Lupit je jméno tlakové níže, ve skutečnosti deváté tropické bouře tajfunové sezóny 2021, která od středy ovlivňuje počasí na jihovýchodě Číny a zvláště na Tchaj-wanu, na kterém zpočátku působila s tlakovou níží, později tropickou bouří Mirinae. Sezóna tajfunů je momentálně velmi aktivní, v okolí Japonska jsou totiž hned tři tropické bouře: Lupit, Mirinae a Nida. Nicméně pevninu sužuje prakticky jen Lupit. Po víkendu s největší pravděpodobností udeří v Japonsku.
ZLEVA LUPIT, MIRINAE A NIDA V PÁTEK ODPOLEDNE | ZDROJ: RAMMB/CIRA
Vítr s nárazy až 70 km/h od pátečního odpoledne foukal na čínském ostrově Pingtan, na němž za 12 hodin, do pátečních 20:00, spadlo 170 mm srážek. Obdobně to vypadalo na nedalekém letišti, které slouží osmimilionovému čínskému městu Fu-čou. Lijáky spojené se systémem Lupit se nevyhnuly ani pětimilionovému čínskému městu Sia-menu. Tam za několik málo desítek hodin spadlo 130 mm srážek, což představuje dvě třetiny měsíčního (srpnového) normálu.
CUMULONIMBY NA ZADNÍ STRANĚ SYSTÉMU LUPIT V PÁTEK ODPOLEDNE | ZDROJ: RAMMB/CIRA
Deštivý den na Tchaj-wanu
Dne 8. srpna 2009, při tajfunu Morakot, na tchajwanském území napršelo až 1 403 l vody na m² (na hoře Weiliao), přičemž za dva dny, 8. až 9. srpna 2009, napršelo až 2 327 l vody na m² (v horské obci Alishan). Nechybělo tak mnoho k tomu, aby padl někdejší světový rekord z dubna 1958, kdy na Réunionu za 48 hodin napršelo 2 467 l vody na m², a současný světový rekord z června 1995, kdy v indickém Čérápuňdží za 48 hodin napršelo 2 493 l vody na m². Z Réunionu pochází světový denní rekord, a to 1 825 l vody na m². Datuje se na leden 1966.
JÜ-ŠAN, S VÝŠKOU 3 952 METRŮ, JE NEJVYŠŠÍ HOROU TCHAJ-WANU | ZDROJ: ANDREW PITTAM
JÜ-ŠAN, S VÝŠKOU 3 952 METRŮ, JE NEJVYŠŠÍ HOROU TCHAJ-WANU | ZDROJ: ANDREW PITTAM
POBLÍŽ HORY JÜ-ŠAN SE NACHÁZÍ I METEOROLOGICKÁ STANICE… | ZDROJ: FOCUS TAIWAN
…ZE KTERÉ JE OPRAVDU DOBRÝ VÝHLED NA HORU JÜ-ŠAN | ZDROJ: TAIWAN NEWS
Srážkám, které přinesl tajfun Morakot, se tropická bouře Lupit rovnat nemohla, přesto byla doprovázena mimořádnými srážkami, kvůli kterým tchajwanští meteorologové vydali varování, a to především pro Kao-siung a Pching-tung.
Varování bylo namístě. Do páteční půlnoci na přibližně deseti stanicích, převážně v Kao-siungu, napršelo 300 l vody na m² a více. Až přes 300 l vody na m² však v Kao-siungu a Pching-tungu napršelo také během čtvrtka s tím, že poměrně vydatně pršelo již ve středu.
A proto se úhrny srážek za 72 hodin pohybovaly až kolem 700 mm (tj. 700 l vody na m²):
- 684 mm – okres Maolin, Kao-siung
- 682 mm – okres Majia, Pching-tung
- 655 mm – okres Liugui, Kao-siung
- 651 mm – okres Tchao-jüan, Kao-siung