Nejen k nám tento týden dorazila zima. Se sněžením, místy i vydatným, se od dnešního dne potýká také Pyrenejský poloostrov, respektive Španělsko. A sněžit bude prakticky až do neděle, a tak by v některých částech Španělska mohlo napadnout až přes 50 cm sněhu. Sněžení se nevyhne ani španělskému hlavnímu městu, ostatně krátce po dnešním poledni Madrid hlásil srážky o intenzitě kolem 1 až 4 mm/h, což lze vyložit jako 1 až 4 cm sněhu za hodinu. K tomu ve Španělsku udeřily mrazy, rekordní. Včera ráno Španělé naměřili bezmála -35 °C, nejnižší teplotu vzduchu v historii své země, zároveň celého Pyrenejského poloostrova.
ČTVRTEK 7. LEDNA 2021 V MADRIDU | ZDROJ: @LUCIANASAADE
ČTVRTEK 7. LEDNA 2021 V MADRIDU | ZDROJ: @VIDADEMADRID
ČTVRTEK 7. LEDNA 2021 V MADRIDU | ZDROJ: @ELILLOPEZ
Počasí víceméně napříč celým evropským kontinentem je v tuto chvíli pod taktovkou mohutné tlakové výše, zasahující na Island, Britské ostrovy a Francii, a soustavy tlakových níží, rozprostírající se od Portugalska přes Českou republiku až po východní Evropu. Ve výsledku se do jihovýchodní Evropy, podobně jako do České republiky, dostává chladnější vzduch, který nyní v kombinaci se srážkami přináší pravou zimní atmosféru.
V nadcházejících dnech na španělském území o srážky nebude nouze, a to díky tlakové níži, které bylo přiřknuto jméno Bartosz, též Filomena. Na většině španělského území by do půlnoci z neděle na pondělí mělo spadnout 20 až 70, na jihu a východě 70 až 150 mm srážek. Ojediněle více. Očekává se, že na přelomu týdne bude velkou část Španělska pokrývat souvislá sněhová pokrývka, nejčastěji o síle 5 až 20 cm, ve vyšších nadmořských výškách ojediněle 50 až 100 cm.
PYRENEJSKÝ POLOOSTROV Z POHLEDU DRUŽICE (7. 1. 2021 15:00 SEČ)
BOUŘE BARTOSZ/FILOMENA Z VESMÍRU (7. 1. 2021) | ZDROJ: NASA
Extrémně chladná tříkrálová nadílka
Noc z 5. na 6. ledna se takřka ve všech evropských zemích nesla ve znamení velké oblačnosti. Výjimky byly v podstatě jen tři – Rumunsko a Portugalsko se Španělskem. Proto bylo středeční ráno nejchladnější právě ve Španělsku, samozřejmě pomineme-li sever a dálný východ Evropy. V Česku teploty vesměs neklesly pod -5 °C, zato ve Španělsku klesaly hluboko pod bod mrazu.
V obci Cedrillas, asi 100 km severozápadně od Valencie, v 7 hodin bylo -11,9 °C. Další horské město Benasque, ležící přibližně 200 km severozápadně od Barcelony, po 6. hodině naměřilo -12,9 °C. A kupříkladu v horském průsmyku Puerto del Pico byla okolo 8. hodiny naměřena teplota -14,1 °C.
Není možné, aby ve všech španělských horských mrazových kotlinách byla meteorologická stanice. Jedna je nicméně poblíž lyžařského střediska Baqueira v centrální části Pyrenejí a během středečního rána naměřila teplotu -34,1 °C. Jde o nejnižší hodnotu, která kdy byla ve Španělsku (i na celém Pyrenejském poloostrově) naměřena. Původní absolutní rekord -32,0 °C pocházel z 2. února 1956.
Noc z 6. na 7. ledna byla ještě extrémnější – v oblasti Vega de Liordes bylo zaznamenáno teplotní minimum -35,8 °C. Bude-li uznáno španělskou státní meteorologickou agenturou AEMET, překoná středečních -34,1 °C.