Severovýchod Spojených států ochromila výrazná tlaková níže, takzvaný nor’easter, doprovázená silným větrem, ale v první řadě intenzivním sněžením. Celkové úhrny srážek, respektive množství spadlého sněhu předčilo očekávání a přepisovalo tabulky rekordů. Bouře nejvíce řádila v severovýchodní části Pensylvánie, v New Yorku, ve Vermontu a v New Hampshire, kde spadl i přes metr sněhu. Se sněhovou bouří se v uplynulých dnech potýkali také Japonci. Na dálnici Kan-etsu, propojující Tokio a Nagaoku, sníh uvěznil přes 2 000 vozidel, mimoto se více než 10 000 domácností ocitlo bez proudu.
Výsledek v zásadě stejný, příčina už tak úplně ne. Zatímco severovýchodní Spojené státy čelily rozsáhlému a vydatnému srážkovému pásmu, Japonsko se ocitlo pod sněhem kvůli sněhovému efektu vodní plochy, v tomto případě Japonského moře. Během čtvrtka, středy, úterka, vlastně celého uplynulého pracovního týdne v Japonsku panovalo chladné severozápadní proudění. Nad relativně teplé vody Japonského moře bez přestání pronikal studený vzduch původem ze Sibiře, v důsledku čehož docházelo k tvorbě sněhových vloček.
SNĚHOVÝ EFEKT VODNÍ PLOCHY OČIMA DRUŽICE SUOMI NPP (15. 12. 2020) | ZDROJ: NASA
- Asi osmitisícové město Yuzawa, ležící v prefektuře Niigata, za 72 hodin, do 17. prosince 8:00, obdrželo kolem 180 cm sněhu. V prosinci přitom v průměru spadne okolo 210 cm sněhu.
- Ve městě zvaném Minakami, v němž žije zhruba 18 000 lidí a které se nachází přibližně 150 km severozápadně od centra Tokia, za shodné období spadlo 217 cm sněhu.
- V částech prefektur Gunma a Niigata bylo za pouhý den zaznamenáno 100 až 130 cm sněhu.
- Země vycházejícího slunce si od sněhového efektu Japonského moře neodpočine ani o posledním adventním víkendu, nadále bude trvat severozápadní proudění. Za 24 hodin, do sobotního večera, by na severu ostrova Honšú a na západě nejsevernějšího japonského ostrova Hokkaidó mohlo spadnout přes 50 cm sněhu.
Rekordní předvánoční vánice
Týden do Vánoc a na zemi stovky, i přes tisíc milimetrů vysoká sněhová pokrývka. Jenom ne na českých horách, nýbrž v nížinách na severovýchodě Spojených států, kde prožili první a rovnou hned rekordní sněhovou bouři sezony 2020/21. Pásmo vydatného sněžení, jež v průběhu středečního a čtvrtečního dne, zvláště však v noci na 17. prosince, dělalo společnost Pensylvánii, New Yorku a mnohým dalším americkým státům, bylo 2krát až 3krát větší než Česko.
Na letišti Johna F. Kennedyho v New York City spadlo 22 cm sněhu, při teplotách od 1 do -4 °C a větru, který dosahoval v nárazech rychlosti až kolem 70 km/h. Viditelnost proto přechodně klesla pod 500 m. Příkladem na letišti LaGuardia, východně od Central Parku, spadlo 17 cm sněhu s tím, že maximální nárazy větru se taktéž pohybovaly až kolem 70 km/h.
PRVNÍ SNĚHOVÁ BOUŘE SEZONY 2020/21 V NYC | ZDROJ: @MIKERODA
PRVNÍ SNĚHOVÁ BOUŘE SEZONY 2020/21 V NYC | ZDROJ: @CHRISTIANCULLEN
PRVNÍ SNĚHOVÁ BOUŘE SEZONY 2020/21 V NYC | ZDROJ: @FALSEGOD28
Manhattan a zbytek New Yorku nicméně nepatřil k místům, kde nor’easter řádil nejvíce. V Actonu v Maine spadlo 65 cm sněhu, v Sanbornton v New Hampshire se dočkali 102 cm sněhu, v Albě v Pensylvánii se z oblohy sneslo 110 cm sněhu, do Ludlow ve Vermontu nor’easter přinesl 112 cm sněhu a 112 cm sněhu naměřili také v obci Newark Valley, která leží 250 km severozápadně od největšího newyorského města New Yorku. Padaly rekordy, kupříkladu na letišti v pensylvánském městečku Montoursville spadlo 63 cm sněhu, což je nejvíce v rámci jedné bouře. Překonán byl rekord z bouře v lednu 1964, a to 61 cm.
BINGHAMTON (NEW YORK) PO ÚDERU NOR’EASTERU | ZDROJ: @ANDREWWHAM
VESTAL (NEW YORK) PO ÚDERU NOR’EASTERU | ZDROJ: @ROWE_BSRHUB055
ENDICOTT (NEW YORK) PO ÚDERU NOR’EASTERU | ZDROJ: @CHARLESPEEKWX