25 minut naměřili poryv o síle 88 km/h. Na souostroví Goto, ležícím asi 80 km západně od pobřeží Kjúšú, kde se střed (oko) tropické bouře Chanthu projevil nejdříve, byly nejbouřlivější povětrnostní podmínky v poledne. Na dvou tamních stanicích byl naměřen poryv o síle až 104 km/h.

Celkové srážkové úhrny by měly být v rozmezí 50 až 200 mm, ojediněle 200 až 300 mm.

 

OKO BOUŘE CHANTHU KRÁTCE PŘED DOSAŽENÍM JAPONSKA (KJÚŠÚ) | ZDROJ: NASA

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě