Conson, Chanthu, Larry. Tři tropické cyklóny. Jedna se přibližuje k Bermudských ostrovům. Další už o víkendu začala sužovat Filipíny s tím, že s velkou pravděpodobností postihne i Čínu, přesněji ostrovní provincii Chaj-nan a její okolí. A poslední představuje vážné nebezpečí pro oblast mezi největším filipínským ostrovem Luzonem a Tchaj-wanem, neboť zanedlouho by mohla být i supertajfunem, tj. tajfunem nejvyšší páté kategorie.
V Atlantiku se dosud zformovalo 12 tropických bouří, 5 z nich zesílilo na hurikán 1. a vyšší kategorie. Zatím nejsilnější byla bouře Ida, s větrem o rychlosti 240 km/h dosáhla na 4. stupeň Saffirovy-Simpsonovy stupnice. Průměrně se za sezónu zformuje 14 tropických bouří (toto číslo nově vychází z let 1991 až 2020, donedávna vycházelo z let 1981 až 2010 a činilo 12).
IDA NA ZÁBĚRU Z DRUŽICE TERRA Z 29. SRPNA | ZDROJ: NASA
Na konci meteorologického léta přes rovníkovou Afriku postupovala oblast nízkého tlaku vzduchu. Na přelomu týdne se přesunula nad Atlantický oceán a krátce poté, 1. září v ranních hodinách, už byla tropickou bouří, pro kterou bylo připraveno jméno Larry. Vzhledem k pasátům neměla jinou možnost, než se vydat směrem na západ až severozápad. Díky přívětivé povrchové teplotě Atlantického oceánu a malému střihu větru rychle nabírala na síle:
- 120 km/h (2. září 11:00) – z tropické bouře hurikán 1. kategorie
- 155 km/h (3. září 23:00) – z hurikánu 1. kategorie hurikán 2. kategorie
- 185 km/h (4. září 05:00) – z hurikánu 2. kategorie hurikán 3. kategorie
Ještě 4. září měl vítr v hurikánu Larry poprvé rychlost přes 200 kilometrů za hodinu, a to až 205 kilometrů za hodinu. A původní prognózy naznačovaly, že se tropická bouře Larry přemění v hurikán druhé nejvyšší 4. kategorie. K tomu nakonec nedošlo a zřejmě již ani nedojde.
OD 3. DO 7. ZÁŘÍ HURIKÁN LARRY URAZIL PŘES 2 000 KILOMETRŮ | ZDROJ: METEOPRESS
BERMUDY, KE KTERÝM HURIKÁN LARRY SMĚŘUJE, BY MĚL TĚSNĚ MINOUT | ZDROJ: CIMSS
Conson a Chanthu
Tropická bouře Conson (na Filipínách Jolina) na Filipíny přinesla nárazy větru o síle přes 100 km/h a vydatné srážky. Příkladem v obci Guiuan na východě Filipín za 24 hodin napršelo 150 litrů vody na metr čtvereční. To je prakticky polovina měsíčního úhrnu, neboť zářijovým normálem je necelých 300 mm neboli necelých 300 litrů vody na metr čtvereční. Dále na sever v Boronganu (přes 70 tisíc obyv.) za 24 hodin napršelo 100 litrů vody na metr čtvereční, v tomto případě 53 % zářijového normálu. Obdobné spady srážek zaznamenaly mnohé další stanice.
BOUŘE CONSON (JOLINA) BY SE MĚLA STÁT TAJFUNEM A UDEŘIT NA ČÍNU | ZDROJ: CIMSS
Přes 1 000 km, avšak stále se zmenšuje. Taková je vzdálenost mezi ostrovem Luzon a tropickou cyklónou Chanthu, jež se v průběhu úterního dne za 12 hodin přeměnila z tropické bouře (produkující vítr o rychlosti 95 km/h) na tajfun 2. kategorie (doprovázený větrem o rychlosti 155 km/h) a následně na tajfun 4. kategorie (doprovázený větrem o rychlosti 220 km/h). Brzy by měla být doprovázena větrem o rychlosti až 250 km/h a za pár dnů, v době, kdy by se měla nalézat mezi Luzonem a Tchaj-wanem, by měla být doprovázena větrem o rychlosti až 240 km/h.
TAJFUN CHANTHU (VPRAVO) 7. ZÁŘÍ PŘI ZÁPADU SLUNCE | ZDROJ: RAMMB/CIRA